Solista wydał nową płytę „4×2=8”.

B.I i Bobby z iKON, Tablo z Epik High, G-Dragon z BIGBANG… to tylko kilka znanych nazwisk, które pracowały przy albumie „4×2=8”. PSY napisał teksty do każdej z piosenek, a przy kilku z nich zaprosił do pomocy znanych idoli, co było zupełną nowością dla artysty. Tłumaczył, że kiedy tworzył utwory, zorientował się, że tekst, rap i melodia brzmią staro i potrzebował młodej krwi.

„Młodzi artyści z YG, w tym B.I i Bobby z iKON, obaj mający około 20 lat, pokazali mi zupełnie nowy świat”, powiedział PSY podczas konferencji prasowej w środę. „Był czas, kiedy chciałem zrezygnować z pracy, bo dopadł mnie artystyczny zastój. Ale wtedy B.I zasugerował, żebym napisał [piosenkę] o samym tym uczuciu i tak powstał The Last Scene”. Dzięki kolaboracjom, PSY poczuł się o wiele lepiej. Album na początku miał być dużo krótszy, ale stał się pełną studyjną płytą. Artysta także powiedział, że zna własne możliwości, ale „4×2=8” jest stworzony dla koreańskiego rynku muzycznego.

NewFace jest rezultatem starań PSY, żeby zmienić swoją muzykę. Piosenka została wydana dzień po wyborach prezydenckich w Korei, dlatego prasa często wiąże to wydarzenie z tytułem. W teledysku wystąpiła Naeun z Apink jako główny kobiecy charakter i obiekt zainteresowań PSY (podobnie jak Hyuna w Gangnam Style i Gain w Gentleman). Choreografia zawiera w sobie charakterystyczne, proste i pełne energii ruchy, chociaż sam PSY przyznał, że taniec jest o wiele trudniejszy od poprzednich piosenek.

Przy muzyce i tekście pracował Zico z Block B, na co fani młodszego artysty zwrócili uwagę, bo słychać w utworze dużo jego stylu. I LUV IT posiada tekst pełen humoru i opowiada o rzeczach, które lubi PSY. W teledysku pojawił się aktor Lee Byung Hun. Z obu promocyjnych utworów, to ten cieszy się większą popularnością na koreańskich rankingach. Na V LIVE publikowano także wideo z procesu kręcenia MV.

Podczas konferencji prasowej PSY poruszył temat jego kreatywności i Gangnam Style. „Przygotowałem [dwie promocyjne piosenki], żeby pokazać dwa różne kolory. Wiele fanów pytało, czemu zawsze tańczę i staram się rozśmieszyć ludzi w moich teledyskach… Myślę, że rozwinięcie się, a nie po prostu zmiana, jest misją, jaką dała mi publika.” To nawiązuje do ostrej krytyki, jaką otrzymał po wydaniu „PSY THE 7TH ALBUM” oraz piosenek DADDY i Napal Baji. Mówiono wtedy, że to kopie hitu z 2012 roku, Gangnam Style, który wielu ludziom się już po prostu znudził. PSY uznał, że nie musi na siłę podobać się publice i po prostu zrobił to, co chciał, czego efektem jest ta płyta.

„4×2=8” składa się z 10 piosenek, których szczegóły możecie zobaczyć poniżej. Tracklista i inne informacje dostępne są także u nas TUTAJ.

  1. I LUV IT
  2. New Face
  3. 마지막 장면 (Feat. 이성경) – dosłowne tłumaczenie piosenki to The Last Scene. Oprócz PSY, śpiewa w nim Lee Sung Kyung. Dzięki jej głosowi, kawałek posiada bardzo spokojny, niemal letni klimat. Opowiada o parze, która jest o krok od rozstania i wspominają dni, kiedy mocno się kochali.
  4. LOVE (Feat. 태양) – w piosence pojawia się Taeyang z BIGBANG. Utwór ten przypomina stylem muzykę z lat 2000, wszystko dzięki wyraźnym dźwiękom syntezatora. „To nie jest typowa miłosna piosenka,” opisywał ją PSY. „To utwór, który mówi, że musimy kochać się nawzajem.”
  5. BOMB (Feat. B.I, BOBBY) – początkowo ten utwór miał się pojawić w Infinite Challenge, ale został odrzucony przez Yoo Jae Suk’a. PSY bardzo ją polubił i poprosił autora, JYP Park Jin Young’a, o możliwość popracowania nad nią. Ukończył ją z pomocą B.I i Bobby’ego z iKON. Trio raperów przedstawiło mocny kawałek w charakterystycznej dla PSY atmosferze.
  6. We Are Young – do pracy nad piosenką zaproszono Kush’a. Jej głównym motywem jest 'nadzieja’, do której PSY bardzo często nawiązuje w swojej muzyce. Mówi, że wciąż jesteśmy młodzi i możemy zacząć od początku. „To sentymentalny kawałek, jak Celebrity, albo It’s Art. Mogłem napisać taki tekst, ponieważ niedawno skończyłem czterdzieści lat”, powiedział artysta.
  7. 팩트폭행 (Feat. G-DRAGON) – Tytuł tłumaczy się jako Fact. Tekst jest dosyć wulgarny oraz ujawnia opinie i uczucia PSY do jego stereotypowego wizerunku i krytyki wobec niego. Jako ciekawostkę można dodać, że to ulubiona piosenka Yang Hyun Suk’a z całej płyty. Napisał na swoim Instagramie, że zawiera wszystko, co trzeba było powiedzieć. Także PSY przyznał, że zdawał sobie sprawę, że większość tekstu będzie w mediach cenzurowana.
  8. Rock Will Never Die – rock nie jest często wykorzystywanym zabiegiem w k-popie. Artysta powiedział, że chociaż gatunek nie jest popularny, chciał zrobić piosenkę w tym stylu. Sam jest jej ogromnym fanem, więc chciał oddać hołd jako „człowiek, który tworzy muzykę dance, ale kocha rock.” Do mocniejszych brzmień dodał syntezator i dzięki temu stworzył wpadającą w ucho melodię.
  9. 기댈곳 – tytuł piosenki w tłumaczeniu to Refuge. Może to zaskakiwać, ale utwór jest balladą. Artysta stworzył własną interpretację bluesu z lat 70’ i 80’. Dla niego Refuge jest czasem na odpoczynek i relaks. Jako jedna z niewielu jego kompozycji posiada leczniczy, poprawiający samopoczucie efekt.
  10. 오토리버스 (Feat. TABLO) – w pisaniu tekstu do Auto Reverse pomagał B.I. Podczas promocji, PSY na swoim Instagramie opowiedział historię, że młody raper nie wiedział nawet, co oznacza tytuł tekstu. Auto reverse to opcja w niektórych odtwarzaczach, która pozwalała na automatyczne przekręcenie kasety na drugą stronę. Tekst jest bardzo nostalgiczny i skupia uwagę wokół właśnie kaset, nieużywanych już na co dzień.

Każda z piosenek posiada także swój plakat. Zobaczcie je poniżej:

Koreańskie rankingi zostały zupełnie zdominowane przez „4×2=8”. Ponad dobę po wydaniu, wszystkie utwory znalazły się na listach muzycznych, a część z nich zajęła po kolei najwyższe miejsca. Zawarliśmy także wyniki każdej z piosenek 5,5 godziny po premierze. Zobaczcie je poniżej:

Na międzynarodowym iTunes największe zainteresowanie wzbudziła piosenka z B.I oraz Bobbym. Płyta osiągnęła pierwsze miejsce w Kolumbii, Filipinach i Tajlandii. W ogólnym rankingu światowym zajęła za to 14. miejsce. Jako ciekawostkę zawarliśmy również wyniki Gangnam Style na iTunes. Warto zobaczyć, jak radzi sobie najpopularniejszy utwór k-popu!

 

źródło: (1)(2)(3)(4)(5)(6)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.