„Kratos” jest finałem trylogii Ker. Nowa płyta rozwiewa wątpliwości co do ról w mitologicznym koncepcie.

„Kratos” jest siódmym mini-albumem w karierze zespołu. Wraz z „Zelos” oraz „Hades” tworzy pełen projekt VIXX CONCEPTION 2016, lub Ker, który był głównym motywem tego roku.

  1. The Closer – tytułowa piosenka nagrana jest w stylu Urban Future Pop. Cechuje się bardzo minimalistycznymi zwrotkami, które nie przypominają poprzednich wydań VIXX. Kontrastują one z rozbudowanym muzycznie refrenem.
  2. Desperate – utwór rozpoczyna gra skrzypiec, nadając piosence cechy ballady. Utwór zmienia się, łączy łagodną muzykę z EDM i mocnymi głosami VIXX, nadając jej efekt zderzenia, charakterystyczny dla zespołu. Wielu fanów uważa, że to właśnie Desperate powinno zostać tytułowym utworem „Kratosa”.
  3. Shooting Star – głównym motywem utworu jest tytułowa spadająca gwiazda. Piosenka nagrana w średnim tempie z elementami Deep House i Disco House szybko wpada w ucho. Zespół dedykuje ją swoim fanom, Starlights.
  4. Good Night & Good Morning – tekst i muzyka są autorstwem Raviego. Raper stworzył spokojny kawałek R&B z wyraźnym beatem. Piosenka mówi o mężczyźnie który pewnego ranka decyduje się opuścić ukochaną, ponieważ obawia się, że nie jej nie uszczęśliwi.
  5. 로맨스는 끝났다 (Romance Has Ended) – ten utwór jest napisany i skomponowany przez wokalistę VIXX, Leo. Namawia nas do wspominania zakończonego romansu poprzez dobre, wesołe wspomnienia, a nie te przygnębiające.
  6. The Closer (Inst.)

Muzyka The Closer jest stworzona przez Lim Gwang Wooka, Ryana Kim oraz zespół Devine-Channel, którzy pracowali już wcześniej przy piosence Fantasy. Za choreografię odpowiedzialni są Wildabeast oraz Choi Young Joon (znany z układu do Love Me Do).

Główną postacią teledysku, jak i całej płyty, jest Ken. Wszystkie sceny widzimy z jego perspektywy, np. walkę o serce ukochanej pomiędzy Leo a N oraz rolę Raviego, Hongbina i Hyuka, którzy im pomagają, ale i też dekoncentrują.

Wraz z The Closer poznaliśmy genezę całej historii „Ker”. Chronologicznie, to właśnie od tego teledysku rozpoczyna się opowieść. W zrozumieniu jej z pewnością pomoże wytłumaczenie, w jakie role wcielili się poszczególni członkowie.

Wskazówki widzieliśmy już wcześniej podczas promocji „Kratosa”. Ken wcielił się w rolę Zeusa, Boga Olimpu, co zdradził już wcześniej. Raviemu często towarzyszył kielich z winem, czyli atrybut Dionizosa. Hyuk w swojej zapowiedzi pisał list, a obok stała figurka czarnego węża. To nawiązuje do laski herolda, którą kiedyś otrzymał Hermes od swojego brata, Apolla. Maknae zespołu został posłańcem pomiędzy Olimpem, światem ludzi oraz Hadesem.

To były jedyne role mitologicznych bóstw, jakie otrzymał VIXX. Dodatkową wskazówką miał być czas, w jakim publikowano wszystkie teasery. Te, dotyczące greckich bogów pojawiały się na social media o 12:00 AM (w Polsce 17:00), czyli o północy. To dlatego, że na Olimpie mieszka właśnie 12 bogów. Reszta wideo pojawiała się o 10:31 PM KST (w Polsce 15:31), a jej bohaterami byli Leo, N oraz Hongbin.

W zapowiedzi Leo, uwagę przyciąga tatuaż na jego kostce. Jest to grot strzały, a sam muzyk wchodzi do wody. To nawiązanie do bohatera wojny trojańskiej, Achillesa. Jako niemowlę, matka Achillesa zanurzyła go w rzece Styks, dzięki czemu był odporny na wszelkie ciosy, oprócz pięty, za którą trzymała go Tetyda. Zginął poprzez zatrutą strzałę, która przeszyła jego jedyne śmiertelne miejsce na ciele. Co więcej, była to strzała wypuszczona przez Parysa, którym w trylogii został N. Według mitologii, to właśnie Parys rozstrzygnął spór pomiędzy Herą, Ateną i Afrodytą, oddając tej ostatniej złote jabłko i tym samym ogłaszając ją najpiękniejszą boginią. Wcześniej Afrodyta obiecała mu pomóc uprowadzić jego ukochaną, Helenę, co w ostateczności doprowadziło do wojny trojańskiej. Hongbinowi przypadła rola Prometeusza. W jego zapowiedzi pojawia się cień orła, który był zesłany przez Zeusa jako kara za podarowanie ludziom ognia.

VIXX zakończył swój roczny projekt związany z grecką mitologią. Jak myślicie, co będzie ich kolejnym konceptem?

 

źródło: (1)(2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.