W dzisiejszym odcinku „Wartego Uwagi” chcemy przybliżyć Wam twórczość rapera, obok którego nie można przejść obojętnie. Czy jesteście fanami niskich głosów?

Jay „Flowsik” Pak to raper, którego już poznaliście wcześniej, gdy pisaliśmy o Aziatix. Dorastał otoczony hip-hopową kulturą Nowego Jorku, gdzie urodził się i wychował. Jego niejednorodny styl muzyczny ukształtowały wpływy tamtejszych raperów lat 90., a także doświadczenie zebrane w orkiestrze dętej, marszowej i zespole jazzowym. Chociaż największą popularność zdobył jako członek Aziatix, Flowsik cały czas rozwijał się i tworzył jako solowy artysta. 

Jego pierwszym, większym projektem był udział w pierwszej płycie JYJ, „The Beginning”. Flowsik zarapował w piosence I Love You, będącej szczerymi przeprosinami dla ukochanej. Niski i stabilny głos rapera jest dobrym przeciwstawieniem do wysokich tonów Jaejoong’a, Yoochun’a i Junsu. Ich współpraca owocowała mocną i przepełnioną emocjami kompozycją. Tekst napisano w języku angielskim, w którym Flowsik czuje się najlepiej.

Amerykańskie pochodzenie rapera i popularność zdobyta poprzez działalność w Aziatix, stworzyła skojarzenie Flowsika z oknem na zachodni rynek. Sam artysta uważał siebie za purystę i dbał o swój język, zarówno w mowie, jak i w muzyce. Dlatego jego rap jest zrozumiały i pozbawiony sztywnego akcentu. W 2012 roku z tych umiejętności skorzystał Brian Joo, kiedy zaprosił Flowsika do współpracy nad angielską wersją Let This Die. Obaj artyści dorastali w Ameryce, więc razem zaproponowali spójny, zharmonizowany kawałek R&B.

Współpraca Flowsik’a z JYJ nie skończyła się w 2010 roku. Artyści zaprzyjaźnili się i odnaleźli wspólny język w muzyce. Okazja do kolejnej kolaboracji nadarzyła się w maju 2012 roku, kiedy Flowsik razem z Junsu zapytali nas „What music will you listen to?” (ang. jakiej muzyki słuchasz?). Tytuł utworu Tarantallegra nawiązuje do zaklęcia zmuszającego do tańca. Ekscentryczne wezwanie do zabawy w wykonaniu Junsu i Flowsik’a mogliśmy usłyszeć także w języku angielskim.

Kolejnym artystą z JYJ, z którym pracował Flowsik, był Jaejoong. Ich wspólne piosenki, Only Love oraz Kiss B, pojawiły się na rozszerzonym albumie „I”, znanego pod nazwą „Y”. Te dwie pozycje zupełnie odbiegają od rockowego stylu całej płyty. Raper mocno wpłynął na twórczość Jaejoong’a, a ich wspólna praca to połączenie elektroniki z popem, gdzie artyści eksperymentują z syntezatorami i własnymi głosami. Warto zauważyć, że przy innych utworach z tej płyty Jaejoong współpracował z Kim Badą, kiedyś członkiem heavy metalowego zespołu Sinawe.

Kolejną kolaboracją jest I Like, która w 2013 roku pojawiła się na drugim mini-albumie Trouble Maker, „Chemistry”. Imprezowa propozycja duetu Flowsika i Hyuny przenosi nas do lat 2000, kiedy na scenie królowała Britney Spears. I Like świetnie uchwyciło sentymentalny dla nas styl teen- i electropop.

W 2015 roku Flowsik połączył siły z Jooheon’em z Monsta X. Razem nagrali Stay Strong, które znalazło się na „Supexx”, mixtapie młodego rapera. „Kiedy tworzę, polegam na swoich uczuciach. Piosenka, którą komponuję, będzie te uczucia odzwierciedlać. Wtedy muzyka, lub jakakolwiek rzecz, nad którą pracuję, będzie najlepsza” powiedział Flowsik dla portalu Koreaboo w zakulisowym wideo z tworzenia Stay Strong. „Zapomnijcie o języku, zapomnijcie o stylach. Chcę się tylko upewnić, że muzyka, którą tworzę, potrafi zjednoczyć, dać nadzieję i dobrą zabawę”, dodaje.

Pomimo wielu kolaboracji, pierwszy solowy projekt Flowsika miał dopiero nadejść. 11 marca 2015 roku wydał The Calling, który był w całości wyprodukowany przez rapera. Muzyk na swoim Facebook’u podkreślał wagę tego utworu, ponieważ to była jego pierwsza praca, którą mógł nazwać całkowicie własną i tym samym spełnił swoje marzenie. Poprzez ten utwór chce nas przekonać, że każdy ma talent, który warto rozwijać i przy jego pomocy uczynić świat lepszym. Jego talentem jest muzyka i poprzez nią chce inspirować innych.

W sierpniu 2015 roku nastąpił ważny moment w życiu rapera. Wraz z wydaniem EP „Top of the World”, grupa Aziatix, której był częścią, ogłosiła rozpad. Flowsik wrócił do Nowego Jorku, żeby pracować nad nową muzyką. Rezultatem było wydanie 27 października Yah, Nuh oraz Can’t Sleep, które były jego pierwszymi, w pełni koreańskimi singlami. W Yah, Nuh Jay negatywnie ocenia hip-hopowy rynek muzyczny i wytyka jego powierzchowność. Tym samym krytykuje samego siebie i innych artystów, namawiając ich do przemyślenia swoich motywów, dla których zaczęli tworzyć muzykę. Sam przyznał, że wyjazd do Nowego Jorku i spotkanie się ze swoimi przyjaciółmi z dzieciństwa, pozwoliło mu wrócić do korzeni i przemyśleć swoją dotychczasową twórczość.


Can’t Sleep powstało 5 lat wcześniej, chociaż Flowsik nie miał szansy wydać go pod szyldem Aziatix. W utworze usłyszymy głos Kim Bohyung ze SPICA, które niedawno ogłosiło rozpad. W piosence raper dosłownie „przekazuje” nam kawałek swojego świata. Opowiada (także z własnego doświadczenia) o lęku, jaki towarzyszy człowiekowi, który chce osiągnąć swój cel.

Tuż przed wydaniem Yah, Nuh oraz Can’t Sleep, Flowsik pojawił się także na debiutanckim mini-albumie eSNa’y. Duet w spokojnej kompozycji Me, Today dziękuje swojej pierwszej miłości, która była dla nich inspiracją podczas pierwszych prób tworzenia muzyki.

Udział w piątym sezonie Show Me The Money zdziwił wielu fanów, którzy uważali, że tak profesjonalny raper nie potrzebuje udziału w mainstreamowym programie. Flowsik uznał jednak, że pragnie pozostawić po sobie ślad w kraju jego rodziców. Powiedział, że musi zacząć od nowa, z czystą kartą, aby dowieść swojej wartości jako artysta. Timbaland, który był gościem podczas audycji w Los Angeles, przyznał, że to właśnie Flowsik najlepiej wypadł spośród innych uczestników. Raper odpadł w siódmej rundzie programu.

Z jego udziału w programie powstała interesująca kolaboracja z członkiem UNIQ, Luizy. Młody raper przegrał w jednej z konkurencji z Flowsikiem, otrzymał jednak pozytywne opinie od sędziów programu. Flowsik także zobaczył potencjał młodego artysty i nagrał z nim RECIPE.

Na początku 2017 roku Flowsik zaskoczył nas muzyczną produkcją stworzoną dla Blizzard Entertainment. Piosenka Go Hard powstała w ramach promocji gry Overwatch w Korei Południowej. Kawałek jest agresywny, a niski głos rapera dodaje ciężaru każdej jego sekundzie. Utwór świetnie wpasowuje się w futurystyczne uniwersum popularnej na całym świecie strzelanki.

Flowsik nie przestaje tworzyć, ani pojawiać się w koreańskiej telewizji rozrywkowej. Miejmy nadzieję, że w przyszłości powstanie więcej muzycznych projektów, jak EUNG FREESTYLE, czy niezapowiedzianych występów, jak niedawna niespodzianka do Fire w Golden Tambourine. Jego muzyka inspiruje wielu młodych ludzi do działania, a jednak artysta wciąż pozostaje skromny i czasem pyta, co u nas słychać. Nie zapomina, jak ważny jest dialog z fanami i chce z nimi utrzymywać kontakt, co przypomina nam czasy jego działalności w Aziatix.

 

Jak Wam podoba się twórczość Flowsik’a? Miłego słuchania!

 

źródło: (1)(2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.