W 12. rocznicę debiutu Super Junior wydał swój ósmy pełny album, “Play”. Po ponad dwóch latach od ostatniej płyty, boysband wrócił na scenę w nieco okrojonym składzie. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu pełnego żywych melodii krążka, o którym przeczytacie u nas!

Nowe wydawnictwo od Super Junior zapowiadane było od początku tego roku. Członkowie grupy wspominali o nim co jakiś czas, jednak wiadomym było, że usłyszymy je najwcześniej na jesień. W lipcu swoją służbę zakończyli bowiem Donghae oraz Eunhyuk, natomiast Siwon wyszedł z wojska w sierpniu. Nie oznaczało to jednak, że boysband wróci w pełnym składzie. Ryeowook zaciągnął się do armii w październiku 2016 roku, a w maju 2017 do obozu treningowego udał się maknae SuJu, Kyuhyun. Kangin nadal ma przerwę w aktywnościach, a Sungmin na początku wakacji ogłosił, że wycofuje się ze zbliżającego się comebacku grupy. W promocjach nie wziął także udziału Siwon, o czym przeczytacie TUTAJ.

“Play” miało swoją premierę dokładnie w dzień 12. rocznicy debiutu Super Junior, 6 listopada. Jest to prezent zarówno dla członków zespołu, jak i ELF, którzy na nową płytę boysbandu musieli czekać ponad dwa lata. Chociaż grupa składa się teraz z dojrzałych mężczyzn, którzy odbyli już służbę wojskową, nowy materiał wpasowuje się w całokształt ich twórczości. Nie brak mu wigoru, energii oraz humoru, które charakteryzują Super Junior. 

Tytułowym utworem “Play” został Black SuitO bycie singlem reprezentującym album rywalizował z Scene Stealer, o którym przeczytacie trochę niżej. Black Suit to popowy, taneczny kawałek, w którym usłyszymy swingowy rytm. Nadaje on piosence świeżości i wyróżnia ją na tle innych pozycji na płycie. Opowiada o pewnym siebie mężczyźnie, który ma nadzieję, że tytułowy ‘czarny garnitur’ skradnie serce jego wybranki. Słowa napisali członkowie Jam Factory oraz ESBEE. Za kompozycję oraz aranżację utworu odpowiedzialni są natomiast Martin Hoberg Hedegaard oraz Coach & Sendo. W klipie widzimy pełną historię pewnego bardzo wartościowego garnituru. Zostaje on wystawiony na aukcję, gdzie każdy z członków Super Junior ma swoją rolę. Niestety, w trakcie licytacji nagle gaśnie światło, a w gablocie zostaje goły manekin. By sprawdzić, kto tak naprawdę ukradł garnitur, musicie obejrzeć teledysk.

Nie jest to jedyny klip do piosenki z “Play”, jaki zobaczyliśmy. Tydzień przed premierą albumu, Super Junior opublikował teledysk do One More Chance. Utwór napisał i skomponował Donghae z pomocą J-dub. Swoją raperską partią zajął się za to Eunhyuk. Kawałek to wyznanie mężczyzny, który nie może pogodzić się z rozstaniem. Prosi więc swoją ukochaną o jeszcze jedną szansę dla ich związku. Wyraziste dźwięki gitary nadają tej balladzie jeszcze bardziej emocjonalne brzmienie, które budują głębokie głosy członków grupy oraz powolne flow Eunhyuka. Klip jest pełen symboli i niedopowiedzeń, jednak świetnie odzwierciedla przesłanie utworu.

W tworzenie piosenek zaangażowali się członkowie boysbandu. Na płycie znajdziemy teksty Donghae, Eunhyuka oraz Heechula. Album składa się w większości z kawałków, które pochodzą od producentów i kompozytorów z całego świata, jak Jörgen Kjell Elofsson, Didrik Thott czy Mike Woods. Co ciekawe, w dwóch piosenkach usłyszymy maknae Super Junior, Kyuhyuna. Przed rozpoczęciem służby wojskowej nagrał on fragmenty Girlfriend oraz Too late. 

Jak prezentuje się pełna tracklista “Play”?

  1. Black Suit
  2. Scene Stealer – jeden z kandydatów na tytułowy utwór albumu, do którego słowa napisał w całości Eunhyuk. Jest to taneczna piosenka z wieloma raperskimi wstawkami. Opowiada o mężczyźnie, który na imprezie przyciąga uwagę wszystkich, w tym swojej wymarzonej kobiety.
  3. One More Chance
  4. Good Day for a Good Day – rytmiczny, wesoły kawałek z wyraźną gitarą elektryczną. Członkowie SuJu zachęcają nas w niej do zerwania z rutyną i namawiają do odrobiny szaleństwa oraz zapomnienia o problemach. 
  5. Runaway – kolejny pełen pozytywnej energii utwór, w którym słyszymy funkowe gitarowe riffy i instrumenty dęte. Jej przekazem jest życie chwilą i brak zmartwień o następny dzień. 
  6. The Lucky Ones – piosenka w średnim tempie. Jej tekst jest wyznaniem mężczyzny do jego ukochanej. Mówi, że wszystkie materialne rzeczy są świetne, ale nigdy nie dorównają jej obecności obok niego. Przyznaje, że jego życie jest teraz idealne i jest prawdziwym szczęściarzem. 
  7. Girlfriend – historia mężczyzny, który odkrył, że czuje coś więcej do swojej najbliższej przyjaciółki. Nie jest jednak pewny, czy ta odwzajemnia jego uczucia i nie zniszczy to ich znajomości. Delikatne dźwięki syntezatora nadają jej rytmu i modnego brzmienia.
  8. Spin Up! – najbardziej pozytywny utwór albumu. Funkowy rytm w połączeniu ze świeżymi wokalami zaprasza nas do tańca. Dokładnie o to też chodzi w tej piosence – Super Junior chce, byśmy chociaż na chwilę zapomnieli o problemach czy stresie i zatracili się w muzyce. 
  9. Too late – energiczna ballada, która mówi o wypalonej miłości. Mężczyzna nie potrafi i nie chce zrozumieć, czemu jego ukochana się z nim rozstała. 
  10. I do – dźwięki pianina w połączeniu z perkusją podkreślają pozytywny przekaz utworu. W pierwszą rocznicę związku bohater numeru chce zacząć wszystko od nowa, by iskra miłości nigdy się nie wypaliła. Wyznaje miłość swojej ukochanej i przyznaje, że chce być z nią na zawsze. 

Półtorej godziny po premierze albumu, na chartach najlepiej radziła sobie tytułowa piosenka “Play”. Jednak dopiero kilka godzin później Black Suit udało zdobyć się pierwsze miejsce w rankingu Soribada. Utwór poprawił też swoje wyniki w innych notowaniach. Poniższe dane pochodzą z 6 listopada, kolejno 11:30 i 17:30 czasu polskiego:

Na międzynarodowych rankingach iTunes największą popularność zdobył cały album. Łącznie trafił na pierwsze miejsce w 23 krajach świata. W Polsce najwyżej znalazł się na 14. pozycji

Dzięki dobrym wynikom w notowaniach w ciągu dnia, “Play” znalazło się na 4. miejscu w zestawieniu najpopularniejszych światowych albumów iTunes z 6 listopada. 

 

Jak podoba Wam się nowy album Super Junior?

źródło: (1)
źródło zdjęcia: Naver

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.