Raper VIXX zadebiutował z mini-albumem „[R.EAL1ZE]”.

Od unitu, przez projekt, aż do solo. W ciągu swojej zawodowej kariery Ravi powoli dążył do dnia, w którym może spełnić się jako solista. Już od debiutu w VIXX brał udział w pisaniu tekstów, które rapował. Sub-unit LR, który stworzył z Leo w 2015 roku, pozwolił mu sprawdzić się także jako kompozytor i producent muzyczny. Na początku zeszłego roku wydał mixtape, w którym postawił na ekscentryczny styl muzyczny. Projekt R.EAL1ZE dał mu szansę na rozwinięcie skrzydeł i dodał raperowi wiele barw. Tym samym Ravi stara się przełamać stereotyp „idola-rapera”.

„[R.EAL1ZE]” miał swoją premierę 9 stycznia i składa się z 7 utworów. Każdy z nich był stworzony przez Ravi’ego, który do współpracy zaprosił wielu muzyków oraz producentów, m.in. SAM&SP3CK, Jung Yong Hwa, SanE czy ESBEE.

  1. BOMB (Feat. San E) – w tym trapowym kawałku raper inspirował się orkiestrą symfoniczną i połączył dwa style. Stworzył tym samym unikalny i ekscentryczny dźwięk. W tekście daje upust swojemu ego i nie ukrywa radości z możliwości pokazania swoich talentów światu. Ambicje Ravi’ego porównywane są do bomby, którą można poczuć również poprzez melodie i tempo utworu.
  2. Rose (Feat. 켄 Of VIXX) – w tej piosence znika duma Ravi’ego. Wszystko dzięki kobiecie, którą porównuje do róży. Ukochana swoimi kolcami przebija jego nadmuchane jak balon ego i pozostawia mężczyznę pragnącego tylko jej miłości. Ravi zaprosił do tej piosenki swojego kolegę z zespołu, Ken’a, który kontrastuje z niskimi tonami rapera. Główną rolę w utworze gra gitara i syntezator, tworzący harmonię z wokalistą.
  3. Ladi Dadi (Feat. Microdot, Jero) – lekki utwór, stworzony do tańca. Tekst namawia do nie przejmowania się zerwaniem z ukochaną, tylko wykorzystaniem wolnego czasu na zabawę i imprezy. Ravi stara się zapomnieć o swojej eks i zmusza się do bawienia, w czym pomagają mu Microdot i Jero.
  4. 나홀로 집에 [Home Alone] (Feat. 정용화) ­– piosenkę Home Alone mogliśmy usłyszeć kilka dni przed oficjalnym wydaniem płyty, jako zapowiedź całego krążka. Opowiada ona o parach, które przez presję społeczeństwa nie mają dla siebie czasu. Uczuciu tęsknoty towarzyszy złość, której źródło trudno jest wskazać. 
  5. 몰라 일단 Do The Dance ­– kawałek pojawił się już na pierwszym mixtapie – „[R.EBIRTH]”. Tematyka jest podobna do tytułowego BOMB: Ravi ignoruje hejterów, a nawet ich obraża i cieszy się swoim życiem. Słuchaczy namawia także do czerpania przyjemności z jego muzyki.
  6. Lean on me – kolejna piosenka z zeszłorocznego mixtape’u. Na początku usłyszymy głos Hyeyeon z gugudan. Utworu najlepiej posłuchać po ciężkim dniu – Ravi uspokoi nas swoimi słowami i pocieszy. W tekście prosi dziewczynę, żeby podzieliła się z nim zmartwieniami i, dosłownie, oparła się o niego.
  7. 뇌비우스의 띠 [Möbius strip] (Feat. ESBEE) – utwór porównujący niekończący się ciąg myśli w głowie Raviego do wstęgi Möbiusa. Raper opowiada o swoich refleksjach i obawach. Atmosfera piosenki jest zupełnie inna w porównaniu do całej płyty. Arogancja Ravi’ego znika, pozostawiając go z wieloma myślami.

Reżyserią klipu zajęła się ekipa Vishop, z która stworzyła kawałek DamnRa z projektu JellyBox oraz tytułowy utwór VIXX 2016 CONCEPTION KER, Milky Way. Raper angażował się w tworzenie MV i sam proponował aranżację niektórych scen. W teledysku do BOMB zamienił się w szalonego artystę pod postacią obłąkanego malarza, dyrygenta i spawacza. Gościnnie wystąpił także SanE, który dodał teledyskowi jeszcze więcej charakteru.

Po opublikowaniu BOMB powstało jednak wiele kontrowersji. Część fanów uważała, że teledysk zawiera sceny szowinistyczne, przez co Jellyfish Entertainment zmuszone było do edycji klipu i opublikowania jego drugiej wersji. Ravi przeprosił fanów za ten incydent poprzez swojego Twittera.

„Witam. Tutaj Ravi. Powstała kontrowersja dotycząca szowinizmu i uprzedmiotowienia kobiet w jednej ze scen w teledysku do mojej tytułowej piosenki BOMB. Żałuję, że nie zauważyłem momentu, który mógł powodować dyskomfort i szczerze przepraszam wszystkich fanów, którzy ten dyskomfort poczuli. Będę ostrożniejszy w przyszłości i pracował ciężej, żeby tworzyć lepszą muzykę i występy. Przepraszam.”

Pomimo tego drobnego potknięcia, szereg artystów pokazał swoje wsparcie dla rapera. Wszyscy członkowie VIXX nagrali krótkie filmiki pokazujące oficjalne koszulki „[R.EAL1ZE]”. Także Kai (EXO) życzył powodzenia swojemu przyjacielowi.

 

R.EAL1ZE 축하영상 #EXO #카이 #Kai #종인이 고마워❤️

Film zamieszczony przez użytkownika RAVI (@rravii0215)

[N][KEN][HYUK][HONGBIN][LEO]

Raper obiecał także, że jeżeli teledysk osiągnie 500 tysięcy wyświetleń, to wyda specjalną wersję wideo, skupioną na samym występie tanecznym. Milion odsłon pozwoli nam zobaczyć więcej Ravi’ego jako szalonego dyrygenta!

Ravi będzie promował się z BOMB w różnych programach muzycznych. Po raz pierwszy wystąpił 12 stycznia w Mnet M!Countdown.

źródło: (1)(2)(3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.