Tegoroczne k-popowe lato przywitało nas prawie rekordową liczbą wakacyjnych wydawnictw, które pozwoliły nam spojrzeć na najcieplejszą porę roku z wielu perspektyw. Jak co cztery miesiące, nasza redakcja przygotowała dla Was zestawienie najciekawszych piosenek „ze strony B” albumów, o których pisaliśmy na 7POP. Tym razem zapraszamy do przejrzenia numerów, które w szkolnej ławce przypomną miniony wolny czas.

W maju usłyszeliśmy nowy mini-album 24K, „Bonnie N Clyde”. Kisu, który zapowiedział swoją służbę wojskową, zostawił na nim wyjątkowy prezent dla 24U. TO. FOR YOU to delikatna, emocjonalna ballada. Jest to podziękowanie artysty za wsparcie od czasu debiutu zespołu. Kisu przekazuje w nim swoją miłość i wdzięczność. Obiecuje, że gdy przyjdzie właściwy czas, na pewno wróci do fanów. Wokalista udostępnił na swoim kanale na YouTube wyjątkowe wykonanie piosenki:

AOA zaskoczyło fanów swoją przemianą i wróciło z uroczą, wesołą płytą. „Bingle Bangle” jest pierwszym albumem girlsbandu w sześcioosobowym składzie. HEAT wita nas charakterystycznymi dźwiękami gitary, które przywodzą na myśl ciepłą, wakacyjną noc i utwory śpiewane przy ognisku. Jego rytm kojarzy się natomiast ze stylem reggae. W tekście kobieta kokietuje mężczyznę spotkanego w letnim klubie i zaprasza go do tańca. 

Nowa płyta ASTRO zapewniła kilka stylowych kompozycji. Jedną z nich jest Real Love. Co ważne, w piosence nie zabrakło chłopięcego uroku boysbandu, który chwyta za serce. Tematyka niewinnej miłości oraz rozważania nad jej definicją przywodzą na myśl nastoletnie zadurzenia, w których uczucie gra główną rolę. 

Pewne swojej wartości dziewczęta z BLACKPINK w „SQUARE UP”, tak jak we wcześniejszych wydawnictwach, emanują zdecydowaną i odważną kobiecością. Nie oznacza to jednak, że nie poruszają one tematów, które odsłaniają ich delikatniejszą stronę. W Really oczekują, że ich wybrankowie wreszcie zdobędą się na odwagę i wyznają swoje uczucia. Jednocześnie w towarzystwie ukochanych upór dziewcząt znika i jedyne, na co liczą, to adoracja. Magazyn Billboard porównał kawałek do styczniowego hitu kolegów BLACKPINK z wytwórni – mowa tu o LOVE SCENARIO iKON.

„This Is Us” to małe podsumowanie dotychczasowej kariery BTOB. Zespół na mini-albumie zaprezentował całą skalę różnych stylów muzycznych, tak aby każdy mógł na krążku znaleźć coś dla siebie. Pomimo to jedną z najbardziej wyróżniających się pozycji jest Blue Moon. Musicalowy styl utworu w połączeniu ze słowami, które opowiadają o wręcz teatralnej miłości pod tytułowym niebieskim księżycem, stanowią przemyślaną, dojrzałą lecz nie nudzącą kompozycję. 

Dwa comebacki BTS w przeciągu kilku miesięcy zapewniły zespołowi jeszcze większą rozpoznawalność na całym świecie. Jednym ze zdecydowanych must-listen z „Love Yourself: Tear” jest Magic Shop, piosenka napisana specjalnie dla fanów boysbandu, ARMY. Co więcej, przy tworzeniu kompozycji kawałka pracował Jungkook, a tekst utworu jest autorstwa m.in. raperów grupy. Delikatna melodia działa na słuchacza pocieszająco i dodaje otuchy w trudnych chwilach. Podobną tematykę podejmują słowa numeru – członkowie BTS bezpośrednio utwierdzają fanów w przekonaniu, że zawsze pomogą im przezwyciężyć słabości.

Analizując “Tear”, trudno nie wspomnieć również o The Truth Untold, piosence, którą dla BTS stworzył amerykański DJ Steve Aoki. Delikatnej balladzie towarzyszy głęboka opowieść o związku, w którym bohater kawałka nie pokazuje wybrance swojego „prawdziwego ja” w obawie przed rozstaniem. Dopiero pod koniec utworu decyduje się zdjąć maskę i nie oszukiwać ukochanej. Przekaz historii wzmacnia melodia, która przez większość numeru jest bardzo minimalistyczna. Podczas, gdy bohater tekstu decyduje się być szczery ze swoją drugą połówką, tło muzyczne zdecydowanie się rozbudowuje.

 

Niedawno BTS wróciło również z rozszerzoną wersją swojego trzeciego pełnego albumu i jednocześnie zakończeniem serii „Love Yourself”. Na „Answer” usłyszeliśmy 7 nowych utworów, w tym solowe kawałki wszystkich raperów boysbandu. W pamięć zapadło nam jednak najbardziej Trivia: Seesaw w wykonaniu Sugi. Melodię to połączenie sytnh-popu i disco-funku, a numer niesie ze sobą trochę inne przesłanie niż reszta piosenek z całego krążka. Opowiada bowiem o wzlotach i upadkach, które sprawiają, że relacja dwojga ludzi bezpowrotnie została zniszczona.

Swoim przepisem na muzyczne wakacje podzieliła się także Chungha, która w połowie lipca wydała „Blooming Blue”. EP to kompilacja przyjemnych piosenek o miłości, które mają osłodzić nam życie. Zaraz po tytułowym Love U, przywitają nas elektroniczne, radosne dźwięki Cherry Kisses. Solistka celebruje numerem zarówno lato, jak i samo zakochanie, przez które każda rozłąka z wybrankiem zmienia się w nerwowe oczekiwanie.


Soulowy Crush zaskoczył ostatnim wydawnictwem, na którym pojawił się kawałek RYO z udziałem rapera i producenta Byung Una z Balming Tiger oraz wokalistki Cifika. Artyści wyrażają w nim swoją frustrację wobec koreańskiego rynku muzycznego, skupionego na uprzedmiotowieniu idoli i samej muzyki. Szczególną uwagę warto zwrócić na Crusha, który rapuje w szybki i agresywny sposób.

W czerwcu DAY6 rozpoczęło nową erę w swojej dyskografii. Zadebiutowała bowiem pierwsza odsłona projektu „Youth”, zatytułowana „Shoot Me”. Chociaż każdy z utworów na płycie ma swoje wyjątkowe barwy, na szczególne wyróżnienie zasługuje 혼잣말 (Talking to). Piosenka jest energiczną kompozycją, która opisana została jako połączenie punku, bossa novy i disco. Jej tekst to rozmowa mężczyzny samego ze sobą, ponieważ nie ma już nikogo innego, do kogo mógłby się odezwać. Jest on przepełniony ironią i cynizmem, ale kryje w sobie ogromny żal i rozgoryczenie. Bohater wytyka sobie swoje błędy i przyznaje, że po rozstaniu z ukochaną nie ma już na nic siły, a jego życie straciło sens. Sam jednak skazał się na taki los, a teraz widzi, jak bardzo potrzebuje obok siebie drugiej osoby.

 

Dziewczęta z Dreamcatcher mogą pochwalić się wyjątkowo oryginalnym konceptem. Dlatego wśród opowieści o koszmarach i tajemnicach nie mogło zabraknąć odważnego wołania o pomoc. Mayday zasługuje na uwagę odbiorcy ze względu na odważne wyłamanie się z charakterystycznych dla krążka tematów związanych z koszmarami i cierpieniem. 

Dongwoon w tym roku po raz pierwszy zaprezentował solowy materiał. „Prelude: Voice” nawiązuje do trudnych uczuć, które artysta przeżył w swoim życiu. Krążek powstał z myślą o ludziach, których muzyk chce poruszyć i skłonić do refleksji swoim głosem. Do rozważań na pewno przekonuje Still, Today. Utwór opowiada o pojawiających się przed snem myślach.

Autorzy: K. Fedrau, D. Fenikowska, D. Jade-Spławińska, Z. Kadłubowska, A. Zwolakiewicz

 

źródło zdjęcia: Oficjalny Twitter SHINee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.