Cóż innego chciałoby się krzyknąć 25 maja, jeśli nie „SHINee’s back”? Razem z zespołem świętujemy dekadę występów na scenie. Z tej okazji wraz z Shawolami z SHINee Poland Spam przygotowaliśmy dla Was kolejną odsłonę K-Listy, tym razem całkowicie poświęconą twórczości boysbandu z SM Entertainment. Miłego słuchania!

SHINee obchodzi w tym roku 10. rocznicę kariery. Dla wielu k-popowych fanów grupa ma ogromne znaczenie, ponieważ to z nimi zaczynali swoją przygodę z koreańską muzyką. Od debiutu wytwórnia SM Entertainment określała boysband jako „reprezentantów trendów w muzyce, tańcu i modzie”. Już od początku ciążyła na nich duża presja. Replay okazało się jednak wielkim sukcesem i od tamtej pory SHINee nie przestawało zachwycać. Chociaż największą próbą dla samego zespołu, jak i fanów, okazał się ostatni rok, boysband nie poddał się i wciąż ma zamiar tworzyć muzykę. Ta determinacja inspiruje i budzi respekt do seniorów k-popu.

Chcąc uczcić 10 lat SHINee na scenie, nasza redakcja poprosiła o pomoc członków grupy SHINee Poland Spam. Nikt nie zna przecież zespołu lepiej, niż jego fani. Polscy Shawole wykazali się chęcią pomocy w wyborze dziesięciu reprezentacyjnych kawałków boysbandu, a nawet podzielili się swoimi odczuciami dotyczącymi piosenek. Zachęcamy gorąco do dołączenia do grupy i przeczytania ich – zdziwicie się, z jak wieloma sytuacjami możecie się utożsamić. Dziękujemy SHINee Poland Spam i życzymy SHINee kolejnych 10 lat pełnych sukcesu i takich wspaniałych fanów!

Poniżej prezentujemy numery, które otrzymały najwięcej głosów od polskich Shawoli w kolejności od 10. miejsca do 1.

  1. 1 of 1 – to jeden z najnowszych comebacków SHINee. Zespół wrócił z retro konceptem na początku października 2016 roku. Wyjątkowa w teledysku jest jego prostota – grupa postawiła na białe tło, które nie odwraca uwagi od widocznych postaci. SHINee garściami czerpało z lat 90., zaczynając od new jack swingu, poprzez stylizację klipu, po ubrania każdej postaci, która pojawia się na ekranie. Minimalizm wideo przeniósł się również na scenę, czego przykładem może być świetny comeback stage w M!Countdown.
  2. Hello – niecałe trzy miesiące po premierze „Lucifer”, drugiego LP SHINee w karierze, zespół powrócił na scenę z jego rozszerzoną wersją – „Hello”. Druga tytułowa piosenka zdecydowanie odstępowała od intensywnego brzmienia Lucifer i wprowadzała słuchacza w lżejsze rytmy. Hello swoim klimatem R&B nawiązuje chociażby do Replay, pierwszej piosenki boysbandu. W tekście grupa opowiada o chęci bycia w związku i znalezienia drugiej połówki. Nie wiedzą jednak, jak sprawić, by ich wymarzona dziewczyna stanęła w końcu u ich boku. Decydują pokonać swoje zdenerwowanie i zacząć rozmowę od tytułowego, prostego przywitania.
  3. Married to the Music rozszerzona wersja „Odd” została wydana w sierpniu 2015 roku. Funkową piosenkę dopełnia teledysk, stylizowany na uwielbiane przez wszystkich horrory klasy B. Magazyn Billboard zauważył, że lato to dość specyficzny czas na taki koncept. Dodał jednak, że ten gatunek filmów cieszy się w wakacje popularnością w Korei. Ciarki, jakich dostajemy, pomagają ochłodzić się w upalne dni. Zdecydowanie od kilku motywów MTTM, jak chociażby Key bez głowy czy Taemin bez oczu, włosy stają dęba i czujemy się niekomfortowo. A to wszystko w atmosferze zabawy i tańca.
  4. Everybodyw październiku 2013 roku swoją premierę miał piąty mini-album SHINee, na którym znajdziemy tytułowe Everybody. Numer łączy w sobie complextro (podgatunek electro house’u) i dubstep, dzięki czemu melodia łatwo wpada w ucho i można nucić ją cały dzień. Najważniejszym elementem piosenki jest jednak jej choreografia, w której SHINee po raz kolejny mogło pokazać swoje taneczne umiejętności. Za jej stworzenie odpowiedzialny był Tony Testa, który pracował też przy układach do Sherlock i Dream Girl. Warto zobaczyć zatem kilka występów chłopaków z programów muzycznych jak te z Mnet M!Countdown czy KBS Music Bank.
  5. Sherlock – kawałek pochodzi z EP „Sherlock” z 2012 roku, które było pierwszym wydawnictwem SHINee po półtorarocznej przerwie. Utwór ma wyjątkową kompozycję – jest hybrydą dwóch piosenek, które także pojawiły się na płycie: Note oraz Clue. W klipie zobaczymy członków zespołu, którzy wcielają się w XIX-wiecznych detektywów, pracujących nad pewną zagadkową sprawą. U ich boku w MV pojawiła się także ówczesna członkini SNSD, Jessica. Sherlock zostało również wyróżnione w zestawieniu 50 najlepszych boysbandowych kawałków magazynu Rolling Stone. W 2016 roku prawdziwą furorę zrobiło nagranie z Weekly Idol, gdzie boysband tańczy do przyspieszonej wersji utworu. Obejrzycie je TUTAJ.
  6. Ring Ding Dong – stworzony w 2009 roku przez jednego z głównych producentów SM Entertainment, Yoo Young Jina, jest jednym z klasycznych k-popowych numerów, które każdy fan powinien poznać. Elektroniczny, popowy beat miesza się w nim z brzmieniem afrykańskich kong. Najbardziej charakterystyczny fragment piosenki, powtarzana fraza „ring ding dong”, ma odzwierciedlać dzwon bijący w naszej głowie, gdy się zakochujemy. Ze względu na niezwykłą chwytliwość, kawałek został nazwany „zabronionym [do słuchania] przed egzaminami”. Kiedy do głowy wpadnie Wam refren Ring Ding Dong, to najprawdopodobniej nie wyleci z niej przez najbliższe kilka godzin!
  7. Lucifer – to ten numer wprowadził wielu Shawoli do światka k-popu. Nie dziwne więc, że darzony jest ogromnym sentymentem. Mocny elektroniczny beat nadaje piosence intensywności i skupia uwagę słuchacza. Z drugiej strony teledysk sprawia, że trudno oderwać oczy od szalonych stylizacji, scenografii pełnej błyszczących elementów oraz choreografii. Kto jeszcze nie widział słynnego wideo z sali treningowej SM Entertainment, musi natychmiast to nadrobić. A Ci, którzy pragną nauczyć się energicznego tańca – fighting!
  8. Tell Me What To Do – kolejna pozycja wybrana przez członków SPS jest zarazem ostatnią tytułową piosenką SHINee. Nie trudno zgodzić się z tym, że utwór niesie ze sobą ogrom emocji. Dialog, jaki dzieje się pomiędzy wieloletnimi kochankami, obnaża ich determinację i miłość. Pomimo trudności, chcą zostać razem i dlatego zadają tytułowe pytanie „Powiedz mi, co mam zrobić.”. Dla wielu fanów, poprzez pryzmat ostatniego roku, Tell Me What To Do posiada ogromne znaczenie.
  9.  View – tytułowy singiel „Odd”, które zostało wydane z okazji siódmej rocznicy istnienia boysbandu. Kawałek jest muzycznym i stylistycznym eksperymentem grupy. Letnia, lekka stylistyka oraz ubeatowy rytm w stylu deep house zdają się nie pasować do „klasycznego” SHINee. Okazało się jednak, że w prostocie tkwi siła, a piosenka zyskała przychylność słuchaczy. Utwór pokazuje nam miłość jako mieszankę różnych zmysłów. Co ciekawe, wakacyjny klip do View został nakręcony w Tajlandii.
  10. Replay – najwięcej głosów polskich Shawoli zdobyła debiutancka piosenka SHINee. Replay usłyszeliśmy 10 lat temu na pierwszym mini-albumie zespołu. Tekst kawałka to urocze wyznanie miłości do starszej dziewczyny (kr. noona). Towarzyszy mu melodia w stylu R&B-pop z klasycznym dla wczesnych lat 2000 beatem. Piosenka wprowadziła na koreański rynek nową świeżość i stała się hitem, głównie wśród dorosłych fanek. Warto dodać, że popularność zyskały również ubrania, jakie członkowie boysbandu mieli na sobie w teledysku. Wysokie sneakersy, spodnie rurki i kolorowe kurtki zapoczątkowały tzw. „SHINee Trend”, szczególnie modny dla ówczesnych licealistów.

 

Przypomnijmy, że SHINee wróci na scenę 28 maja o 18:00 KST. Całą promocję najnowszego wydawnictwa możecie znaleźć TUTAJ.`

 

tekst: K. Fedrau, D. Fenikowska, Z. Kadłubowska
źródło zdjęcia: shinee.smtown.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.