Raper, producent, autor tekstów, fan własnej muzyki. Jest ceniony za wszechstronność i muzyczną plastyczność w stylu Tablo z Epik High. Poza tym, jest kolekcjonerem kolaboracji. O kim mowa? Oto Giriboy, kolejny artysta Wart Uwagi!

Portal kultscene.com opisuje Giriboy’a jako połączenie uroku, dobrego wyglądu, osobowości wartej każdego variety show i zdolności do tworzenia rapu. Hong Si Young, bo tak naprawdę się nazywa, swoim melodycznym flow, stara się stworzyć most między rapem a k-popem. Jego pseudonim artystyczny możemy przetłumaczyć jako to see the way (ang. zobaczyć sposób/zobaczyć [właściwą] drogę). Dla rapera oznacza to, że bez względu na to co robi, przyszłość zawsze stoi dla niego otworem.

Muzyk od debiutu w 2011 roku należy do Just Music Entertainment, wytwórni założonej przez rapera Swings, zwycięzcę drugiej edycji Show Me The Money. Swój pierwszy singiel, You Look So Good to Me, Giriboy wydał właśnie z nim. Obaj artyści, chociaż z zupełnie innym stylem, współgrają ze sobą jak yin i yang.

W 2012 roku Giriboy wydał swój piewszy EP, „Fatal Album”. Większość tekstów napisał będąc jeszcze w liceum. Na płycie znajdziemy 7 utworów (w tym remix debiutanckiej piosenki). Warto dodać, że usłyszymy tam też wielu innych artystów, takich jak Zico (Block B), Beenzino, czy Uglyduck. Kilka miesięcy później ukazała się też rozszerzona wersja krążka – „Fatal Album II”. Dodatkowo można zaznaczyć, że Giriboy był pierwszym artystą, który wydał płytę pod szyldem Just Music Entertainment.

Przełomowym momentem w karierze Giriboy’a był udział w trzeciej edycji Show Me The Money. Chociaż w życiu zawodowym pracował pod skrzydłami Swings’a, założyciela wytwórni Just Music, w programie był w drużynie YDG. W show nie zaszedł zbyt daleko, jednak stał się rozpoznawalny i trafił do szerszej publiczności.

Jeszcze w 2014 roku raper nagrał kawałek z k-popową piosenkarką NS Yoon-G. Fluttering Feelings jest uroczym utworem o zakochanych. Artystka przyznała, że nagrała go z mężczyzną, by piosenka sprawiała wrażenie rozmowy pomiędzy kochankami. Kompozycja dotarła na szóste miejsce w Gaon Digital Chart, więc została wtedy najwyżej notowanym kawałkiem Giriboy’a w rankingach muzycznych.


Kolejnym rozpoznawalnym momentem w karierze rapera był jego udział w survivalowym show „NO.MERCY”. W programie wybierano skład, znanego już teraz, Monsta X. Giriboy wystąpił tam w roli jurora. Dzięki show powstały dwie kolaboracje z uczestnikami oraz artystami Starship Entertainment.
Pierwszą jest utwór z Soyou (Sistar) i Kihyunem, który był nagrodą w jednej z konkurencji. Pillow, jak podpowiada nam tytuł, jest jedną ze spokojnych i delikatnych piosenek, których możemy posłuchać „do poduszki”.


Drugą natomiast jest 0 (Young), wydana 4 lutego 2015 roku. Oprócz Giriboy’a, w piosence usłyszymy Mad Clown’a i Jooyoung’a wraz z ówczesnymi trainee Starship Ent. – Jooheon’em, Kihyun’em, Wonho, Seokwon’em oraz I.M’em.


Niewiele ponad miesiąc później, 17 marca, światło dzienne ujrzał trzeci pełny album rapera – „Sexual Perceptions”. Jest on wypełniony historiami o tym, jak „chłopiec staje się mężczyzną”. Usłyszymy na nim także kolegów z wytwórni Giriboy’a, między innymi Vasco, CJamm’a czy Nochang’a. Tytułowym utworem płyty został chwytliwy Back And Forth 30min. Pojawia się w nim Shin Jisu, piosenkarka znana z programu „Superstar K3”. Barwny klip do piosenki jest pełny symboli i metafor. Opowiada o kobiecie, która zawsze jest „poza zasięgiem” jej ukochanego.

 

W czerwcu 2016 roku Giriboy pojawił się w magazynie Dazed, w którym streścił całą swoją karierę i pozostawił czytelników w pełnej nadziei i podnoszącej ducha atmosferze. Magazyn przedstawił go słowami: „Publika odkryła go, kiedy pojawił się jako MC w survivalowym reality show, ale od tamtego czasu szedł własnymi ścieżkami i we własnym stylu.”

Giriboy ujawnił też, dlaczego nie jest stworzony do mainstreamowego rynku muzycznego. Nie miał w zwyczaju atakowania innych raperów, co przynosiło najwięcej oglądalności w Show Me The Money. Pomimo talentu, okazał się być antytezą rapera i pożegnał się z programem po kilku odcinkach. „Lubię spokojne, zwykłe życie, chcę żyć w komforcie” – powiedział muzyk w wywiadzie dla Dazed. „Nie jestem wojownikiem, ani agresorem. Długo się zastanawiałem, czy wziąć udział w Show Me The Money.”

Mimo to potrafi odpowiedzieć na negatywne komentarze. W listopadzie 2015 roku na koncercie Wonder Live przeczytał wypisane na papierze wszystkie obraźliwe słowa wypowiedziane przez entuzjastów muzyki. „Giriboy jest super bogaty i pochodzi ze szlachty”, „Nie potrafi dissować i freestyle’ować” to tylko przykłady, jednak artysta przyjął te komentarze (po pokazaniu swoich umiejętności freestyle’u), po czym wyrzucił kartkę za ramię. Tym samym pokazał, że nie boi się opinii innych.

To mówi o wysokiej samoocenie, jaką ma Giriboy. Artysta nie zaprzecza, sam mówi, że został muzykiem tylko dlatego, że chciał słuchać swoich własnych utworów. Piosenki takie jak Take Care Of You i Adulthood należą do repertuaru, który nigdy mu się nie znudzi i mógłby go odtwarzać codziennie. „Chcę być jak Kurt Cobain” dalej opowiada Dazed. Mimo, iż podziwia G-Dragona, to nie chce prowadzić jego stylu życia. „Zawszę myślę w wielkiej skali i, tak, chcę być legendą.”

Podkreśla, że tworzenie muzyki samemu w zaciszu domowym jest prostsze i przynosi mu więcej przyjemności. Mimo to, Giriboy nie stroni od kolaboracji z innymi artystami. Na swoim koncie ma pokaźną listę piosenek tworzonych z producentami, raperami, a nawet idolami k-popowymi. Usłyszymy go chociażby w OeO z Xia (JYJ), BEEP z #GUN’em, czy Don’t Be Such a Baby Sistar. Listę wszystkich jego kolaboracji znajdziecie pod tym linkiem.

Artystę możecie znaleźć również na social media: SoundCloud, Instagram, YouTube, Twitter oraz strona internetowa.

 

Autorzy: Zofia Kadłubowska, Karolina Fedrau, Dominika Fenikowska

źródła: (1)(2)(3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.