Bardzo świadomi swoich instrumentów muzycy oraz wokalistka o niepowtarzalnym głosie to przepis na sukces indie bandu na koreańskim rynku. Muzyka Se So Neon zaspokaja zarówno alternatywne gusta, jak i osoby poszukujące po prostu przyjemnych nut do słuchania. Kapela łączy klasyczny indie rock z psychodelicznymi brzmieniami. Poznajcie naszego najnowszego Wartego Uwagi artystę! 

Zaczynali tak, jak wielu muzyków w Korei, czyli występując na ulicach Hongdae w Seulu. Potem historia potoczyła się dosyć szybko – zespół pojawiał się na wielu rockowych festiwalach, bilety na ich koncerty wyprzedawały się w ciągu kilku minut. A to wszystko jeszcze przed wydaniem pierwszego albumu. Jaka jest tajemnica takiego sukcesu? Spośród koreańskich indie bandów przede wszystkim wyróżnia ich charyzmatyczna wokalistka So Yoon oraz bardzo charakterystyczne, a jednocześnie niezwykle zmienne brzmienie.

Od 2019 roku zespół tworzą So Yoon (wokal oraz gitara), U Su (perkusja) oraz Park Hyun Jin (bas). Warto jednak zauważyć, że w oryginalnym składzie grupy od 2016 roku byli perkusista Kangto oraz basista Fancy Moon i to ich grę usłyszymy na większości wydawnictw zespołu.

Skąd wzięła się nazwa kapeli? „Zobaczyłam słowo „새소년” przez przypadek w magazynie o designie”, tłumaczy wokalistka zespołu, So Yoon. „Potem odkryłam, że tak zatytułowana była stara młodzieżowa gazeta w Korei. Po koreańsku „새” oznacza „nowy” albo „ptak”. Podobała się mi ta mnogość znaczeń, stworzonych przez połączenie z wyrazem „소년”, czyli “chłopak”. Ukłonem w stronę różnych tłumaczeń nazwy grupy jest ich logo w postaci geometrycznego ptaka.

W roku założenia zespół został szybko zauważony przez publiczność. Magazyn Vogue wyróżnił Se So Neon jako jedną z nowych grup, które warto obserwować. Występowali już także na festiwalach muzycznych. Dopiero pod koniec 2016 dołączyli do BGBG Record i pod skrzydłami wytwórni przygotowywali się do wydania swojego pierwszego oficjalnego singla.

A Long Dream ukazało się jednak dopiero w czerwcu 2017 roku. Wszystko za sprawą teledysku, stworzonego przez działającego w Berlinie japońskiego artystę, Hoji Tsuchiyę. Wykonanie rysunkowej animacji zajęło cztery miesiące i z tego powodu przesunięto datę premiery piosenki. Utwór narodził się już w 2015 roku, w pokoju So Yoon. Opowiada o długim śnie, z którego w końcu trzeba się wybudzić. Charakter piosenki uwydatnia nieco infantylny refren o zmienianiu świata, by być z ukochaną osobą. Marzycielski ton singla podbija także delikatny, indie-rockowy podkład.

Zaledwie kilka miesięcy później kapela wydała nową piosenkę. The Wave pokazuje bardziej psychodeliczną, a jednocześnie nadal mocno rockową stronę Se So Neon. W utworze idealnie słychać każdy instrument, co świetnie współgra razem z charakterystycznym głosem So Yoon. To jedna z tych piosenek, która jest w stanie porwać słuchacza jak tytułowa fala i sprawić, że chcemy poruszać się do jej rytmu. Delikatne zmiany brzmienia i niesamowite umiejętności muzyków są zdecydowanie jej największą siłą.

Niedługo później ukazało się pierwsze i do tej pory ostatnie EP zespołu, „Summer Plumage”. Jego tytuł odwołuje się do letniego upierzenia ptaków, dzięki któremu dostosowują się do nowej pory roku. Na krążek trafiły wszystkie wydane do tej pory single oraz kilka nowych utworów. Tytułowym numerem płyty zostało I’m Watching a Loneliness Just Arisen. Piosenka przypomina swoim klimatem A Long Dream. Jest przyjemna dla ucha, a jednocześnie ma w swoim brzmieniu coś nieznajomego, zaskakującego. Uczucie sennej mary, marzycielskiej atmosfery i psychodelicznej muzyki daje razem coś zupełnie wyjątkowego. So Yoon ujawniła w jednym z wywiadów, że stworzyła kawałek w 2014 roku, kiedy uczuła się jeszcze w liceum. Jej tekst ma w sobie przytłaczające uczucie samotności, które wówczas przeżywała.  

Całe „Summer Plumage” jest nagrane w stylu Se So Neon – zaskakuje brzmieniem i swoim kolorem. Każda piosenka jest oddzielną historią, opowiedzianą w swój wyjątkowy sposób. Muzycy udowadniają, że znają swoje instrumenty i ich możliwości, tworząc wyjątkową jakość. Dzięki temu EP jest spójną całością, która pobudza ciekawość i świetnie przekazuje, jakie są muzyczne aspiracje kapeli. Dzięki płycie, Se So Neon zdobyło nagrody w kategoriach Rookie Roku i Najlepsza Rockowa piosenka na Korean Music Awards w 2018 roku.

W 2018 roku zespół pojawił się na ścieżce dźwiękowej do dramy „Return”. Po raz pierwszy Se So Neon nagrało materiał, który został napisany przez kogoś innego. Black Sun umożliwiło pokazanie się grupie z całkowicie innej strony, w repertuarze niepodobnym do ich własnych kompozycji.

Se So Neon miało także okazję być częścią serii „Hidden Track No. V”, której misją było przedstawienie szerszej publiczności mniej znanych grup. W jej ramach powstał utwór Ung, stworzony w koncepcie trailera filmowego. Chociaż jest to energiczny numer, ma w sobie nutę senności i marzycielskiej atmosfery, do których przyzwyczaiła nas już kapela.

W 2019 roku So Yoon zdecydowała się rozpocząć solową karierę pod pseudonimem So!YoON!. Nie zapomniała jednak o swojej kapeli – na albumie wokalistki pojawił się utwór nagrany z zespołem. Jednocześnie ogłoszony został także nowy skład grupy. Athena jest odważnym krokiem w stronę mocniejszego indie rocka, chociaż po części nadal wraca do psychodelicznych klimatów. Piosenka znacznie jednak różni się od poprzednich wydawnictw kapeli, a paradoksalnie świetnie wpasowuje się w całość ich twórczości.

Po zaprezentowaniu nowego składu, fani grupy spodziewają się powrotu zespołu na scenę z nowym materiałem. Jeżeli chcecie być na bieżąco z Se So Neon, możecie obserwować ich profile na Facebooku oraz Instagramie.

 

źródła: (1)(2)(3)
źródło zdjęcia: Oficjalny Facebook Se So Neon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.