Dumnie reprezentuje swoje koreańskie pochodzenie wśród amerykańskich raperów. Jego teksty poruszają tematykę zarówno lekką, jak i społeczno-polityczną. Poznajcie rapera Dumbfoundead!

Rapuje po angielsku, bo całe swoje życie spędził w Stanach Zjednoczonych. Nadal jednak czuje się Koreańczykiem i nie zapomina o swoich korzeniach, dumnie prezentując je jako artysta. Swojego imienia nie używa jedynie jako raper, ale publikuje też wideo-blogi ze swoich podróży do ojczystego kraju, pokazując w nich osoby, które spotkał na swojej drodze.

Nazywa się Jonathan Park i urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Wraz z siostrą zostali jednak przemyceni do Meksyku, a stamtąd do Los Angeles, o czym opowiada w kawałku Are we there yet. Ze względu na swoje koreańskie pochodzenie, doświadczył agresji ze strony kolegów w szkole.

W 2015 roku, po dłuższej przerwie, wziął w udział w walkach freestyle King Of the Dot, organizowanych przez Drake’a. Podczas konferencji prasowej raper przyznał, że cieszy się, że Dumbfoundead wrócił do gry.

Dummy, bo tak inaczej nazywa się artysta, nagrał pierwszy album w 2009 roku. Kolejny, „DFD”, wydał w 2011. Właśnie z niego pochodzi kawałek Cellphone. Jest to lekki, zabawny track o wydarzeniach zeszłej nocy. Raperowi towarzyszy Wax oraz Breezy Lovejoy, znany obecnie jako Anderson .Paak.


W zeszłym miesiącu artysta ogłosił powstanie własnej wytwórni BORN CTZN, do której należy również grupa YEAR OF THE OX. Pod jej skrzydłami zamierzają tworzyć swoją muzykę, podkreślając, że są Koreańczykami mieszkającymi w USA. Dumbfoundead mówi, że jest zawieszony gdzieś w przestrzeni między Koreą, a Stanami Zjednoczonymi. Zna oba języki, ale w żadnym kraju nie czuje się jak w domu. Dlatego też powstał jego nowy album „Foreinger”, w którym porusza tematy społeczne i polityczne.

Niedawno na kanale agencji pojawił się najnowszy kawałek HYUNG z udziałem TigerJK, Dok2 i Simon Dominic’a. Jest to pierwszy utwór z najnowszego albumu, w którym raper prezentuje się jako „hyung”, czyli ktoś, komu trzeba pokazywać respekt. W tym przypadku nie chodzi o sam fakt, że jest starszy, a bardziej jego doświadczenie w rapie, które sięga początków 2000 roku. Również Dok2 i Simon Dominic oczekują szacunku, ze względu na swoje sukcesy w branży muzycznej w Korei.

Swoją popularność i autorytet wykorzystuje jednak, by przekazać coś więcej, niż tylko przechwałki o sobie. Tak jest w przypadku History of Violence z wokalistą Chancellor, które sprawia ogromne wrażenie, gdy słucha się utworu razem z teledyskiem. Jest on przepełniony nagraniami przemocy, bójek, morderstw, czy kradzieży. Jedno z nich pokazuje nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trump’a, który zaatakował innego mężczyznę podczas meczu bokserskiego. Piosenka rozpoczyna się słowami „przemoc jest uzależnieniem, przemoc nie posłucha. Możemy chcieć pokoju, ale przemawiać przemocą w życiu. Przemoc jest tradycją (Niech Bóg błogosławi Amerykę)”. Raper bezpośrednio atakuje USA za politykę wojny, przykrywaną potrzebą zaprowadzenia pokoju na całym świecie. W refrenie pyta się, kto go uratuje.

Kolejny track z płyty, Water, jest pełen hasztagów (nawiązania do innych artystów, sytuacji, kawałków itd) odnoszących się do muzyków (np. Taeyang), wytwórni (MKIT RAIN), czy amerykańskiej grupy TLC. Zaprasza też do poznania jego wytwórni BORN CTZN. W tle słychać G. Soul’a płynnie wtapiającego się w trapowy sampel.


Życie Dumbfoundead zdeterminowało tematykę, którą się zajmuje i promuje. Na początku roku wziął udział w programie #ArtNRap, w którym odpowiadał na pytania dwójki dzieci. Dotyczyły one jego twórczości, życia, czy wyrażeń, które są trudne do wytłumaczenia dzieciom.

Dumba usłyszymy raczej w angielskojęzycznych kompozycjach, ponieważ wciąż jest to dla niego łatwiejszy język. Istnieją jednak nagrania, w których raper stara się pokazać swoje umiejętności po koreańsku.

Rapera możecie śledzić na jego oficjalnej stronieSoundcloud, Instagramie, Facebooku i Twitterze.

źródła: (1)(2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.