Wokalista SHINee wrócił ze swoim drugim pełnym solowym albumem.

Solowy debiut Taemina i jednocześnie jego jedyny mini-album to “Ace” z sierpnia 2014 roku. Niecałe dwa lata później, w lutym 2016 światło dzienne ujrzał pierwszy LP artysty – “Press It”. Promował go utwór Press Your Number, który został skomponowany przez, między innymi, Bruno Marsa. Dokładnie 16 października wydany został drugi pełny album wokalisty, zatytułowany “Move”

Krążek promuje utwór o tym samym tytule, MoveJego melodia jest nieco tajemnicza i senna, a jednocześnie rytmiczna z wyraźnie zaznaczonym beatem. Jak większość piosenek na albumie, ma brzmienie R&B. Tekst utworu stworzyła Seo Ji Eum, która wcześniej napisała także inny singiel Taemina – Danger. Więcej o niej znajdziecie w naszym Wartym Uwagi: TUTAJ. Kawałek jest wyznaniem mężczyzny, który zachwyca się urodą swojej ukochanej. Powstało do niego kilka różnych klipów. Poza głównym teledyskiem, zobaczymy także choreografię z tancerkami [link] oraz duet z Koharu Sugawara [link]. SM Entertainment udostępniło także nagranie z występu na żywo na solowym koncercie Taemina z serii “off-sick”. 

Łącznie na “Move” znalazło się dziewięć utworów, które są w większości dopasowane do siebie stylistycznie. Na próżno szukać tu energicznych, tanecznych kompozycji. Nie oznacza to jednak, że album jest jednorodny i nudny. Taemin dojrzewa muzycznie i szuka własnego stylu, co doskonale słychać na płycie. Kawałki są skomponowane głównie przez zachodnich producentów, takich jak Curtis A Richardson, Matthew Tishler czy Joseph “Joe Millionaire” Foster. 

  1. Move
  2. Love – ballada R&B z elektronicznymi elementami. Jest prowadzona głównie przez dźwięki fortepianu i perkusję. Od pierwszych dźwięków uwydatnia umiejętności wokalne Taemina. Dramatyczny utwór opowiada historię mężczyzny, którego opuściła ukochana.
  3. Crazy 4 U – popowy kawałek z rytmem R&B. W refrenie zmienia tempo, wykorzystując syntezatory. Mówi o mężczyźnie, który znajduje się na granicy snu i rzeczywistości przez kobietę.
  4. Heart Stop (ft. Seulgi) – duet Taemina z Seulgi z Red Velvet. Ma futurystyczne brzmienie R&B z przytłumionym beatem i wyraźnym syntezatorem. Jak sugeruje tytuł, tekst piosenki opowiada o sercu zakochanej osoby. 
  5. Rise – koreański tytuł utworu to “Icarus”, czyli Ikar, bohater greckiej mitologii. Kawałek stawia na pierwszym miejscu wokal Taemina i ukazuje jego zamiary jako muzyka. Marzy on bowiem o tym, by wpinać się coraz wyżej i spełniać swoje artystyczne marzenia. W drugiej połowie kompozycja się wycisza, by uwolnić swoją całą energię i dramatyzm w ostatnim refrenie. 
  6. Thirsty – nowoczesna, trapowa piosenka R&B. Ma dosyć ciężkie tempo, które ujawnia się głównie w refrenie. Wyróżnia się na tle wcześniejszych kawałków z płyty innym brzmieniem wokalu Taemina. Metaforycznie opisuje “pragnienia” serca zakochanej osoby. 
  7. Stone Heart – opowiada o miłości, która zamieniła się w proch. Tajemnicza, elektroniczna, popowa piosenka z wyraźnym beatem. Im dłużej jej słuchamy, tym bardziej zmienia swój charakter z mrocznego na energiczny i lżejszy. 
  8. Back To You – zaczyna się dźwiękami elektronicznej gitary, która prowadzi cały utwór. Jest to delikatna, akustyczna ballada. Emocjonalny wokal Taemina przekazuje nam historię o pożegnaniu z ukochaną osobą. 
  9. Flame Of Love (korean ver.) – koreańska wersja najnowszego japońskiego singla artysty. Dźwięki instrumentów smyczkowych, gitara, orientalne dźwięki i bogaty refren zdradzają, że jest to utwór stworzony dla słuchaczy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Różni się swoim brzmieniem od reszty albumu, jednak traktowany jest jedynie jako “bonus track”. 

W koreańskich rankingach muzycznych “Move” przegrało z innymi premierami tego dnia, jak BTOB czy Highlight. Na wszystkie listy trafił jedynie tytułowy kawałek albumu. Jego wyniki na półtorej godziny po debiucie znajdziecie poniżej:

Chociaż w Korei Taemin został w tyle za rywalami, na arenie międzynarodowej sytuacja zupełnie się odwróciła. Jego solowy album trafił na pierwsze miejsce w 12 krajach świata, a w 20 znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia iTunes. W Polsce utrzymywał się przez pewien czas na początku drugiej dziesiątki listy. Poniżej znajdują się jego wyniki z 16 października, 20:00 czasu polskiego:

Dzięki temu, w dziennym zestawieniu najpopularniejszych światowych albumów z 16 października, “Move” uplasowało się na czwartym miejscu:

SHINee udostępniło na portalu Naver kilka fotografii zrobionych za kulisami tworzenia albumu. Znajdziecie je także u nas:

 

Jak podoba Wam się nowy solowy album Taemina?

 

źródła: (1)(2)
źródło zdjęcia: Oficjalna Strona Taemina

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.