Przez 52 tygodnie SM Entertainment ponownie wydawało cykliczne piosenki SM STATION. Drugi sezon serii obfitował w liczne kolaboracje i utwory muzyków z całego świata. Co jeszcze warto zapamiętać z kontynuacji projektu? Przygotowaliśmy dla Was specjalne podsumowanie!

Drugi sezon SM STATION ogłoszono niedługo po wydaniu ostatniej piosenki pierwszej osłony cyklu (Curtain – kolaboracji Suho z EXO i pianistki jazzowej Song Young Joo – przyp.red.). Nowy początek serii przyniósł zmiany w jej prowadzeniu. Największą z nich było zaaranżowanie programu Open Station, który pozwalał na zaprezentowanie się artystom z całego globu. Co ciekawe, w drugim sezonie projektu mieliśmy usłyszeć również nowe kawałki SM The Ballad i SM The Performance, jednakże nie doszło to do skutku.

Wytwórnia postanowiła zacząć nową odsłonę cyklu z wysokiego C. Pierwsze trzy kawałki nowego STATION przypadły Red Velvet (Would U), Tenowi z NCT (Dream In A Dream) i Baekhyunowi z EXO (Take You Home). Wszystkie piosenki bardzo dobrze przyjęły się w Korei i za granicą, przynosząc najlepsze wyniki sprzedaży z całego sezonu. W czołówce tej listy znajdziemy też kolaboracje innych członków EXO: Bye Babe Chena i 10cm oraz Young & Free Xiumina i Marka. Dużą ilością pobrań może pochwalić się także The Little Match Girl, duet Baek A Yeon i Wendy z Red Velvet.

W TOP5 najlepszych wyników rankingu Gaon znajdziemy podobne tytuły SM STATION. Pierwsze cztery miejsca należą do kawałków Baekhyuna (12. pozycja); Red Velvet (14.); Chena i 10cm (30.) oraz Xiumina i Marka (31.). Czołową piątkę zamyka natomiast Joy, świąteczny kawałek najmłodszej grupy SM Entertainment – NCT DREAM.

Lista zmienia się jednak w oparciu o notowanie Digital World Songs magazynu Billboard. Na najwyższe, piąte miejsce, wskoczyły tam Dream In A Dream Tena i Take You Home Baekhyuna. Potem znajdziemy wspomniane wyżej Young & Free (najwyżej na 6. miejscu) oraz Dinner Suho z EXO i Jang Jae In (11. miejsce). Na 12. pozycję trafiły piosenki: Astrid Holiday (New Beginning), NCT DREAM (Joy) oraz kolaboracja Seulgi i Wendy z Red Velvet z Kangtą (Doll).

Tak, jak w zeszłym roku, STATION obfitowało w dobre kolaboracje, zarówno te wewnątrz agencji, jak i artystów SM z muzykami z innych wytwórni. Z tych pierwszych warto wspomnieć o Cure Taeyonga i Yoo Young Jina, U&I Henry’ego i Sunny czy Young & Free Xiumina i Marka. Do projektu wrócił również duet Luny i Amber z f(x) (Lower), który w zeszłej edycji pojawiał się w cyklu kilka razy. Pod koniec zeszłego roku 12 artystów SMTOWN zaśpiewało kawałek Dear My Family, którego dochód został przeznaczony na UNICEF. W numerze usłyszeliśmy również Jonghyuna z SHINee. SM Enterainment przyznało, że utwór miał być także w pewnym stopniu hołdem dla zmarłego 18 grudnia wokalisty.

Znacznie więcej współpracy widzieliśmy natomiast na linii SM-inne agencje. Warte zapamiętania są na pewno kawałki Baek A Yeon i Wendy (The Little Match Girl), Doyounga i Sejeong z gugudan (Star Blossom), Chena i 10 cm (Bye Babe) czy członków Super Junior: Eunhyuka, Heechula i Shindonga z Solar z MAMAMOO (Charm Of Life). STATION przeplatało się również ze specjalnym projektem Mystic Entertainment. W świetle kolaboracji obu wytwórni usłyszeliśmy chociażby Lemonade Love Marka z NCT i Parc Jae Junga oraz Dinner Suho i Jang Jae In.

Największą nowością w drugim sezonie cyklu było Open Station. Program pozwalał muzykom, kompozytorom i producentom z całego świata na pokazanie swoich umiejętności, właśnie przez projekt SM Entertainment. W ten sposób poznaliśmy muzykę m.in.: koreańskiego duetu indie THE SOLUTIONS (All That You Want); szwedzkiej wokalistki Astrid Holiday (New Beginning) czy Brytyjki Charli Taft (Love Like This).

Bezprecedensową sytuacją dla projektu było również wydanie czterech kawałków na raz. Mowa tu o remiksach Power EXO autorstwa R3hab, Dash Berlin, IMLAY i SHAUN. Trudno też nie wspomnieć o bardziej doświadczonych muzykach, którzy pojawili się w cyklu. Są to np. basista Stanley Clark (To Be Alive) oraz Myron McKinley, były klawiszowiec jazzowego bandu Earth, Wind & Fire (E-12 i Man in the Mirror).

W tej odsłonie STATION najwięcej razy usłyszeliśmy członków NCT. Młodzi artyści prezentowali w projekcie aż 10 piosenek. Co ciekawe, muzycy nagrali cały przekrój różnych kawałków: od dwóch solówek Tena, przez duety z udziałem Taeyonga, Doyounga i Jaehyuna, po zespołowe numery – Joy unitu DREAM i Timeless NCT U. Grupowymi utworami w cyklu może pochwalić się także Red Velvet (Would U; Rebirth) i Super Junior (Super Duper). Przodujące w zeszłym sezonie członkinie Girls’ Generation, tym razem zaprezentowały się jedynie trzy razy: Yoona w When The Wind Blows, Sunny w duecie z Henrym (U&I) oraz Yuri we współpracy z DJ Raidenem (Always Find You). Nie można zapomnieć też o solówkach członków TVXQ, którzy skończyli w tym roku służbę wojskową. Changmin zaśpiewał In a Different Lifea Yunho Drop.

Jak na razie SM Entertainment nie potwierdziło, czy planuje kolejny sezon SM STATION. Wszystkie piosenki spod szyldu cyklu znajdziecie na play liście na YouTube SMTOWN – TUTAJ. Macie swoje ulubione kawałki mijającej edycji projektu? 

Sprawdźcie też podsumowanie debiutanckiej odsłony akcji w tym artykule.

 

źródło:(1)(2)
źródła zdjęć: SM Entertainment / YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.