Pierwszy pełny album NCT idealnie wpisuje się w koncept grupy. Znajdziemy na nim wiele konfiguracji członków zespołu i stylów muzycznych, które mają pokazywać spektrum umiejętności młodego boysbandu. Co jeszcze przygotowała dla nas grupa? Sprawdźcie nasze podsumowanie „NCT 2018 Empathy”!

Jeszcze w lutym SM Entertainment zapowiedziało pierwszy album swojego najmłodszego zespołu. W projekcie „NCT 2018” brało udział 18 członków grupy, w tym trzech nowych: Kun, Jungwoo i Lucas. Krążek „Empathy” usłyszeliśmy 14 marca, jednak agencja już wcześniej podzieliła się z fanami klipami do czterech tytułowych numerów płyty. Zgodnie z zapowiedziami wytwórni, niedługo zobaczymy jeszcze dwa teledyski – do Yestoday Black on Black.

Pierwszym kawałkiem, który usłyszeliśmy było Boss w wykonaniu NCT U w zmienionym składzie. Do Taeyonga, Doyounga, Jaehyuna i Marka dołączyli WinWin, Lucas oraz Jungwoo. Razem zaprezentowali się w stylu urban hip-hop z ciężkim, basowym riffem. Słowa kawałka wyrażają pewność siebie. Artyści śpiewają, że są „szefami całego świata” i sami decydują o sobie oraz o ludziach, którzy ich otaczają. Za kompozycję piosenki odpowiada szereg twórców z całego świata, w tym Yoo Young Jin, jeden z głównych producentów SM Entertainment. Przy tekście pracowali również Taeyong i Mark.

Kilka dni po premierze Boss, wytwórnia NCT rozpoczęła promocję kolejnego tytułowego utworu – Baby Don’t Stop. Piosenka to duet Tena i Taeyonga. Opowiada o drugiej osobie, która sprawia, że czujemy się jak w niebie. Główny bohater tekstu nie chce, by to uczucie się skończyło. Wyrazistym słowom towarzyszy minimalistyczna melodia w stylu synth pop.

Jako trzeci zaprezentował się najmłodszy unit NCT – DREAM. Do składu podgrupy po dłuższej przerwie wrócił Jaemin, który zmagał się z kontuzją pleców. Chłopcy zaprezentowali razem Go, które stylem zdecydowanie odbiega od poprzednich wydawnictw unitu. W piosence słyszymy trapowy hip-hop z mocnym beatem 808. SM Entertainment przyznało, że kawałek ma pokazywać dojrzałą stronę młodych muzyków. Za stworzenie melodii odpowiada grupa The Stereotypes, która dla NCT stworzyła chociażby Back 2 U (AM01:27) czy Whiplash.

Tekst utworu to dekadencki apel zespołu do młodych ludzi. NCT DREAM przekonuje, że powinni skupić się oni na kształtowaniu swojego indywidualizmu, a nie bezmyślnie korzystać z utartych przez społeczeństwo schematów i stereotypów.

Osiemnaście godzin przed premierą całego albumu „NCT 2018 Empathy” zobaczyliśmy ostatni z tytułowych klipów – Touch od NCT 127. Podobnie, jak w przypadku DREAM, unit zaprezentował się z zupełnie innej strony. Ich najnowsza piosenka to radosna kompozycja w stylu urban R&B, która zapowiada nadchodzącą wielkimi krokami wiosnę. W tekście artyści opisują zmieniającą nasz świat miłość. Sprawia ona, że na wszystko potrafimy spojrzeć z innej perspektywy. Nad kompozycją utworu czuwali producenci z LDN Noise. Już wcześniej mogliśmy usłyszeć NCT w ich kawałkach, chociażby Firetruck czy We Young.

Na „NCT 2018 Empathy” znajdziemy ogółem 13 utworów i rozszerzoną wersję Yestoday jako bonus track. Jak SM Entertainment zapowiadało już wcześniej, na płytę składa się wiele kombinacji członków NCT oraz różne brzmienia, które pokazują umiejętności młodych artystów. Wśród twórców piosenek znajdziemy znanych na koreańskiej scenie muzycznej producentów, np. wspomnianych wcześniej Yoo Young Jina (o którym dowiecie się więcej z naszej serii Wart Uwagi, TUTAJ), The Stereotypes czy LDN Noise. Warto również dodać, że w tworzenie swoich partii raperskich zaangażowani byli Mark i Taeyong.

 1. INTRO: Neo Got My Back – wstęp do całego albumu z zapadającymi w pamięć efektami wokalnymi i ciężkim basem. Intro było użyte w wideo promującym NCT 2018, „Yearbook #2”. Ma przedstawiać wszystkich 18 członków grupy. 
 2. Boss
 3. Baby Don’t Stop
 4. Go
 5. Touch
 6. Yestoday – kawałek w wykonaniu Taeyonga, Doyounga, Lucasa i Marka. Tytuł piosenki jest połączeniem słów „yesterday” (ang. wczoraj) i „today” (ang. dzisiaj), którego przesłanie odzwierciedla tekst utworu. Numer opowiada bowiem o złamanym sercu, jak i o wspomnieniach, których staramy się nie rozpamiętywać, by nie przyniosły nam jeszcze większego bólu. Sprawia to, że żyjemy z dnia na dzień, a wszystkie doby zlewają się w jedną. Warto zaznaczyć, że w pisanie słów kawałka zaangażowani byli Taeyong i Mark, którzy zawarli w nich elementy swoich autobiografii.
 7. Black on Black – wspólny występ wszystkich 18 członków zespołu, w którym usłyszymy też rap line boysbandu – Taeyonga, Marka i Lucasa. NCT zaprezentowało się z kawałkiem po raz pierwszy w 15-osobowym składzie podczas rozdania nagród MAMA 2016 (ich ówczesny występ znajdziecie TUTAJ).
 8. 텐데… (Timeless) – piosenka Doyounga, Taeila i Jaehyuna, którą usłyszeliśmy w SM STATION w styczniu tego roku. To bardzo emocjonalna ballada z dźwiękami pianina w tle. Tekst numeru opowiada smutną historię miłosną – bohater utworu marzy o ponownym spotkaniu z ukochaną, wiedząc jednocześnie, że to niemożliwe. Klip do piosenki znajdziecie TUTAJ.
 9. 일곱 번째 감각 (第七感 ; The 7th Sense) – pierwsza piosenka NCT U, wydana oryginalnie w kwietniu 2016 roku. Śpiewana przez Taeyonga, Doyounga, Marka, Jaehyuna i Tena. Teledysk przypomnicie sobie TUTAJ.
 10. Without You – drugi singiel NCT U z 2016 roku. Koreańską wersję utworu śpiewają Taeil, Jaehyun i Doyoung. Wideoklip znajdziecie TUTAJ.
 11. Without You (wersja chińska) – druga wersja piosenki, w której oprócz oryginalnego trio, usłyszymy również Kuna. NCT U zaprezentowało ją po raz pierwszy na rozdaniu nagród Top Chinese Music Awards w 2016 roku. Ich występ zobaczycie TUTAJ.
 12. (몽중몽 ; Dream In A Dream) – solowa piosenka Tena, która miała swoją premierę w kwietniu 2017 roku, jako część cyklu STATION. Piosenka nastawiona jest na taniec, a orientalnym dźwiękom w tle tylko czasem towarzyszą słowa o niekończącej się miłości. Oryginalny klip utworu znajdziecie TUTAJ.
 13. OUTRO: Vision – ostatniemu kawałkowi z płyty towarzyszy muzyka orkiestry połączona z wyraźnym beatem. SM Entertainment przyznało, że outro ma zapowiadać następne wydawnictwa NCT.
 14. Yestoday (wersja rozszerzona) (bonus track) – dłuższa wersja piosenki z delikatniejszym podkładem muzycznym i dodatkowymi wersami rapu od Taeyonga i Marka.

Na koreańskich notowaniach muzycznych pojawiły się wszystkie główne piosenki z płyty, jednak nie wspięły się na czołówki list. Najlepiej wypadło Boss, które znalazło się w najlepszym momencie na trzecim miejscu rankingu Bugs. W tym samym notowaniu w pierwszej dziesiątce zobaczyliśmy też Touch (6. miejsce). Warto również dodać, że godzinę po premierze krążka na listach przebojów na chwilę pojawiło się Yestoday. Wszystkie wyniki z koreańskich rankingów znajdziecie poniżej (pochodzą z 14 marca z 11:30, 12:30 i 13:30 czasu polskiego):

O wiele lepiej album wypadł na międzynarodowym iTunes. Kilkanaście godzin po premierze, „NCT 2018 Empathy” wspięło się na szczyt notowań w Brunei, Kanadzie, Indonezji, Malezji, Peru, Rosji, Singapurze, Tajlandii i na Łotwie. Dobrze poradziło sobie także w USA, gdzie zajmowało wówczas 4. pozycję. Warto dodać, że kilka dni po premierze krążek nadal utrzymuje się w rankingach w wielu krajach (zarówno iTunes i Apple Music). Również pojedyncze piosenki z krążka znalazły się na listach iTunes. Najlepiej z nich wypadły Boss i Baby Don’t Stop. Wszystkie omówione przez nas wyniki znajdziecie w poniższej galerii:

Warto również wspomnieć, że dzięki licznym pobraniom nowego albumu, krążek znalazł się na pierwszym miejscu ogólnej listy światowych albumów iTunes. Płyta utrzymywała tę pozycję przez dwa dni.

NCT promowało się w programach muzycznych z każdym z tytułowych kawałków. Zobaczyliśmy zatem występy kolejno z Boss, Baby Don’t Stop, Go i Touch. Poniżej możecie obejrzeć pierwsze wykonanie na żywo piosenki NCT 127, pozostałe znajdziecie natomiast w linkach:[BOSS][BABY DON’T STOP][GO].

W dniu premiery krążka, portal Genie podzielił się zdjęciami profilowymi wszystkich członków NCT 2018. Możecie zobaczyć je także u nas:

 

Jeśli chcecie przypomnieć sobie promocję wszystkich tytułowych piosenek, kliknijcie w odpowiedni link:[BOSS][BABY DON’T STOP][GO][TOUCH].

 

źródło:(1)(2)
źródło zdjęcia: Oficjalny Twitter NCT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.