Kolejna część roku obfitowała w wiele k-popowych albumów, które nie sposób pominąć. Sprawdźcie trzecią odsłonę naszego podsumowania najciekawszych utworów „ze strony B” 2017 roku!

With You zostało dobrze umieszczone na piątym mini-albumie ASTRO „Dream Part.02”. Jako pierwsza pozycja dobrze nastawia słuchaczy na tytułowe Crazy Sexy Cool, które stylem nie odbiega od poprzedniej kompozycji. Można mieć nadzieję, że ASTRO spodoba się ten kierunek i pozwoli sobie na dłuższą inspirację w przyszłej twórczości.

 

B.A.P wydał w ostatnich miesiącach dwa single. „Blue”, pierwszy z nich, opierał się na motywie wolności, która pozwala nam rozwinąć skrzydła i pozytywnie patrzeć w przyszłość. Z tego krążka wybraliśmy dla Was popowo-housowe All The Way Up. Zespół przekonuje nas w niej, że nigdy nie jest tak źle, jak nam się wydaje.

„EGO”, drugi z singli, to symboliczny powrót B.A.P do jego muzycznych korzeni. Zespół nigdy nie boi się jednak eksperymentować z czymś nowym. Dowodem na to jest ostatnia piosenka z tej płyty, Think Hole. Utwór został nagrany w popularnym stylu tropical house, w którym nie słyszeliśmy jeszcze B.A.P. Muzycy wspominają w kawałku swoją miłość. Po jej odejściu została w nich wielka pustka.

 

B1A4 wróciło z nowym mini-albumem „Rollin” we wrześniu zeszłego roku. Na krążku znalazło się sześć utworów, a każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny kolor. Świetnie oddają także charakter boysbandu. Na szczególną uwagę zasługuje Smile Mask, które napisał lider grupy, Jinyoung. Wraz z Sandeulem wprowadzają nas w piosenkę, a towarzyszą im dźwięki akustycznej gitary. Kawałek szybko jednak nabiera energii dzięki mocnej gitarze elektrycznej i perkusji. Jego słowa dotykają problemów współczesnego społeczeństwa – nakładamy na twarz metaforyczne maski, by nie pokazywać swoich prawdziwych uczuć. Tekst namawia nas do buntu przeciwko takiemu zachowaniu i wolności w ukazywaniu emocji.

 

„Montage” było długo wyczekiwanym wydawnictwem od Block B. Ostatni raz widzieliśmy wspólną promocję zespołu w kwietniu 2016 roku, kiedy grupa wydała „Blooming Period”. Jak wspominają sami muzycy, nowe EP to połączenie wielu elementów, nad którymi pracowali wszyscy członkowie boysbandu. Naszą propozycję z tego krążka znajdziecie na samym jego końcu, a chodzi o Give & Take, solówkę B-Bomba. Wokalista pracował nad jej muzyką i tekstem, przez co wydaje się ona bardziej osobista. Funkowe dźwięki gitary i zmysłowy beat nadają kompozycji bardzo sensualnego klimatu.

 

W debiutanckim „LOVE AND FALL” Bobby szczerze opisuje swoje życie z nadzieją, że jego słuchacze również doświadczyli takich samych doznań, emocji czy historii. Piosenki mają dotrzeć do 20-latków, którzy marzą, napotykają problemy i kochają.
In Love – to pierwsza tak szczera i romantyczna piosenka Bobby’ego o miłości. Zawadiacki i zadziorny raper odsłania swoją wrażliwą stronę, wyznając uczucia swojej wybrance. Co więcej, In Love to jedyny w pełni zaśpiewany utwór na płycie.


„Chcę cię jako dziewczynę, nie koleżankę”, mówi Bobby w TendaeLekka melodia, wpadający w ucho refren i melodyczne flow przesądzają o powodzeniu piosenki. Nagrany do niej klip pokazuje rapera w bezpośredniej interakcji z odbiorcą. Powstały trzy dodatkowe teledyski do numerów z „LOVE AND FALL”, które znajdziecie w podsumowaniu debiutu.

 

BTOB przyzwyczaiło fanów do przepełnionych emocjami tekstów w swojej twórczości. Nikogo więc nie dziwi, że większość piosenek na “Brother Act.” dotyczy relacji damsko-męskich. Fly Away niczym nie odchodzi od tego schematu. Słowa utworu mówią o pogodzeniu się z rozstaniem ukochanych. Mężczyzna prosi kobietę, by pokazała mu, jak “odlatuje daleko” i zaczyna wszystko od nowa. Melodia w płynny sposób przechodzi od spokojnych, wręcz melancholijnych dźwięków po te bardziej wyraziste i emocjonalne.

 

„Love Yourself: Her” BTS osiągnęła wszystko, o czym wspominali przed jej premierą członkowie grupy i jeszcze więcej. Oprócz hitowych DNA czy MIC Drop, na płycie znajdziemy sześć kawałków, z których każdy ma coś do zaprezentowania. Jednym z naszych ulubionych utworów z „Her” jest jednak Best Of Me. Przy współpracy z Andrew Taggartem z The Chainsmokers, powstał świeży numer EDM z wyraźnym beatem. Melodia kontrastuje z bardzo emocjonalnym tekstem, opowiadającym o drugiej połówce, która jest najlepszą częścią nas samych.

 

DAY6 zakończyło swój roczny projekt „Every Day6” drugim w karierze pełnym albumem. Na „Moonrise” w wersji cyfrowej trafiły wszystkie single z okresu sierpień – listopad oraz trzy nowe grudniowe piosenki. Jedynym utworem, przy którym nie pracował Young K, jest I’ll Try. Kompozycja jest bowiem w pełni autorstwa Wonpila, który przelał na papier bezinteresowną i bezwarunkową miłość – taką, jaką matki darzą swoje dzieci. Kawałek ukazuje delikatną oraz emocjonalną stronę kapeli. Na pierwszy plan wysuwa się w nim pianino. Kończy się fragmentem a capella, w którym usłyszymy wszystkie głosy DAY6. Zespół udostępnił niedawno specjalne nagranie live:

Podsumowanie najlepszych utworów ostatnich czterech miesięcy nie mogłoby się jednak obejść bez jeszcze jednej piosenki DAY6. I Need Somebody, październikowy b-side track, jest zdecydowanym ulubieńcem MyDay i jedną z najsmutniejszych kompozycji kapeli. Pokazuje pustkę, którą czuje wielu z nas. W pełnym emocji refrenie grupa zadaje proste pytanie – „czemu jestem samotny, skoro otacza mnie tłum ludzi?”.

 

Pierwsza z naszych propozycji od EPIK HIGH to jeden z mocniejszych punktów na dziewiątym albumie grupy „WE’VE DONE SOMETHING WONDERFUL”. Większość kawałków na płycie porusza trudną tematykę odrzucenia, samotności, przeciwności losu i zmagań z nimi. Nie inna jest pełna emocji i sprzeczności, ponura ballada Here Come The Regrets. Już od pierwszych dźwięków słuchacz w pełni skupia się na utworze. Pewny siebie, głęboki wokal Lee Hi w połączeniu z ciężką elektroniką dodaje powagi. Pojedyncze momenty, jak i całość, robią niesamowite wrażenie. Czwartą najpopularniejszą piosenkę na płycie artyści wykonują po angielsku. Grupa podzieliła się też nagraniem z comebackowego koncertu, który obejrzycie TUTAJ


Jeśli kojarzycie Born Hater, to szybko zauważycie podobieństwo No Thanxxx do tego kawałka sprzed trzech lat. Trio odnosi się w nim do problemu hejtu i błędnego oceniania obcych osób. Liryczne EPIK HIGH wraca do hip-hopowych korzeni, tworząc agresywne „oneshoty” na beacie DJ Tukutz’a. Wśród zaproszonych gości usłyszymy po długiej przerwie Simona Dominica. Oprócz niego, swoją zwrotkę ma Mino z WINNER, a w refrenie rapuje The Quiett. Kawałek odbił się echem w świecie dzięki wersowi Tablo – „I am Groot, motherf*cker”.

 

Dawno niesłyszana liderka EXID Solji dołączyła do swoich koleżanek na piątym pełnym albumie „Full Moon”. Na płycie usłyszymy jedynie dwie wspólne piosenki dziewcząt – reszta to ich duety lub solo. Funkową i taneczną propozycję, jaką jest Too Good To Me, przepełnia słodycz w refrenie i kobiecość w zwrotkach.

 

Po debiucie z „HOLA HOLA”, KARD wróciło z drugim pełnym albumem. Główny koncept „You & Me” skupia się na relacjach damsko-męskich. Push & Pull jest mostem między dwoma krążkami, ponieważ znany z debiutu styl tropical house nabiera nowego, orientalnego brzmienia w charakterze przełomu lat 90-tych i 2000. Cięższe dźwięki w refrenie stwarzają intymną atmosferę, którą w piosence opisuje grupa. Wzajemne przyciąganie oraz odpychanie kochanków jest pełne namiętności i emocji.

 

Na początku września zadebiutowało „THE WAR: The Power of Music”, które jest rozszerzoną wersją czwartego pełnego albumu EXO. Sweet Lies to spokojny, emocjonalny utwór R&B. Słyszymy w nim pianino oraz perkusję, chociaż na pierwszy plan wysunięte są tutaj wokale zespołu. Słowa utworu napisali raper EXO, Chanyeol, oraz G.Soul. Tekst opowiada o „słodkich kłamstwach”, które mężczyzna mówi swojej kobiecie.

EXO, zgodnie z tradycją, w grudniu 2017 roku wydało zimowy album. Wszystkie utwory na „Universe” są warte uwagi, jednak na specjalne wyróżnienie zasługuje Stay. Piosenka jest mieszanką soul i popu, w której główną rolę grają dźwięki pianina połączone z wyrazistą perkusją. Mówi o żalu i bólu, który bohater tekstu czuje po rozstaniu z ukochaną osobą. Zdaje sobie sprawę, że to jego wina i żałuje, że nie powiedział jednego, prostego słowa: „zostań”. Co ciekawe, jednym z autorów tekstu jest raper H1GHR Music, Sik-K.

 

GFRIEND przywitały w tym roku wakacje z delikatnym i emocjonalnym mini-albumem „Parallel”. Niecałe 1,5 miesiąca po premierze, grupa wydała jego rozszerzoną wersję. Jednym z dwóch nowych kawałków na płycie zostało Rainbow, połączenie mocniejszych dźwięków z charakterystyczną dla GFRIEND subtelnością. W tekście piosenki dziewczęta obiecują, że złe chwile w naszym życiu znikną niczym deszcz, po którym pojawia się tęcza.

 

Face to siódmy utwór z „7 for 7”, który kończy najnowszy album GOT7 z klasą. Jest to hip-hopowa kompozycja z charakterystycznym, gitarowym riffem. Nad piosenką pracowali wszyscy raperzy grupy: Mark, Jackson oraz BamBam. Bohater tekstu przyznaje, że zaniedbywał swoją ukochaną, jednak bardzo chce, by do siebie wrócili. Tęskni za widokiem jej twarzy i jej obecnością. Wie, że może to brzmieć samolubnie, ale ma nadzieję, że uda im się zacząć wszystko od nowa, a dziewczyna odwzajemnia jego uczucia.

“Celebrate” od Highlight to cały zestaw taneczno-popowych dźwięków. Od tej reguły nie odstępuje kawałek Take On Me. Na albumie wyjątkowo zwraca on jednak uwagę słuchacza dzięki chwytliwemu refrenowi. Sam utwór stoi pomiędzy EDM, a tropical house, co dobrze wpisuje się w tematykę numeru, który nawiązuje do ucieczki z ukochaną osobą.

 

Zobaczcie poprzednie artykuły o „stronie B”:

Nieznane piosenki ze znanych albumów [STYCZEŃ-KWIECIEŃ 2017]: [CZĘŚĆ 1][CZĘŚĆ 2]
Nieznane piosenki ze znanych albumów [MAJ-SIERPIEŃ 2017]: [CZĘŚĆ 1][CZĘŚĆ 2]

Autorzy: Karolina Fedrau, Dominika Fenikowska, Devonne Jade-Spławińska, Zofia Kadłubowska, Aleksandra Zwolakiewicz 
źródło zdjęcia: Twitter Big Hit Entertainment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.