To zarówno wokalistka,  jak i producentka oraz autorka tekstów dla najważniejszych artystów w k-popie. W jej sercu gra R&B, ale nie boi się eksperymentować z najpopularniejszymi muzycznymi brzmieniami. Poznajcie Sophiyę, kolejną bohaterkę naszej serii Wart Uwagi!

Jak z londyńskiej księgowej zostać wokalistką w Korei? Przepis na to poznała Sophiya, a właściwie Pae Su Jeong (również Sophia Pae). Artystka urodziła się i dorastała w stolicy Wielkiej Brytanii. Tam ukończyła także sławną szkołę wyższą LSE, kształcącą w dziedzinach ekonomicznych. Zawsze kochała jednak muzykę i śpiewanie, więc gdy nadarzyła się okazja, pojechała do Korei. W 2012 roku wzięła udział w drugim sezonie „koreańskiego idola” – „Star Audition: Birth of a Great Star” stacji MBC. Program wygrał wówczas Goo Ja Myung, a Sophiya znalazła się zaraz za nim. „Show pomogło mi zrozumieć, że moja pasja do śpiewania nie przeminie i że ludzie reagują na mój głos”, mówi artystka. „Zdałam sobie sprawę, że to najprawdopodobniej moja ostatnia szansa (na zostanie piosenkarką – przyp.red.)”.

Po finale programu Pae wróciła do Europy, a na scenie muzycznej pojawiła się ponownie po kilku latach. Pierwszym numerem solistki od „Star Audition” była koreańska wersja Try Again, 35. openingu sławnego anime „Detektyw Conan”. Oficjalnym debiutem Sophiyi była natomiast piosenka Still Loving You, mająca swoją premierę w 2015 roku, trzy lata po udziale artystki w show. To bardzo emocjonalna ballada w stylu R&B, która opowiada o kobiecie przeżywającej rozstanie. Chociaż w jego momencie była pewna swojej decyzji, teraz tęskni za swoim byłym partnerem i nie może o nim zapomnieć. Całości towarzyszy klip, który pokazuje całą historię z tekstu. Co ciekawe, utwór miała oryginalnie zaśpiewać Taeyeon z Girls’ Generation jako swój solowy debiut. W związku z problemami z SM Entertainment, Sophiya sama zaprezentowała kawałek.

Kilka miesięcy później wokalistka połączyła siły z muzykiem Na Yoon Kwonem w duecie Tell Me Why. Kawałek to minimalistyczny, romantyczny kawałek o tęsknocie za ukochaną osobą. Numer ujrzał światło dzienne w listopadzie, miał zatem stanowić pewnego rodzaju dopełnienie trwającej wówczas jesieni.

Na następny singiel artystki fani musieli jednak trochę poczekać. Over You to piosenka w sztandarowym dla wokalistki stylu pop R&B. W wywiadzie dla kanału 24krkpop Sophiya wyznała, że napisała utwór w oparciu o własne przeżycia. Mężczyzna, z którym kiedyś była w związku, interesował się nią tylko połowicznie, jedynie wtedy, kiedy miał na to ochotę. Zdobyła się w końcu jednak na odwagę i powiedzieć mu wprost: „skończyłam z tobą”.

W 2017 roku artystka poszła jeszcze dalej w kierunku R&B niż emocjonalnych ballad. W tym czasie usłyszeliśmy trzy single. Pierwszy z nich, Overlap, nie doczekał się klipu, jednak warto go przesłuchać. To połączenie urban R&B z elementami stylu Future. Piosenka opowiada o różnicach między parą. Kobieta zdaje sobie sprawę, że ze swoim partnerem są jak czerń i biel albo świt i mrok. Jednak zamiast skupiać się na tym, co ich dzieli, chce by się nawzajem uzupełniali. Oprócz tytułowej piosenki, na singlu znajdziemy również jej specjalną akustyczną wersję, którą artystka wykonała podczas zaledwie jednego nagrywania.

Therapy to kolejne eksperymenty Sophiyi ze stylem jej twórczości oraz własnym głosem. Także w klipie widzimy zmiany – po raz pierwszy w swojej karierze artystka próbuje swoich sił w tańcu. Pomimo tych przemian piosenkarka nadal urzeka wokalem, opowiadając każdym dźwiękiem historię uczuć, które z biegiem czasu mogą przekształcić się w miłość. Ostatnim singlem artystki z 2017 jest natomiast For The Record pełne popularnych, elektronicznych brzmień w połączeniu ze znajomymi z twórczości artystki wstawkami R&B. Pae ponownie podejmuje temat złamanego serca. Główna bohaterka tekstu nie może zapomnieć o ukochanym i cały czas czeka na jego powrót.

Następny rok przyniósł dalszy rozwój wokalistki. W FYRE Sophiya ponownie spotyka się z nowoczesną, elektroniczną melodią synth trap. Mocne brzmienie piosenki łagodzi jednak ciepły wokal artystki. Tytuł numeru oznacza dosłownie „fałszywy ogień”, co ma odnosić się do kłamstw i oszustw, które coraz częściej są wyznacznikiem współczesnego społeczeństwa.

Najnowszym singlem wokalistki jest natomiast Let’s Get Lost. To ukłon w stronę początków kariery Sophiyi. Delikatna melodia i głos Pae działają kojąco na słuchaczy, podobnie jak chociażby Still Loving You czy Over You. Piosenkę z 2018 z poprzednimi łączy także spokojny teledysk, w którym para spaceruje wspólnie w otoczeniu natury.

Pisząc o twórczości Sophii Pae, nie można pominąć jej kariery jako producentki i autorki tekstów. Oprócz pracy przy wszystkich swoich kawałkach, artystka tworzyła także numery dla największych girlsbandów koreańskiej sceny muzycznej. Mowa tu chociażby o SNSD (Sailing (0805)), TWICE (I think I’m crazy; Sunset), miss A (Stuck), SISTAR (Good Time), GFRIEND (Rain in the Spring Time) czy Pristin (Wee Woo). Oprócz piosenek dla kobiet napisała też Melt My Heart Erica Nama, kolegi z drugiego sezonu „Star Audition: Birth of a Great Star”.

Jeśli chcecie być na bieżąco z karierą Sophiyi możecie ją śledzić na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

 

źródło:(1)(2)(3)(4)(5)(6)
źródło zdjęcia: Oficjalny Instagram Sophiyi

Jeden komentarz “Wart Uwagi: Sophiya”

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Gratki. Koniecznie będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał aby przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.