Dzisiaj zabieramy Was w podróż z koreańskim rockiem. Poznajcie Sugardonut!

Dlaczego Sugardonut jest Wart Uwagi? W koreańskim świecie muzycznym króluje pop, hip-hop i elektronika. Wydawać by się mogło, że nie ma tam miejsca dla innych stylów muzycznych. Poszukiwania nie są łatwe, bo większość rockowych kapel jest bardzo alternatywna i undergroundowa. Wielu weteranów natomiast albo zakończyło swoją karierę albo właśnie stara się ją wskrzesić, jak Seo Taiji, u którego wystąpi BTS. I w tym momencie pojawia się „cukrowy donut”, a dokładnie grupa Sugardonut, która nie boi się eksperymentować i zabierać nas w muzyczne podróże – zaczynając na punku, kończąc na elektronice i indie.

Zespół składa się obecnie z czterech muzyków: Changsu (wokal, gitara), Yeon Taek (bass), Ash (gitara) i Hyobang (perkusja). Grupa powstała w 2001 roku, a ich debiut przypadł na maj 2002. Zaczynając ze „Spinner Jump” artyści wkroczyli w świat rocka, a nawet lekkiego punku. Call Me Plz pochodzi właśnie z ich debiutanckiej płyty. Na nagraniu widać, że pogoda była bardzo marna, ale grupa i ich fani pełni energii oraz emocji.


Rok 2006 i 2008 wciąż stał pod znakiem punku. Przykładem tego jest chociażby Set you free z albumu „SugardonutS”.


W 2011 roku zespół ogłosił zakończenie działalności, jednak po trzech latach artyści wrócili z nowym albumem. „Double Minus”, chociaż wciąż rockowy, był zdecydowanie łagodniejszy. Głównym instrumentem nadal były gitary, ale już nie tak agresywne. Poza tym słychać czystość wokalu.


Panowie porzucili nastoletni styl punkowego grania i skupili się na łagodniejszej muzyce, która docenia istnieje basu. W A Stupid Song pojawiają się do tego chórki. Jednak rewolucję zwiastowało dopiero łagodne w rytmie i dźwiękach Missing You.

„POLYVERSE” to kolejny pełen album zespołu. Life Is Like That jest nostalgiczne, emocjonalne i smutne, ale jak mówi tytuł piosenki – „życie takie jest”. Utwór, w porównaniu do wcześniejszych, jest dużo bardziej dojrzały.

Czas teraz przejść do najnowszego materiału. Sugardonut na początku zeszłego roku rozpoczęli projekt, w którym co pewien czas wydawali singiel. W sumie wyszło 10 piosenek, które przedstawione były jako kawałki dziesięciokąta, symbolizujące nazwę albumu – „DECAGON”. Jest to czysta rewolucja – zespół znany ze swoich energicznych punkowych kompozycji przekwalifikował się na indie rock. Składankę rozpoczyna „Piece of change” zatytułowany Lost Me. Później zespół zainteresował się elektroniką, co słychać w marcowym „Piece of blue” – When We were 18.


Jedną z ciekawszych propozycji z „DECAGON” jest Imagine, Close Your Eyes. Do przesłuchania przynajmniej dwa razy – z obrazem i bez niego. Rock Sugardonut otrzymał nowe brzmienie, które rozprzestrzenia się dużo płynniejszy sposób.


Cały projekt kończy „Piece of a Sound” z piosenką Song of November. Utwór jest głosem jednej osoby, mówiącej w imieniu wszystkich innych, którzy stoją ramię w ramię w obliczu kryzysu. Nawiązuje do protestów, które miały miejsce w Korei Południowej w związku z oszustwami prezydent Park Geun Hye. Obrazy z tego właśnie wydarzenia pojawiają się w teledysku.


Sugardonut znajdziecie ich na YouTubeInstagramie i Facebooku.

 

źródła: (1)(2)(3)(4)(5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.