Jego muzyka jest połączeniem elegancji z nowoczesnymi brzmieniami elektroniki, funku i hip-hopu. Nie zaatakuje on słuchacza szalonym „dropem”, ale zaskoczy wysublimowaną kompozycją dźwięków, którą słucha się lekko i przyjemnie. Poznajcie kolejnego artystę „WU” – Peejaya!

Producent jest drugim artystą, który wydał swój album pod skrzydłami THEBLACKLABEL. Pierwszym z nich był Zion.T z „00” w lutym tego roku. Przypomnijmy, że agencja jest niezależną wytwórnią, luźno połączoną z YG Entertainment. Została założona wiosną 2016 przez Kush’a i Zion.T, do których dołączył Teddy, Peejay i kilku innych producentów.

„WALKIN’ VOL.2” ujrzało światło dzienne 4 września 2017 roku. Płyta zawiera 10 utworów, w tym single, które nie znalazły się na wcześniejszym krążku „WALKIN’ VOL.1” z 2015 roku. Producent zaprosił do współpracy kolegów z wytwórni i nie tylko. Usłyszymy na niej Kusha, Taeyanga, Crusha, Zion. T czy Beenzino. Płytę promuje graficzny teledysk do piosenki NA B YA. Melodia kawałka pasuje idealnie do specyficznego stylu Zion. T, którego usłyszymy w singlu.


Przesłuchując całą płytę można dojść do wniosku, że Peejay bardzo dokładnie wybiera gościnnego artystę, aby ten odnalazł się w dedykowanej mu muzyce. Ponadto nie zaprasza on do współpracy jednego typu muzyków – swoje umiejętności sprawdza w zestawieniu z wokalistami, raperami i innymi producentami. Takie „brzmieniowe zgranie” słychać w piosence z udziałem Crusha – Stranger czy duecie Warigari, gdzie płynność melodii łączy się z wokalem Taeyanga i energicznymi wstawkami Kusha. Ciekawym połączeniem jest kawałek Moonstruck z Qim Isle i Oh Hyuk. Muzycy śpiewają zupełnie inaczej, przez co ich wokale powinny teoretycznie się ze sobą gryźć, a w tym przypadku tworzą ciekawy kontrast.

Zanim 37-letni Peejay (jego prawdziwe imię to Park Jung Chul) rozpoczął pracę w YG, a następnie w THEBLACKLABEL, należał do hip-hopowego duetu Rhymebus, w którym zadebiutował w 2007 roku.  Produkował tam muzykę, był wokalistą i raperem. Już w kawałku 독백  (Monolog) słychać, że artyści eksperymentowali ze stylami i połączyli jazzową melodię z rapem. Ten sposób tworzenia muzyki także obecnie definiuje styl Peejaya.

Po rozpadzie grupy, Peejay produkował utwory dla kolegi z Rhymebus J-DOGG’a. Swoje produkcje podpisuje nie tylko pseudonimem, ale też nazwą swojej wytwórni, Walkin’ Records.

W 2014 roku, razem z producentem Jinbo, wypuścili funkowy krążek „Mind Combined”. Każda z siedmiu pozycji (na Soundcloud w playliście figuruje 9 utworów, ale ostatnie dwa kawałki nie pochodzą z płyty) to instrumentale, które reprezentują inny styl muzyczny. Usłyszymy więc trochę elektroniki, R&B, funku czy w przypadku More – brazylijskiej bossanovy. 


Peejay bardzo dobrze dogaduje się z raperem Beenzino, co sprawiło, że już wielokrotnie słyszeliśmy owoce ich współpracy. Styl producenta znajdziemy chociażby na płycie „12” czy singlu Life in ColorI Get Lifted to natomiast dobry przykład udanej produkcji hip-hopowej sprzed 20 lat, do której chętnie wracają obaj artyści. Utwór pojawił się na albumie Peejaya „WALKIN’ VOL.1”. Warto przesłuchać też duet Beenzino z Lim Kimoczywiście w produkcji bohatera „WU”. 


Wśród artystów, dla których Peejay komponował muzykę, znajdziemy też Zion. T i Crusha. Wspólnie reprezentowali wtedy Amoeba Culture. Just odpowiada stylowi obu muzyków, co potwierdzają ich kolejne kawałki.


Peejay po dołączeniu do YG Entertainment rozpoczął od razu pracę z 2ne1 i BIGBANG. Spod jego rąk wyszło chociażby Baby I Miss You z 2014 roku, a także dwie piosenki pierwszego boysbandu wytwórni – Cafe i What is right (oba z 2011). Producent pracował również przy Intro solowego albumu Taeyanga „Rise” (2014).


Zaskoczeniem wśród piosenek autorstwa muzyka może być ballada śpiewana przez IU, która nie kojarzy się ze stylem Peejaya. Producent dobrze poradził sobie jednak również z tym gatunkiem muzycznym, potwierdzając przy okazji swoją wszechstronność. 


Peejaya możecie obserwować na Soundcloud, Instagramie i Twitterze.

źródła: (1)(2)(3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.