Pojawiły się na scenie muzycznej, gdy od roku królowało S.E.S.. Wokalistki z Fin.K.L podjęły wyzwanie i, mimo krótkiej historii istnienia, zdobyły serca młodych słuchaczy w Korei.

Fin.K.L (określane też nazwą Fine Killing Liberty) składało się z czterech dziewcząt wybranych poprzez castingi: Ok Joo Hyun, Lee Jin, Sung Yuri i Lee Hyori, która dołączyła do zespołu bardzo późno, zastępując jeszcze przed debiutem Annie Lee (tworzyła z Yoonmirae duet Tashannie). Wokalistka została również liderką grupy.

Girlsband nie rozpoczął swojej kariery z wielką pompą. Blue Rain nie pobiła dominujących na rynku piosenek S.E.S, ale łagodne R&B było czymś nowym i zapamiętanym przez słuchaczy.

Dopiero kolejny promowany kawałek z pierwszej płyty, To My Boyfriend, pozwolił zespołowi zdobyć zainteresowanie Koreańczyków. Energiczny i chwytliwy rytm wypełniony jest słodyczą i urokiem członkiń zespołu. Ostatnim promowanym utworem debiutanckiego „Blue Rain” było Ruby. Ballada została bardzo dobrze przyjęta i stała się hitem.

Wydanie kolejnych dwóch albumów w 1999 roku – White” i S.P.E.C.I.A.L” (określany był pół-albumem, jednak znalazło się na nim aż 13 piosenek) zagwarantowały zespołowi stałe miejsce wśród najlepszych wykonawców w Korei. „White” sprzedał się w prawie 700 tysiącach kopii, a tytułowe Forever Love i Pride stały się hitami. Również w tym przypadku tytułowe utwory, których było aż sześć, zdobyły popularność i sympatię słuchaczy.

Taneczny pop wybrzmiewał w Forever Love, które posiada bardzo doniosłą melodię. Piosenka pięciokrotnie wygrała w programach muzycznych: trzy razy w „The Music Trend” na SBS i dwa w „Music Bank” na KBS.

Brak dobrej promocji i wideoklipów do S.P.E.C.I.A.L”, przełożyło się na względnie małą ilość zakupionych egzemplarzy płyty – prawie o połowę mniej, niż „White”. Co ciekawe, to właśnie na tej płycie pojawił się kawałek White, który został zapamiętany dzięki telewizyjnym występom ze sztucznym śniegiem. Ze strony widzów show było bardzo interesujące, jednak artystki i tancerze musieli zmierzyć się ze śliską podłogą obklejoną śniegiem.

Rok 1999 był zdecydowanie udanym dla grupy, bo do licznych nagród doszły również dwie statuetki koreańskich Grammy, czyli Daesang, podczas Seoul Music Awards i SBS Music Awards. Przebojem okrzyknięto również emocjonalną balladę To My Prince.

Po roku przerwy, Fin.K.L wróciło z nowym materiałem. „Now” i tytułowy numer o tej samej nazwie wygrał cztery nagrody w muzycznych show i przyczynił się do zdobycia tytułu „Best Female Group” i nominacji w kategorii „Best Dance Performance” podczas MAMA w 2000 roku. Now pokazywało nowe, doroślejsze oblicze wokalistek. Zamiast słodkich głosów fani usłyszeli rockowe brzmienie i kobiece wokale, a w teledysku niewinność zastąpiono seksownością.

Nowa płyta ponownie zawierała kilkanaście utworów, w tym Feel Your Love, czerpiącą styl z amerykańskiego R&B i popu.

Od wydania „Now”, sprzedaż płyt zaczęła jednak spadać. Krążki nie były już tak interesujące, bo na rynku zaczęły pojawiać się nowe propozycje, jak, na przykład, konkurencyjny girlsband grający R&B – Jewerly. „Melodies & Memories” składało się głównie z odświeżonych wersji starych hitów. Muzyka, kierowana do nastoletnich odbiorców, trafiła do słuchaczy, którzy utwory te już znali wcześniej.


Fin.K.L zakończyły swoją działalność albumem „Eternity” w 2002 roku. Pierwsza piosenka promująca krążek, Forever, była smutną balladą o straconej miłości. Drugą było natomiast Don’t Go Away, wybrane w głosowaniu fanów. 

Po rozpadzie grupy, artystki rozpoczęły solowe aktywności. Lee Jin i Sung Yuri skupiły się na aktorstwie, natomiast Ok Joo Hyun i Lee Hyori wydały własne płyty. Pierwsza z nich pozostała przy emocjonalnych balladach, a była liderka podążyła za modnym R&B.


Zespół powrócił jednak na scenę z czterema nowymi utworami w 2005 roku. Fine Killing Liberty nie było niestety udanym wskrzeszeniem legendarnej grupy. Próbowano odratować sytuację wydając DVD „Fin.K.L Forever „ z teledyskami i wybranymi występami, a także photobookiem.

Do 2005 roku, czyli przez 7 lat istnienia, grupa wydała sześć albumów, na których w sumie znalazło się 79 utworów. Członkinie Fin.K.L wciąż udzielają się w świecie rozrywki, a ich piosenki wykonują artyści młodego pokolenia. To My Boyfriend usłyszeć możemy w wykonaniu Taeyeon i Tiffany z SNSD, Lovelyz , CLC czy GFRIEND. Swoją wersję Now śpiewało natomiast Wonder Girls, SecretSistar, T-ARAKara. Podczas festiwalu MBC APink wykonało Forever Love.

Ok Joo Hyun rozwinęła swoją karierę w musicalach i ma do tej pory na koncie siedem nagród za swoje występy aktorsko-wokalne. W zeszłym roku pojawiła się w „Fantastic Duo”, wykonując swój debiutancki utwór I oraz hit Fin.K.L – Now.  Lee Jin współpracuje z największymi telewizjami w Korei, nagrywając filmy, dramy i programy rozrywkowe. Podobnie Sung Yuri, która dodatkowo wydała dwa single.

Najpopularniejsza z nich wszystkich jest jednak Lee Hyori, która w 2006 roku podpisała umowę z Mnet Entertainment, stając się wokalistką z najwyższą gażą w Korei. Oprócz tworzenia muzyki, pracowała przy dramach i programach rozrywkowych. W czerwcu tego roku światło dzienne ujrzał szósty solowy album wokalistki „Black” z główną piosenką o tym samym tytule.


Artystki znajdziecie na Instagramie:
Ok Joo Hyun
Sung Yuri
Lee Hyori

źródła: (1)(2)(3)(4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.