Jedenaście nowych tracków, współpraca z Andrew Taggartem z The Chainsmokers i ponad milion sprzedanych kopii w preorderze. BTS powrócił z „Love Yourself: Her”, czym rozpoczął kolejną erę swojej kariery. Jakie jest nowe EP zespołu i jak przyjęła je widownia na całym świecie?

Nową wydawniczą serię, Big Hit Entertainment zapowiedziało już na początku wakacji. Pierwszym krążkiem cyklu jest najnowsze „Her”, które miało premierę 18 września. Członkowie BTS, jak sami mówią, chcieliby płyta stała się „punktem zwrotnym” w ich karierze i pozwoliła im na dalszy rozwój. Wśród głównych ambicji Bagtanów stoi także dostanie się na listę stu najlepszych piosenek magazynu Billboard. „Chcemy zobaczyć, jak daleko możemy zajść. Jeśli znajdziemy się na Hot 100, chcielibyśmy iść tak daleko, jak to tylko możliwe, by postawić wiele kamieni milowych w [muzycznej] historii”, powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Rap Monster, lider grupy.

Premiery „Love Yourself: Her” oczekiwali fani na całym świecie. W preorderze, krążek zamówiło ponad milion osób, zostawiając w tyle rekordowe 700 tysięcy kopii przedsprzedaży ostatniej płyty Bangtanów, „You Never Walk Alone”.”Tym razem postawiliśmy wysoko poprzeczkę, myśląc, że może uda nam się dobić 800 tysięcy kopii. Byliśmy zaskoczeni, gdy się dowiedzieliśmy [o milionie zamówionych płyt – przyp. red.]. Myślę, że to dzięki zaufaniu i miłości naszych fanów”, powiedział Suga. Po raz pierwszy album można było zamawiać również przez serwis Amazon, gdzie „Her” zajęło pierwsze miejsce wśród sprzedaży CD i winyli.

Tytułowym kawałkiem płyty zostało żywiołowe DNA w modnym stylu EDM. Akustyczna gitara w tle kontrastuje z elektronicznym brzmieniem i wyraźnym beatem. Zaraźliwe jest także gwizdanie, które wybija się na pierwszy plan w melodii.  Co ciekawe, w piosence nie znajdziemy typowego śpiewanego refrenu. W jego miejsce wstawiono charakterystyczny „drop” w stylu future bass. Podobny zabieg Bagtani stosowali już wcześniej, chociażby w Dope. Za kompozycję utworu odpowiedzialni byli producenci, którzy pracują z BTS od debiutu – Pdogg, Bang Si Hyuk czy Supreme Boi. Wśród twórców melodii i tekstu znajdziemy też Rap Monstera i Sugę.

DNA opowiada o znalezieniu naszej drugiej połówki. Pasuje ona do nas tak idealnie, że mamy wrażenie, że złączyła nas z nią siła wyższa, a wspólne spotkanie mieliśmy zapisane w kodzie genetycznym. W kolorowym teledysku członkowie grupy skupiają się na tańcu, który jest kluczowym elementem klipu.

„Her” składa się z 9 pozycji, w tym ze skitu w postaci przemowy Rap Monstera z Billboard Music Awards. Na fizycznej wersji płyty znajdziemy dodatkowo dwie ukryte piosenki. Lider BTS na konferencji prasowej podkreślił, że album ma ukazywać, jak ważna jest samoakceptacja. Z krążka ma płynąć przesłanie, że dopóki nie pokochamy samych siebie, nie możemy w pełni ofiarować swojej miłości innym.

  1. Intro: Serendipity – płytę rozpoczyna kawałek w wykonaniu Jimina, który usłyszeliśmy już w teaserze całego comebacku. Senna melodia pianina w połączeniu z dźwiękami syntezatorów tworzą bardzo marzycielski klimat. Za kompozycję kawałka odpowiedzialny jest Ray Michael Djan Jr., który napisał też Save ME. Piosenka opowiada o idealnej miłości, która została zaplanowana przez wszechświat.
  2. DNA
  3. Best Of Me – wynik kolaboracji BTS z Andrew Taggartem z The Chainsmokers. Numer został nagrany w modnym stylu EDM z wyraźnym beatem. Dobrze kontrastuje to z emocjonalnym tekstem, w którym Bangtani proszą swoją drugą połówkę, by ich nie opuszczała, bo jest najlepszą częścią ich samych i tylko z nią tworzą całość.
  4. 보조개 (Dimple) – piosenka wokalnego unitu grupy. Jin, Jimin, V i Jungkook śpiewają o pożądaniu, które spowodowane jest piękną dziewczyną, a dokładnie jej dołeczkami w policzkach. W tle słyszymy natomiast melodię electropop, którą dopełnia głęboki bas i elementy trapu.
  5. Pied Piper – rytmiczna kompozycja stworzona z podstawy w stylu disco. W tekście, dedykowanym fandomowi, BTS mówi, że nie może żyć bez swoich fanów. Dodaje jednak, że działa to w dwie strony, bo ich muzyka jest równie ważna dla ARMY.
  6. Skit: Billboard Music Awards Speech – podczas skitu możemy usłyszeć przemowę Rap Monstera z Billboard Music Awards. Przypomnijmy, że grupa zdobyła wówczas statuetkę Top Social Artist. Podziękowania lidera boysbandu są też granicą pomiędzy dwoma częściami płyty. Kolejne numery są bowiem w innej stylistyce niż poprzednie kawałki.
  7. MIC Drop ­– ciężki, hip-hopowy numer z mocnymi basami i perkusją. W tekście członkowie grupy zwracają się do swoich hejterów. Mówią o swoich sukcesach i nie przejmują się negatywnymi opiniami. Utwór był zainspirowany wystąpieniem byłego prezydenta USA, Baracka Obamy, z kwietnia 2016 roku. Piosenka może przywoływać na myśl BTS z początków swojej kariery.
  8. 고민보다 Go (Go Go) – kompozycja w stylu trap hip-hop z nawiązaniami do reggae. Słowa kawałka odwołują się do współczesnego społeczeństwa, którego życie kręci się wokół imprezowania czy wydawania pieniędzy. Zespół podkreśla też, że ludzie nie przejmują się swoją przyszłością i chcą myśleć tylko o obecnej chwili.
  9. Outro: Her – hip-hopowy numer raperów zespołu stworzony na podstawie boom bap. Tekst piosenki opowiada o dojrzałej miłości, która sprawia, że zaczynamy patrzeć na siebie inaczej. Dla tej drugiej osoby chcemy bowiem zmienić się na lepsze.

DNA zajęło drugie miejsca prawie we wszystkich koreańskich notowaniach muzycznych. Zespół przegrał jedynie z nową piosenką IU. O 22:30 utwór zajął natomiast pierwsze pozycje na listach Melon i Naver. Warto dodać, że wszystkie numery z nowej płyty BTS znalazły się w rankingach. W poniższej galerii znajdziecie dokładne wyniki wszystkich kawałków (dane pochodzą z 18 września z 12:30, 13:30, 17:30 i 22:30 czasu polskiego).

W najlepszym momencie od premiery, „Love Yourself: Her” było na szczycie list iTunes w 73 krajach, w tym w USA czy Wielkiej Brytanii. Krążek zajął pierwsze miejsce również w Polsce. Najczęściej pobieranymi piosenkami były natomiast DNA i Intro: Serendipity. Ponadto, w związku dużą popularnością nowych kawałków, BTS znalazł się na szczycie ogólnoświatowego rankingu realtime iTunes. Szczegóły możecie sprawdzić poniżej (dane pochodzą z 18 września z 21:05 czasu polskiego)

Dzięki dobrym wynikom, zarówno pojedyncze piosenki z albumu, jak i całe „Love Yourself: Her”, znalazły się w dziennych zestawieniach iTunes z 18 września. Płyta zajęła pierwsze miejsce na świecie, podobnie jak jej tytułowy kawałek, DNA. W TOP50 najlepszych utworów znalazły się też: Intro: Serendipity, Best Of Me, Dimple, Pied Piper, MIC Drop i Go Go.

Bangtani zaprezentują się z DNA po raz pierwszy w piątek 22 września w KBS Music Bank. Dzień wcześniej będziemy mogli natomiast oglądać BTS w specjalnym comebackowym show. Transmitowane będzie ono na wielu portalach na całym świecie, również na YouTube czy VIKI. Zespół kilka dni temu rozpoczął odliczanie do programu, wydając zapowiedzi wideo. Dotychczas zobaczyliśmy trzy filmy: [D-7], [D-5] i [D-3].

Jeśli chcielibyście przypomnieć sobie przedpremierową promocję „Love Yourself: Her”, zajrzyjcie do naszego poprzedniego artykułu, TUTAJ. Plakaty i wideo opowiadające historię całej wydawniczej serii znajdziecie natomiast TUTAJ.

Jak podoba Wam się comeback BTS?

 

źródła:(1)(2)(3)(4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.