Na ten powrót zdawał się czekać cały świat. Pierwszy comeback BTS w 2019 roku oficjalnie zakończył erę „Love Yourself” i wprowadził nową narrację do muzycznej historii grupy. Zespół zaprezentował się od nieco innej strony i zaprosił do współpracy zachodnie gwiazdy. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o nowym krążku boysbandu, jego utworach oraz sukcesach w krajowych i międzynarodowych rankingach!

Wydane 12 kwietnia „Map Of The Soul: Persona” otwiera nową erę w karierze BTS. Co będzie jej motywem przewodnim? Przede wszystkim – poznawanie siebie. Jak wyjaśnił V podczas wyjątkowego comebackowego VLIVE: „Jeżeli seria „Love Yourself” miała przesłanie, że „pokochanie siebie to pierwszy krok do szczerej miłości”, wtedy pierwszy album sagi „Map Of The Soul”, „Persona”, zawiera wiadomość: „chcę Cię poznać””.

Nikogo nie zdziwi fakt, że jeszcze przed premierą krążka Bangtani zapisali na koncie pierwszy sukces comebacku. Album kupiono w przedsprzedaży ponad trzy miliony razy. Dla porównania – poprzedni rekord należał do “Love Yourself: Answer” z półtora miliona zamówień przed premierą. BTS zostało także pierwszą k-popową grupą, której teledysk obejrzano na YouTube 100 milionów razy w niecałe 2 dni (dokładnie 1 dzień, 13 godzin i 37 minut). Chłopcy pobili także ustanowiony niedawno przez BLACKPINK rekord wyświetleń zdobytych w ciągu pierwszej doby o ponad 20 milionów. Jednocześnie zostali pierwszą k-popową grupą w historii, która osiągnęła tak wysoki wynik.

Boy With Luv jest oczywistym ukłonem w stronę tytułowego utworu „Skool Luv Affair” z 2014 roku. Boy In Luv opowiadało jednak historię młodego chłopaka, starającego się o względy swojej wybranki. Nowy singiel pokazuje natomiast myśli dojrzałego mężczyzny, który bez strachu wyjawia swoje uczucia. Jak sugeruje koreański tytuł piosenki, tłumaczony jako „A Poem For The Small Things” (pl. „poemat dla małych rzeczy”), skupia się on na szczegółach, tworzących jego ukochaną.

Utwór wita nas dźwiękami instrumentów smyczkowych i zakręconym syntezatorem. Szybko zmienia się w funkową, miłą dla ucha taneczną, popową kompozycję. Usłyszymy w niej także amerykańską piosenkarkę Halsey. Chociaż w wersji utworu słyszanej w MV wokalistka dostała niewiele tekstu, na albumie jej partia jest bardziej rozwinięta. Teledysk do piosenki koresponduje z wesołym, świeżym klimatem singla. Stylizowany jest on na film retro – od scenografii, po stroje członków boysbandu. W klipie znalazła się także wyjątkowa scena, w której widzimy na neonach wszystkie nazwy albumów grupy. Co ciekawe, Halsey dołączyła do zespołu także w tanecznych scenach. Za kulisy powstawania teledysku możecie zajrzeć na kanale BANGTANTV.

Klasycznie w pisanie tekstów do wszystkich piosenek zaangażowani byli raperzy grupy. J-Hope zdradził, że najwięcej pracował nad utworem Dionysus. Co ciekawe, współautorem Make It Right jest Ed Sheeran. Jakie kompozycje znajdziemy na albumie?

  1. Intro: Persona – jeżeli macie wrażenie, że już wcześniej słyszeliście gdzieś sampel utworu – Wasza intuicja was nie myli. Płyta zaczyna się dźwiękami użytymi wcześniej w intro do krążka „Skool Luv Affair”. Razem z Boy With Luv tworzy więc swoisty most pomiędzy albumem z 2014 roku, a najnowszym wydawnictwem grupy. Persona to solowy numer RM, zbudowany na rockowym brzmieniu z hip-hopowym vibe. Jego tekst opiera się na prostym pytaniu „Kim jestem?”, na które stara się odpowiedzieć lider grupy. Teledysk możecie obejrzeć TUTAJ.
  2. 작은 것들을 위한 (Boy With Luv)
  3. 소우주 (Mikrokosmos) – rockowo-popowy numer z charakterystycznym beatem na ¾. Klimat piosenki zmieniają gitara elektryczna i mocna perkusja w refrenie, nadając jej nowego brzmienia. Jedna z definicji „mikrokosmosu” to „niewielki, integralny świat, będący odbiciem większego, np. […] los jednostki” i dokładnie o tym mówi tekst utworu. Chociaż jedna osoba wśród siedmiu miliardów ludzi może wydawać się mała, to nie znaczy, że nie jest ważna. Każdy z nas się liczy i tworzy swoją własną historię.
  4. Make It Right – spokojny, miłosny kawałek, którego współautorem jest Ed Sheeran. Jego wpływ usłyszymy wyraźnie w muzyce – stonowanej i dosyć jednostajnej. To wcale nie oznacza, że numer jest nudny! Wokaliści pokazali w nim wysokie brzmienia swoich głosów, natomiast raperzy nadali swoimi partiami ciepło i wrażliwość. Kompozycja mówi o tym, by ułożyć wszystko z osobą, którą się kocha. Mimo przeciwności, to właśnie ona nadaje naszemu życiu sens. 
  5. HOME – old-schoolowy vibe lat 90. Połączony z trapowym rytmem tworzą razem wyrazisty, hip-hopowy numer. Możemy mieć wszystko, spełniać każdą swoją zachciankę i bawić się, ale jakie to wszystko ma znaczenie, gdy nie mamy do kogo wrócić i z kim tego dzielić? Bohater piosenki zdaje sobie sprawę, że najważniejszy jest tytułowy „dom”, który jest tam, gdzie jego ukochana osoba. Kompozycja zadedykowana jest fanom BTS. 
  6. Jamais Vu – najbardziej emocjonalna pozycja na albumie. Połączyli w niej siły jedynie trzej członkowie BTS: Jin, J-Hope oraz Jungkook. Słychać w niej wyraźnie inspirację brytyjskim popem. Jamais vu to przeciwieństwo déjà vu. Polega na tym, że sytuacja znana z przeszłości wydaje nam się czymś nowym, czego jeszcze wcześniej nie przeżywaliśmy. Bohater piosenki kolejny raz popełnia te same błędy. Prosi jednak ukochaną o kolejną szansę i pomoc w ukojeniu jego cierpienia.
  7. Dionysus – na zakończenie płyty wracamy do old-schoolowych klimatów z lat 90. W numerze rockowe brzmienie spotyka się z gitarowymi riffami stylizowanymi na metal oraz hip-hopowym groove. Z pozoru opowiada on o imprezowaniu i świetnie pasuje do tego swoim klimatem. W kawałku usłyszymy jednak o upijaniu się sztuką, a chłopcy luźno interpretują w niej bycie artystą. Wielokrotnie powiela się w niej motyw tyrsu, atrybutu Dionizosa – długiej laski oplecionej bluszczem i winoroślą. Sam mitologiczny bóg był opiekunem sztuk pięknych.

Promocja albumu rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, a pierwszy raz Boy With Luv BTS zaprezentowało na żywo w „Saturday Night Live” 13 kwietnia. Boysband jest pierwszym koreańskim artystą, który wystąpił na scenie „SNL”. Nagranie z show obejrzycie poniżej. Po powrocie do Korei zespół będzie promować album w klasyczny dla k-popu sposób i zobaczymy ich w programach muzycznych.

Przy okazji premiery „Map Of The Soul: Persona” o 18:00 KST 12 kwietnia, serwis Melon został przeciążony i przez jakiś czas był niedostępny. Dwie i pół godziny później platforma już działała i wraz z wynikami z niej, Boy With Luv mogło zapisać na swoim koncie all-kill w koreańskich rankingach muzycznych. Zaraz za singlem uplasował się utwór Mikrokosmos, a pozostałe piosenki z albumu także deptały im po piętach. Wszystkie wyniki z 12 kwietnia, 13:30 polskiego czasu znajdują się w galerii poniżej:

Najnowszy comeback BTS odbił się także szerokim echem poza granicami Korei. Płyta trafiła na ponad 80 „jedynek” w zestawieniach iTunes na całym świecie, w tym w Polsce. Nam udało się uwiecznić 84 pierwsze miejsca, a by sprawdzić szczegóły, radzimy otworzyć zdjęcie w nowej karcie i przybliżyć. Dzięki tym wynikom, w pierwszej dziesiątce rankingu najpopularniejszych światowych piosenek z 12 kwietnia znalazły się wszystkie numery z „Map Of The Soul: Persona”, a sama płyta dostała się na szczyt analogicznego notowania, związanego z albumami. Wszystkie szczegóły zobaczycie na grafikach poniżej. Pochodzą z 12 kwietnia, 23:00 czasu polskiego.

Jak podoba Wam się najnowszy album BTS?

 

źródła: (1)(2)(3)
źródło zdjęcia: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.