Jest mocnym graczem na koreańskiej scenie hip-hopowej, tworząc muzykę od ponad 12 lat. Poznajcie producenta Primary!

Dlaczego jest Wart Uwagi? Jego muzyka to połączenie hip-hopu, funku i elektroniki, ale nie stroni też od innych stylów, jak retro-swing czy neo-soul. Kieruje się raczej w stronę spokojnych kompozycji, do tak zwanego „chillowania”. Nie oznacza to, że nie potrafi zaskoczyć tak jak w przypadku ostatniego projektu wytwórni z firmą produkującą napój Cass – highfiVe.

Choi Dong Hoon od 2004 roku aktywnie działa na koreańskiej scenie hip-hopowej, tworząc muzykę dla między innymi Amoeba Culture. Stworzył swój wizerunek poprzez zakładanie kartonowej maski z doczepionym dziobem. Jest to praca Yoon Hyup’a, który tworzy sztukę nowoczesną z m.in. śmieci. Wizerunek ten powstał na potrzeby promowania się z raperem Beenzino, jednak artysta pojawia się z maską do tej pory.

Powstały cztery części albumu „Primary and The Messengers”. Pierwsza w 2011 roku, a pozostały trzy ujrzały światło dzienne do kwietnia 2012 roku. W październiku tego samego roku ukazał się natomiast dwupłytowy longplay ze wszystkimi utworami. Usłyszymy na niej aż 23 różnych artystów.
Pierwszą piosenką na liście jest Zoo, przy którą współpracował między innymi obecny szef AOMG, Simon D, gdy należał jeszcze do duetu Supreme Team. Teledysk inspirowany jest kreskówkami z początku XX wieku.

Na płycie nie mogło też zabraknąć kolegów z wytwórni, którzy najczęściej pojawiają się w utworach Primary. Mowa o Zion. T i członkach Dynamic Duo, w tym przypadku Choiza. ? (Question Mark) bardzo szybko osiągnęło szczyt notowań muzycznych. Do funkowej piosenki powstał elegancki klip z udziałem poppingowych tancerzy.

Styl producenta się jednak zmienia. W 2015 roku, po wydaniu „2”, poznajemy Primary ze strony funkowej, jak w przypadku See You. Melodia grana przez band jest lekka i przyjemna. Ciekawie brzmi też głos wokalisty w połączeniu z chórkami.

Na tej samej płycie usłyszymy też Mannequin, numer z przesłaniem, krytykującym konsumpcjonalizm i ślepe śledzenie trendów, które zauważyć można w Korei. Tekst napisał Primary z Suran i raperem Beenzino. Ponownie producent nawiązuje do swojej inspiracji z czasów licealnych – swingu.

Przeskakujemy do kolejnego stylu – reggae. Primary udowania, że radzi sobie w wielu gatunkach i dobrze mu to wychodzi. Don’t Be Shy z Choa z AOA i IRON’em jest ciepłym kawałkiem, przenoszącym nas w klimaty z Jamajki. Teledysk natomiast nakręcony jest w stylu kaset VHS, więc obraz jest pełen zakłóceń.

Wracamy do brzmień disco i rytmu wybijanego na samplerze. Lena Park, swoim słodkim głosem przypomina popularne artystki z lat 90-tych, takie jak Madonna, Kylie Minogue czy Britney Spears. Teledysk również nawiązuje do estetyki pop kultury z przełomu lat 90-tych i 2000. Głównym motywem są paznokcie, które „wędrują” w różne miejsca.

W innej stylistyce nagrana została EP „Lucky You!” z OHHYUK. Primary odłożył na bok funkowe brzmienia, skupiając się na nieco spokojniejszej muzyce. Nadal bazuje jednak na instrumentach dętych i perkusji. Na płycie znalazły się cztery utwory: Etunnel, Bawling, Island Gondry.


Prócz swoich solowych produkcji, Primary może pochwalić się współpracą z Supreme Team nad kawałkiem SOONI. Zaprezentowali go przed jednym z lepszych producentów na świecie – Quincy Jones’em (tworzył muzykę dla chociażby Michaela Jacksona). Co ciekawe, początkowo melodia przeznaczona była na album Dynamic Duo.

Producent pracował też nad singlem sub-unitu INFINITE H Without you. Zobaczyć go można było w programie Infinite Challange razem z Gaeko i Park Myung Soo. Stworzył też solową piosenkę J-Hope’a z najnowszej płyty BTS „WINGS”.

 

 

Miłego słuchania!

źródła: (1)(2)(3)(4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.