Trudno ukryć, jak znaczącym elementem twórczości BTS są solowe mixtape’y wydawane przez członków zespołu. Każdy z osobna niesie ze sobą inne style muzyczne, historie i przesłania, które odzwierciedlają jego twórcę. Nie inaczej jest w przypadku „D-2” Sugi, które usłyszeliśmy pod koniec maja.

Gdy w sierpniu 2016 roku raper po raz pierwszy zaprezentował się fanom jako Agust D, zwierzył się niejako ze swoich przemyśleń na temat życia oraz kariery. Nowy pseudonim miał pomóc mu w snuciu opowieści o swojej przeszłości i pozwolić spojrzeć na całokształt z nieco innej perspektywy. Nie inaczej jest także na „D-2”, podarowanego fanom niespodziewanie 22 maja. Mixtape ponownie okazał się świetną platformą dla Sugi do zawarcia własnych myśli w jasnym przekazie, pomimo, że tematyka dwóch składanek jest inna. Jak mówi raper w wywiadzie dla magazynu Billboard, „[pierwszy mixtape] skupiał się na przeszłości, ten opowiada natomiast o teraźniejszości”.

Tytułowe Daechwita nawiązuje do wspinaczki Sugi i BTS po drabinie kariery. Artysta, stając się znany na całym świecie, nie chce jednak zatracić siebie, jak i brzmienia, które go tworzy. „Agust D sprzed czterech lat stał się królem, kłócąc się jednocześnie z innym Agustem D”, opowiada muzyk w klipie zza kulis kręcenia teledysku do numeru.

W piosence nie brakuje nawiązań do koreańskiej kultury, które jednak, jak mówi Suga, „nie były zamierzone, a powstały naturalnie w efekcie pracy nad numerem”. Odnosi się do tego już sam tytuł – daechwita to tradycyjna, koreańska muzyka militarna. W tle kawałka słychać charakterystyczne dla niej instrumenty, które gładko łączą się z modnymi hip-hopowymi dźwiękami.

Całe „D-2” pokazuje, w jakim momencie życia znajduje się obecnie Suga i jakie są jego obecne przemyślenia. Muzyk nie ukrywa, że inspiracja do tworzenia muzyki chowa się wszędzie, dosłownie „w każdym momencie i w każdym zdarzeniu”. „Mam w nawyku nagrywanie i robienie notatek, więc czasem mam przyjemną niespodziankę, kiedy wykopuję i odkrywam słowa [numerów] na nowo. Niektóre zapisuje bez większego zastanowienia, a one z czasem stają się prawdziwymi perełkami”, czytamy w wywiadzie dla Billboard.

Co zatem, przygotował dla Nas Agust D?

  1. Moonlight – album otwiera rytmiczny i wpadający w ucho kawałek, w którym Suga podejmuje się refleksji nad drogą, jaką musiał przejść. Gdy zaczynał rapować w piwnicy w Daegu, nie podejrzewał, że kiedyś będzie mieszkał w apartamencie na ostatnim piętrze wieżowca. Cieszy się jednak, że pomimo, że wszystko się zmieniło, tytułowe “światło księżyca” nad jego głową cały czas jest to samo.
  2. Daechwita (대취타)
  3. What Do You Think? – tutaj muzyk nadal kontynuuje typowo hip-hopową tematykę, pokazując jak wiele osiągnął i wprost chwaląc się swoim sukcesem. Wszystko przy akompaniamencie mocnego, chwilami nawet mrocznego beatu. Z numerem związane są także kontrowersje – w oryginalnej wersji kawałka użyto sampla z przemowy Jima Jonesa, lidera sekty Świątynia Ludu, odpowiedzialnego za masowe morderstwo podległych mu ludzi w 1977 roku. Big Hit Entertainment wydało oświadczenie w tej sprawie, przepraszając za niedopatrzenie ze strony producenta utworu. Wytwórnia opublikowała także zmienioną wersję utworu oraz rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie.
  4. Strange (feat. RM) – do tej piosenki Agust D zaprosił swojego kolegę z BTS – RM. Numer wyróżniają wyraźne syntezatory, jak i spowolniony rap obu muzyków. W tekście artyści zastanawiają się nad poczynaniami współczesnego społeczeństwa i działaniem świata.
  5. 28 (feat. Niihwa) – tutaj oprócz Sugi usłyszymy także solistę Niihwę. W towarzystwie spokojnej aranżacji piosenki, obaj zadają sobie pytania o dojrzewaniu. Wspominają plany, które snuli jako dzieci, co dopiero pokazuje im, jak bardzo się zmienili.
  6. Burn It (feat. MAX) – wynik współpracy rapera BTS z wokalistą MAX’em, opowiadający o naszych wewnętrznych zmianach. Czasem to właśnie odpuszczenie sobie jest najlepszą decyzją, jaką możemy podjąć, by żyć spokojnie. 
  7. People – numer z bardzo minimalistyczną melodią, dzięki której łatwiej skupić się nam na ważnym przesłaniu piosenki. Suga przekonuje słuchaczy, że chwilowe cierpienie i smutek jest w porządku – nie można się go wstydzić. Dzięki niemu bowiem uczymy się o samych sobie.
  8. Honsool – powrót do cięższego beatu, jaki w tym przypadku towarzyszy szczerym wyznaniom rapera o jego życiu. Suga opowiada, jak boryka się z codziennością i jak radzi sobie z jej problemami.
  9. Interlude: Set Me Free – lekki, nieco senny kawałek, nadający „D-2” całkowicie innego koloru. Dzięki dopracowanej wokalizacji słuchacz ma wrażenie, że z każdą nutą coraz bardziej zapada się w piosenkę – jak w sen po długim dniu.
  10. Dear My Friend (feat. Kim Jong Wan) – ostatni numer to duet rapera z wokalistą Nell, Kim Jong Wanem. Numer opowiada bardzo osobistą historię z życia Sugi. Kawałek podejmuje jednak ogólną tematykę przyjaźni, która nie zawsze trwa całe życie.

 

 

 

Obecnie każda piosenka, którą wydaje BTS, z miejsca staje się światowym hitem. Trudno się dziwić zatem, że także „D-2” dotarło poprzez ARMY do szerokiego grona odbiorców. Nowy mixtape Agusta D w dniu swojej premiery wskoczył na pierwsze miejsca list iTunes w 80 krajach na całym świecie. W tym samym czasie tytułowa Daechwita triumfowała w ponad 50 rejonach globu. Co ciekawe, na rankingach pojawił się wówczas pierwszy mixtape Sugi, „Agust D” z 2016 roku.

„D-2” pojawiło się także na 11. miejscu listy Billboard 200, publikującej najpopularniejsze albumy w USA w danym tygodniu. To najwyższe miejsce jakie zajął w tym rankingu koreański solista. Poprzednio należał on do kolegi Sugi z BTS – RM – i jego „mono.”.

 

 

Który z mixtape’ów Agusta D bardziej Wam się podoba?

 

źródło:(1)(2)(3)(4)(5)
źródło zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.