Są znakomitym przykładem tego, jak można podążać za trendami, zostając jednocześnie wiernym swoim brzmieniom. The Solutions to czteroosobowy band, który nie boi się eksperymentów i bawi się muzyką, pomimo rynku nastawionego na zysk. Wyruszcie z nami w podróż po piosenkach zespołu w nowej odsłonie Wartego Uwagi!

The Solutions tworzy obecnie czterech muzyków: Sol (gitara, wokal), Naru (gitara), Oh Kyung (bas) i Hansol (perkusja). Zespół występuje w tym składzie jednak dopiero od 2015 roku. Przez kilka lat od debiutu grupa znana była tylko jako duet, złożony z dwóch pierwszych wymienionych artystów. Od początku istnienia band miało charakteryzować brzmienie „future pop”, określające bardziej ich eksperymenty z muzyką, niż jeden określony styl.

Co ciekawe, Naru i Park Sol rozpoczęli swoje kariery kolejno w 2008 i 2010 roku, oboje jako soliści. Pierwszy z nich ma na koncie solowy LP „Yet” z tytułową piosenką o tym samym tytule. Sam pracował nad wszystkimi kawałkami z płyty, co w pewien sposób zapowiada przyszłe wydawnictwa bandu. Sol w swoich singlach prezentował głównie akustyczne dźwięki. Dobrym przykładem jego estetyki może być numer the song is you.

Obaj muzycy postanowili spróbować jednak czegoś nowego, nie tracąc przy tym swoich osobistych brzmień. W 2012 roku, pod skrzydłami Happy Robot Records, na scenie muzycznej pojawiło się The Solutions. Pierwszym singlem duetu było Sounds of the universe. Jak mówiła agencja, kawałek nie miał nadawać tonu przyszłej twórczości grupy, a bardziej pokazywać jeden z wielu kolorów obu artystów. Utwór jest jednocześnie odprężający i taneczny, co skutkuje hipnotyczną atmosferą całości. W takim tonie utrzymany jest też klip do piosenki, który sprawdzicie poniżej:

Kilka miesięcy później, duet wydał swój pierwszy pełny album, „Lines”. Tytułowy kawałek krążka, jak większość numerów The Solutions, jest śpiewany w pełni po angielsku. Kapela opowiada w nim o współczesnym społeczeństwie, które brnie naprzód, nie patrząc na nikogo innego oprócz siebie. W pewnym momencie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że nasza ścieżka często zbiega się z drogą drugiej osoby. To moment, w którym postanawiamy zboczyć z własnego szlaku i wytyczyć zupełnie nowy – tym razem w dwójkę. Ponownie duże znaczenie ma tu teledysk. Widzimy w nim historię pary, która podróżuje tym samym pociągiem. Oboje wiedzą, że jeśli zdecydują się być razem, ten się wykolei i nic już nie będzie takie samo. Na co się jednak decydują? Zobaczcie sami:

Cały album zgrabnie miesza ze sobą szybsze, taneczne kawałki z tymi bardziej lirycznymi, które mają pozostawić słuchacza w zadumie. Zachęcamy Was, żebyście zapoznali się z wszystkimi 11 numerami, jednak dwa z nich zdecydowanie zasługują na Waszą uwagę. Pierwszym z nich jest Silence, zajmujące 4. pozycję na krążku. Minimalistyczna z początku melodia nabiera tempa w drugiej części piosenki. Muzycy porównali utwór do Fix You Coldplay, jednak z dodatkiem gitarowych trendów wprost z Manchesteru i ich własnego stylu. Całość opowiada o współczesnym świecie, z którego samotności i agresji może wyrwać nas jedynie nadzieja. Nasza druga propozycja to Brand New Day, reprezentujące alternatywne muzyczne rytmy z lat 90. W słowach numeru grupa zachęca by zrezygnować z pogoni za posiadaniem wszystkiego i pracować nad swoim własnym małym światem. 

Na nowe wydawnictwo The Solutions przyszło nam czekać dwa lata. W 2014 grupa zaprezentowała swój drugi LP, „MOVEMENTS”. Płyta nie nazywa się tak przypadkowo – Naru, główny producent bandu, chciał w ten sposób podkreślić zmiany, jakie zaszły w jego estetyce i sposobie pracy. W tytułowym Movements znajdziemy więcej elektroniki, która w naturalny sposób połączyła się z dotychczasowym brzmieniem zespołu. Piosenka w lekki sposób opowiada o tym, jak chcemy pozostać sobą w zmieniającym się świecie. Warto wspomnieć, że do kawałka nagrano inny klip niż poprzednie teledyski duetu. Wideo to bowiem zapis występu grupy, a nie oddzielna historia towarzysząca piosence.

Na całym krążku znajdziemy więcej współczesnych brzmień, które przeplatają się z tak ważnym dla The Solutions amerykańsko-brytyjskim rockiem z lat 90. i 2000. Ciekawą propozycją jest chociażby Jungle in Your Mind, które łączy mocne gitarowe riffy z tropikalną, miejscami nawet psychodeliczną atmosferą. Warto posłuchać też Answer, które miało znaleźć się już na „Lines” z 2012 roku. Na „MOVEMENTS” tworzy natomiast swoisty hołd grupy do jej korzeni.

Po miesiącach występów na całym świecie, zespół powrócił w zmienionym składzie. Do bandu dołączyli bowiem Oh Kyung i Hansol. W atmosferze oczekiwania na nowy krążek, band wydał singiel Stage, który miał zapowiadać nadchodzące większe wydawnictwo. Kawałek był również wspomnieniem tournée i opowiadał o uczuciach związanych z występowaniem na scenie. Warto dodać, że numer został nagrany w części po koreańsku, co było nowością dla bandu i jednocześnie jego nowym początkiem.

„No Problem!” , EP zapowiadane przez Stage, jest kontynuacją eksperymentów The Solutions z coraz to nowymi brzmieniami. Głównym założeniem krążka jest odejście od codziennych problemów. Z dnia na dzień nasz stres przybiera na sile. Grupa chciała zaprezentować publiczności swoje rozwiązanie tego problemu, prezentując mini-album pełen pozytywnych i dobrze nastrajających do życia pozycji. Tytułowe Love You Dear to połączenie rocka i elektroniki, z którego znany jest band. Radosna melodia dobrze współgra z tekstem, będącym wyznaniem miłości do ukochanej. Warto dodać, że na „No Problem!” znajdziemy też inną wersję tytułowej piosenki, tym razem w pełni po angielsku. Przy drugiej odsłonie utworu pracował producent Jimmy Douglas, który na swoim koncie ma kolaboracje z chociażby Kanye Westem, Led Zeppelin, Johnem Legendem czy the Rolling Stones.

W 2016 The Solutions wydało jeden singiel, który zdecydowanie nie powinien zostać tutaj jednak pominięty. Ticket to the Moon, wydany po około roku od ostatniego EP, pokazuje inną stronę bandu. Grupa chciała stworzyć atmosferę tajemniczości i niewymuszonego romantyzmu. Kawałek opowiada o chęci spędzenia z ukochaną chociaż jednej nocy. W odprężający nastrój słuchaczy wprowadzają gitarowe riffy, dobrze przemyślana wokalizacja oraz dopełniające całość perkusja i bas.

Następny rok rozpoczął się dla bandu udziałem w drugim sezonie projektu SM Entertainment STATION. All That You Want zostało zaprezentowane w ramach „Open Station”, akcji, która pozwalała mniej znanym artystom wydać kawałek w ramach cyklu wielkiej wytwórni. Band nagrał rockowy numer z tekstem, mówiącym o marzeniach, które napędzają nas do działania. Dzięki temu zdobędziemy wszystko, czego chcieliśmy.

Ostatnim na tę chwilę wydawnictwem The Solutions jest mini-album „Thumbs Up” z września 2017 roku. Agencja zespołu opisała krążek jako „wychodzącą poza schematy ewolucję grupy”. Nic dziwnego, band prezentuje na krążku zupełnie nowe brzmienia, niż to, co dotychczas pokazywał. Dobrym przykładem jest na pewno tytułowe Thumbs Up, które bardziej przypomina taneczny pop, niż rock, do którego przyzwyczaili nas członkowie The Solutions. Sami przyznali jednak, że na nowej płycie chcieli ukazać to, co aktualnie wpisuje się ich gusta i dobrze się bawić. Co więcej, cały krążek został nagrany po koreańsku, co miało zbliżyć zespół do jego słuchaczy.

Na płycie znajdziemy tylko cztery kawałki, jednak wszystkie razem tworzą całe spektrum dźwięków, obok którego trudno przejść obojętnie. Zaraz po głównej piosence usłyszymy funkowe Love Again, urzekające swoją prostotą i łatwo wpadające w ucho. Potem wita nas akustyczne i wręcz leniwe Good Time, które zdecydowanie uspokoi nawet najbardziej skołatane nerwy po ciężkim dniu. Na koniec The Solutions zaserwowało nam Mr. Lover Boy w stylu country, którego wcześniej nie próbowało. Grupa udowodniła nim, że świetnie czuje się w każdej odsłonie swojej muzyki. Na „Thumbs Up” nie ma utworu, który powinniście pominąć, dlatego poniżej wstawiamy całą płytę dostępną na Spotify.

Warto wspomnieć również o serii wykonów na żywo, które The Solutions prezentuje na YouTube Happy Robot Records. Znajdziemy tam chociażby covery znanych kawałków jak Power EXO czy Love Scenario iKON, jak i oryginalne piosenki zespołu. Ostatnio grupa zaprezentowała w ten sposób swój nowy numer, Shine On Me.

 

Grupa jest obecnie w trakcie serii zimowych koncertów, a więcej informacji o nich znajdziecie na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Członków The Solutions możecie śledzić także na ich osobistych kontach: Naru/ Park Sol/ Oh Kyung.

 

źródła:(1)(2)(3)(4)(5)(6)(7)(8)(9)(10)
źródło zdjęcia: Facebook The Solutions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.