Stowarzyszenie Korea Music Content Industry poinformowało, że najnowsze EP G-Dragon’a, „Kwon Ji Yong”, nie będzie traktowane jako fizyczny album na listach Gaon.

Jako powód decyzji podano obowiązujące obecnie w Korei prawo autorskie. Według przepisów, albumem można nazwać jedynie „fizyczny obiekt, który zawiera muzykę”. Na pen-drive „Kwon Ji Yong” znajdziemy natomiast link do specjalnej strony, na której, po wpisaniu numeru seryjnego z opakowania, możemy pobrać piosenki, teledysk i zdjęcia. Stowarzyszenie uznało USB jako ‘narzędzie do pobierania muzyki’, a nie ją ‘zawierające’. Ponadto ma ono 4 GB pamięci, co sprawia, że kupujący może nagrać tam również inne pliki, co w przypadku albumów CD jest niemożliwe.

YG Entertainment odpowiedziało, że nie przejmuje się kontrowersją. „Nie ma żadnych zażaleń dotyczących metod liczenia [w] rankingu Gaon”, powiedział gazecie Chosun reprezentant wytwórni. Sam GD ustosunkował się jednak do decyzji Gaon na swoim Instagramie. Poniżej możecie przeczytać tłumaczenie jego wpisu:

 

„What’s The Problem?” 누군지도 모르는 어떠한 사람의 결정에 따라 한 아티스트의 작업물이 그저 '음반이다/아니다’ 로 달랑 나뉘어지면 끝인가? 오랜 시간 고민끝에 겨우 단 몇 곡을 세상에 선보인다. 비닐에 쌓인 새 앨범이 손에 잡히면 그 기분은 매번 꿈같다. (LP, 테이프, CD, usb파일…등등) 포인트가 다르다. 정작 제일 중요한건 겉을 포장하고 있는 디자인적 요소와 재미까지 더한 형태가 아니라 아무것도 아닌 곳에 그 누가 어디서 틀어도 그 안에 담겨져 있는 음악, 내 목소리가 녹음된 바로 노래인지가 중요하다. 당신의 귀를 통해, 눈을 통해, 손을 통해 입을 통해, 오랜시간 세월이 지나도 가슴속에 변치않고 영원히 기억될 수 있는. 그저 짧은 노래지만 당신의 인생의 한 페이지에 같이 수록 될. 좋은 멜로디와 좋은가사가 전부인. 다른건 중요치 않다.

Post udostępniony przez 권지용 (@xxxibgdrgn)

„’Jaki jest problem?’ Bazując tylko na [opinii] jakiejś nieznanej osoby, która decyduje, czy praca artysty ‘jest / nie jest albumem’ – to wszystko?

Po długich i ostrożnych rozważaniach, zdecydowałem się pokazać [tylko] kilka piosenek. [Zdarzyło się] to również po starannym i poważnym namyśle poprzedzającym wybór projektu opakowania (winyl, kaseta, CD, USB, itd.).

Nawet jeśli przeznaczyłem znaczny czas na usprawnienie projektu, to nie jest główny problem.

To, co jest najważniejsze, [to, że] ten album nagrał melodię i słowa, które zostają w uszach i oczach. Nieważne, ile minie czasu, pozostaną [one] w głowie i wspomnieniach.

Reszta w ogóle nie jest ważna.”

Przypomnijmy, że Gaon Chart to główny koreański ranking popularności piosenek i albumów. W skali krajowej można porównać go z listami Billboard w USA i notowaniem Oricon w Japonii. Wyniki z Gaon brane są również pod uwagę w przyznawaniu pierwszych miejsc w niektórych programach muzycznych. Mowa tu chociażby o SBS Inkigayo i MBC Music Core.

„Kwon Ji Yong” godzinę po wydaniu osiągnęło all-kill na krajowych listach przebojów. Ponadto, EP znalazło się na pierwszych miejscach notowań iTunes w 39 krajach świata. Zaledwie dobę po premierze wskoczyło również na rankingi Billboard.

 

źródło:(1)(2)(3)(4)(5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.