Wydaje się, że nowy rok dopiero co się zaczął, ale już możemy od niego oczekiwać ważnych dla k-popowej sceny debiutów. Jednym z czołowych jest na pewno pierwsza płyta TXT – nowego zespołu Big Hit Entertainment i „młodszych braci BTS”. Co zaprezentowali nam w „The Dream Chapter: STAR” oraz jak płyta przyjęła się na światowym rynku? Wszystko znajdziecie w naszym podsumowaniu!

Na debiut drugiego w historii boysbandu spod skrzydeł Big Hit Entertainment czekali wszyscy. Prawdziwe odliczanie do premiery pierwszego krążka TXT zaczęło się już od początkowego przedstawiania członków grupy. Zespół składa się z pięciu osób. Liderem został Soobin, który pełni też rolę wokalisty. Yeonjun, najstarszy z młodych muzyków, jest raperem, ale potrafi także śpiewać i tańczyć. Za wokal w kawałkach odpowiadają również Beomgyu, Taehyun oraz Huening Kai. Ten ostatni to maknae TXT i również pierwszy zagraniczny trainee, który zadebiutował w Big Hit. 

„The Dream Chapter: STAR”, pierwsza płyta grupy, miała swoją premierę 4 marca. „Przygotowywaliśmy się do debiutu bardzo długo. TXT złączyło ze sobą pięć różnych osób z tym samym marzeniem – [o] zostaniu piosenkarzami”, wyznał na spotkaniu z prasą Yeonjun. Grupa uważa jednak, że nazywanie ich „następcami BTS” to zbyt „hojne określenie”. Niemniej, członkowie zespołu podkreślili, że cenią swoich „starszych braci” i są ich wielkimi fanami. Marzą o wyjściu na światowy rynek na skalę Bangtanów, ale ich pierwszym celem jest zdobycie nagrody dla najlepszego nowego artysty.

Płytę promuje CROWN, które swoim brzmieniem synth-pop dobrze wpisuje się w panujące trendy. W tworzenie piosenki zaangażowanych było dużo osób, w tym założyciel Big Hit Entertainment, Bang Si Hyuk, czy producent Slow Rabbit. Co ciekawe, koreański tytuł piosenki możemy przetłumaczyć jako „pewnego dnia z mojej głowy wyrósł róg”. Grupa wytłumaczyła jego znaczenie na debiutanckim showcase. „Róg symbolizuje dezorientację i nagłe zmiany, jakich doświadcza chłopak, kiedy wchodzi w okres dojrzewania”, wyjaśnił Taehyun. Te przemiany mogą się z początku wydawać jedynie kłopotem, ale z czasem stają się atutami – jak korona, która zdobi naszą głowę.

Na debiutanckim krążku TXT znalazło się ogółem pięć kawałków, w tym tytułowe CROWN. Jakie historie w sobie skrywają?

  1. Blue Orangeade – mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. Takiego zdania są też członkowie TXT, którzy wprost mówią, że żeby dwoje ludzi mogło stać się całością, muszą się wzajemnie uzupełniać. Nasza odwrotność dodaje ponadto światu zupełnie innych barw, przez co wydaje się on całkiem nowy. Takie przesłania niesie ze sobą właśnie numer otwierający debiutanckie EP boysbandu. Przemyśleniom towarzyszy tutaj melodia stylizowana na przełom lat 80. i 90.
  2. 어느날 머리에서 뿔이 자랐다 (CROWN)
  3. Our Summer – kawałek house-pop wyprodukowany przez producentów z The Futuristics. Duet na koncie współpracę z chociażby Camilą Cabello, Seleną Gomez czy Halsey. Our Summer opowiada o relacji z ukochaną, dzięki której szara rzeczywistość nabiera letnich barw. Każda chwila spędzona razem staje się wówczas wakacjami od rutyny codzienności.
  4. Cat & Dog – uroczy utwór, w którym atmosferę tworzą trapowe rytmy i dźwięki marimby (instrument muzyczny zbliżony do ksylofonu – przyp.red.). W tekście piosenki znajdziemy wyznanie chłopaka, który zakochał się po uszy. Przyznaje, że chciałby spędzać z wybranką każdą chwilę i nie musieć rozstawać się z nią ani na moment. Porównuje się przy tym do psa czy kota, tak zżytych ze swoimi właścicielami, że nienawidzą zostawać same w domu.
  5. 별의 낮잠 (Nap of a Star) – mini-album zamyka współczesna, soft-rockowa kompozycja, w której głosy młodych artystów dobrze współgrają z dźwiękami gitary elektrycznej. Ukochana jest aluzyjnie porównana tutaj do odległej od nas gwiazdy. Chociaż nie ma jej obok, wspomnienia wystarczą nam, by była w zasięgu naszego wzroku.

W koreańskich rankingach muzycznych znalazło się jedynie tytułowe CROWN. Piosenka zaraz po premierze pojawiła się w TOP100 każdego z notowań, jednak potem zniknęła z listy Mnet. Najlepszymi wynikami mogła pochwalić się natomiast na Naver, gdzie wskoczyła na najniższy stopień podium. W TOP10 była także na Bugs. Poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki z 3 marca z godzin 11:30, 12:30 i 14:30 czasu polskiego.

Zdecydowanie lepiej prezentują się jednak światowe wyniki iTunes. TXT spotkało się z wielkim zainteresowaniem globalnego fandomu, co widać już po dziewiątym miejscu w ogólnym notowaniu realtime. „The Dream Chapter: STAR” wspięło się na szczyt rankingów w ponad 40 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W Polsce krążek uplasował się najwyżej na drugiej pozycji. Z pojedynczych piosenek fani najlepiej przyjęli CROWN, jednak w rankingach pojawiło się także Cat & Dog. W poniższej galerii znajdziecie szczegółowe statystyki iTunes.

Wskutek tak ogromnego zainteresowania, debiutancka płyta TXT wskoczyła na pierwsze miejsce dziennego, globalnego podsumowania najlepszych albumów iTunes. CROWN w podobnym zestawieniu najpopularniejszych piosenek znalazło się natomiast na 19. pozycji.

W dniu premiery albumu, telewizja Mnet zaprezentowała specjalne show. Chłopcy wystąpili w nim z kawałkami z „The Dream Chapter: STAR”, opowiedzieli o sobie czy przygotowaniach do debiutu. Cały zapis programu znajdziecie na platformie VLIVE:

 

źródło:(1)(2)
źródło zdjęcia: YouTube Big Hit Entertainment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.