Ravi wydał drugi mixtape w swojej karierze.

Raper VIXX od kilku lat sprawdza się jako kompozytor piosenek i autor tekstów zarówno dla boysbandu, jak i swoich solowych kawałków. Jego pierwszym większym projektem był mixtape „[R.EBIRTH]”, który został niedawno zremasterowany i wydany ponownie na początku 2018 roku. Od tamtego czasu Ravi pracuje nad swoim stylem i ciągle go rozwija. Najnowszy postęp w jego postrzeganiu siebie jako artysty możemy zobaczyć w „NIRVANA”. Drugi mixtape rapera został wydany 22 stycznia.

Tematem przewodnim całej piosenki jest ogromna pewność siebie, jaka płynie z rapera kiedy zdaje sobie sprawę, że powinien doceniać siebie i tylko siebie. Ravi stawia sobie wyzwanie, aby nie przejmować się niczym, a jedynie tworzyć muzykę, którą lubi. W piosence usłyszymy głos Park Jimin z 15&. Chociaż wokalistka pojawia się przelotnie, jej głos dodaje dużo kontrastu do niskiego rapu Raviego. Dużą zaletą piosenki jest także przestrzeń, jaką tworzy melodia. Dobrze dopasowuje się również do teledysku. Użyto w nim kilku prostych wizualnie lokalizacji, a każda scena nie zajmuje więcej, niż parę sekund. Aby urozmaicić klip i stworzyć omawianą krainę nirwany (chociaż to tylko jedna z interpretacji pojęcia), zastosowano szeroki wachlarz efektów. W rezultacie każda sekunda teledysku jest ciekawa, chociaż nie dzieje się w nim zbyt wiele. W krótkim dokumencie na temat płyty, Ravi wspomniał, że główną inspiracją dla tytułowego kawałka była książka Bernarda Werbera „Le Sixiéme Sommeil : Sleep”.

Pod koniec klipu atmosfera zupełnie się zmienia. Po przestrzennym NIRVANA rozpoczyna się zremiksowany fragment ALCOHOL. Wchodzimy w klubową estetykę alkoholu i narkotyków. Melodia jest cięższa, a chaotyczny montaż teledysku przywodzi na myśl poczucie duchoty i zamroczenia, jakie czujemy podczas zakrapianych imprez. Ravi ponownie skupia się w tekście na sobie, a przy okazji stara się przekazać swoją pewność siebie i dystans. Sam twierdzi, że alkohol jest idealnym medium, aby móc połączyć się z innymi.

Mixtape składa się z 7 utworów, z czego BOILING POINT oraz ALCOHOL zostały wcześniej wydane i umieszczone na playliście Raviego. Raper brał udział w pisaniu tekstów, kompozycji i produkcji piosenek. Miał też duży wkład w teledysk i organizację nadchodzącego solowego koncertu. Jak mówi wytwórnia Jellyfish Entertainment, Ravi skupił się na ustaleniu własnej tożsamości jako artysty, aby móc stworzyć spójne dzieło, a nie tylko zbiór piosenek.

  1. NIRVANA (Feat. 박지민) + ALCOHOL REMIX
  2. BOILING POINT (Feat. Sik-K) – przez większość piosenki słyszymy, jak Ravi stylizuje swój głos na zmęczony i niechlujny. Dopiero w zwrotkach nabiera tempa i rapuje w stylu, z którego go znamy z poprzednich produkcji. Melodia zadziałała w ten sam sposób i rozkręciła się dopiero pod koniec utworu. W tekście słyszymy wyznanie pasji do tworzenia muzyki, co doprowadziło rapera do powstania GROOVYL1N. Praca nad tym, co go inspiruje wśród tych, co go inspirują porównuje do własnego „punktu wrzenia”.
  3. CHAMELEON – tutaj melodia nagrana jest w stylu R&B. Jest lekka, niewiele się zmienia, a dodawane efekty muzyczne tworzą relaksującą atmosferę. W tle słyszymy rytmiczne klaskanie. W tekście Ravi zachwyca się wachlarzem kolorów, jakie posiada jego ukochana. Porównuje jej bogactwo charakteru do kameleona, który także potrafi zmienić kolor zależnie od sytuacji.
  4. NIRVANA (Feat. PARK JIMIN)
  5. RAVI DA LOCA – piosenka zyskała dużo zainteresowania przez linijkę, w której Ravi wymienia imiona swoich przyjaciół. Powiedział on Jonginowi (Kai z EXO), Taeminowi z SHINee, Moonkyu (Timoteo z HOTSHOT), Kwonho i Cloud (przezwisko Sungwoona z HOTSHOT/Wanna One), że tęskni za nimi. Tytuł utworu jest także grą słów „La vida loca” (hiszp. szalone życie). W języku koreańskim litera L jest wymienna z R, więc korzystając z tej zasady, możemy otrzymać „Ra vida loca”.
  6. PAYDAY (Feat. CHOI CHOA, OLNL) – Ravi ponownie wraca do tematu tego, co szczerze czuje w swoim studiu GROOVYL1N. Przepracowywanie całych nocy w pokoju z fioletowymi światłami (który możemy często zobaczyć na Instagramie Raviego) daje mu ogromną satysfakcję. W drugiej części utworu słyszymy głos Choi Choa z Rubber Soul. Jej mocny wokal nadaje nagłej siły piosence, którą potem przejmuje i uspokaja OLNL.
  7. ALCOHOL
  8. WHERE AM I (Feat. MICRODOT) – najbardziej popowa pozycja z całego krążka. Główną linijką w tekście jest „Poza czasem i miejscem” (ang. Beyond space and time). Ravi wyraża swoje szczere uczucia wobec sławy i nieustającej pogoni za pieniędzmi, aby móc żyć w dostatku. Cały czas przypomina sobie, że w życiu należy być szczęśliwym, a jednak presja osiągnięcia sukcesu wciąż na nim ciąży. 

 

Ravi opublikował na kilku platformach streamingowych zakulisowe zdjęcia „NIRVANA”. Zobaczcie je poniżej:

 

 

źródło: (1)(2)(3)(4)
źródło zdjęcia: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.