Na swoim pierwszym LP członkowie Stray Kids pragną zachęcić nas, abyśmy nauczyli się czerpać się z życia jak najwięcej i iść do przodu – nawet jeżeli los nie jest nam przychylny. Co jeszcze skrywa najnowszy krążek grupy? Sprawdźcie nasze podsumowanie! 

Stray Kids, jak na zespół z zaledwie dwuletnim stażem, pokazał nam wiele skrajnych oblicz swojej twórczości. Jednak “GO” sprawia wrażenie wydawnictwa stworzonego z większą świadomością, wiedzą oraz rozwagą od swoich poprzedników. Mimo to, krążek nie rezygnuje z żadnych dźwięków, które usłyszeliśmy w ostatnich miesiącach. Zamiast tego, członkowie grupy zebrali wszystkie melodie, z którymi czują się najbardziej komfortowo i zamknęli je w swoim pierwszym pełnym albumie, który z pewnością otwiera nowy etap w karierze boysbandu JYP Entertainment.

Tytułowe God’s Menu idealnie wpisuje się w energiczne, zbudowane na mocnym, hip-hopowym beacie title tracki grupy. Największy atut singla tkwi jednak w niekonwencjonalnym koncepcie boskiego menu, którego głównym daniem ma być właśnie singiel promocyjny. Członkowie Stray Kids są świadomi, że odbiorca niczym się nie różni od klienta, który ma prawo oczekiwać, że nowy materiał grupy będzie doświadczeniem na miarę wizyty w najlepszej restauracji w mieście. Co ciekawe, utwór wcale nie miał być główną pozycją na wydawnictwie. Kawałek jednak przypadł do gustu członkom zespołu na tyle, że poprosili głównego producenta JYP Entertainment, J.Y. Parka, o zgodę na zmianę głównego singla na God’s Menu.

Rozpoczynając pracę nad albumem członkowie 3RACHA założyli, że cały projekt ma być zgody z sloganem “step out!”, który wyraża pragnienie zespołu, aby wyłamywać się z obowiązujących schematów, i zawsze być o krok do przodu. Co zatem przygotowali dla nas twórcy “GO生”?

 1. GO – kiedy wszyscy pędzimy, nie zwracając uwagi na to co się dzieje wokół nas, grupa pragnie zwrócić naszą uwagę na mijający czas i wynikającą z niego presję. Muzycy zamiast poddawać się morderczemu tempu narzucanemu przez społeczeństwo, pragną robić wszystko w odpowiednim dla siebie tempie. 
 2. God’s Menu
 3. Easy – kawałek jest bardzo dobrym dowodem, na to że boysband czuje się wyjątkowo swobodnie w prostych hip-hopowych beatach. Artyści na singlu nawiązują do tego, jak wszystko co robią przychodzi im z łatwością, nawet jeżeli wymagało to sporych wyrzeczeń. 
 4. Pacemaker – każdy z nas momentami traci poczucie pewności siebie. Mimo to, członkowie Stray Kids nawet w tych gorszych chwilach pragną podnieść nas na duchu i dodać odrobinę energii do działania. Wszystko to na tle dobrze wyważonej mieszanki popu oraz hip-hopu.
 5. Airplane – z pewnością większość z nas czasami marzy o tym, aby pojechać gdzieś bardzo daleko i oderwać się od codzienności. Bohater utworu pragnie zabrać w taką odległą podróż swoją ukochaną, ponieważ za nią jest w stanie pojechać nawet na koniec świata. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji, utwór zbudowany został na lekkiej, nieco tanecznej linii melodycznej.
 6. Another Day – codzienna rutyna często wciąga nas tak bardzo, że nawet nie jesteśmy w stanie zauważyć, kiedy te same obowiązki sprawiają, że czujemy się wyjątkowo samotni. W takich momentach każda kolejna noc wydaje się nieistotna, gdyż myśl o nadchodzącym dniu sprawia, że nie mamy motywacji do dalszego działania. Wsłuchując się w piosenkę możemy zauważyć wyraźną zmianę stylistyki muzycznej. Podobnie jak chociażby Sunshine z „Clé: LEVANTER” kawałek został stworzony główne przez Hana, który w ostatnich miesiącach dał nam się poznać ze swojego zamiłowania do nieco delikatniejszych brzmień na solowym Close.
 7. Phobia – następna propozycja przenosi nas do bardziej tanecznych brzmień. Bohater utworu pragnie pokonywać kolejne trudności, aby być jak najlepszym w oczach swojej wybranki. Mimo, że w tekście można doszukiwać się nawiązania do nieco zagmatwanej relacji damsko-męskiej, grupa nagrała ten kawałek z myślą o swoich fanach. Chociaż muzycy za każdym razem pragną dawać z siebie 100% na scenie, momentami czują się bardzo przytłoczeni presją oraz wynikającymi z bycia idolem obowiązkami.
 8. Blueprint – numer muzycznie idealnie wpisuje się w trwające letnie dni. Mimo, że kawałek jest lekki w odbiorze boysband ukrył na nim kolejne istotne przesłanie. Jego twórcy po raz kolejny pragną zachęcić nas do odważnego snucia planów oraz podążania przed siebie bez żadnych wątpliwości. 
 9. TA – kawałek jest idealnym odzwierciedleniem tytułu wydawnictwa. Tekst kawałka bowiem przekonuje nas, że chociaż wiele rzeczy może momentami nie iść po naszej myśli, to nie warto się tym przejmować. Życie często nie jest łatwe, dlatego powinniśmy robić co w naszej mocy aby, brać je takim jakim jest i iść do przodu. 
 10. Haven – nie jest sekretem, że to koncerty oraz inne spotkania na żywo najbardziej zbliżają do siebie artystów i ich fanów. Tego samego zdania są członkowie grupy, dla których takie wydarzenia są tytułową przystanią, gdzie każdy może być bez obaw sobą. Kawałek został stworzony z myślą o występach, więc jego energiczna linia melodyczna już po chwili zachęca do tańca i zabawy bez końca.
 11. TOP („Tower of God” OP) 
 12. SLUMP (Tower of God” ED) 
 13. Mixtape: Gone Days
 14. Mixtape: On Track

Z każdym kolejnym wydawnictwem możemy zauważyć, że Stray Kids coraz lepiej sobie radzi na listach przebojów, a płyty grupy sprzedają się w coraz większym nakładzie. Według zestawienia Hanteo „GO生” w pierwszym tygodniu kupiono w ponad 120 tysiącach egzemplarzy, tym samym Stray Kids stał się drugim, zaraz po TXT, boysbandem 4. generacji, który uzyskał taki wynik. Krążek zadebiutował również na pierwszym miejscu listy iTunes w 20 krajach. Warto zauważyć, że tytułowe God’s Menu w dniu premiery zajęło również pierwsze miejsce na tym samym zestawieniu w Polsce. Więcej szczegółowych wyników znajdziecie poniżej:

źródło: (1)(2)
źródło zdjęcia: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.