O EPIK HIGH można mówić długo i dużo. Mając 16 lat grania za sobą, na ścieżce kariery uzbierało się wiele cennych informacji, które zna każdy fan. My zebraliśmy dla Was krótką listę rzeczy, za które kochamy trio. Przeczytajcie nasze zestawienie ciekawostek o zespole!

Poznajcie EPIK HIGH #1: przegląd hitów [WYBÓR 7POP]
Poznajcie EPIK HIGH #2: najlepsze collaby [WYBÓR 7POP]
Poznajcie EPIK HIGH #3: strona B [WYBÓR 7POP]

Każda piosenka EPIK HIGH z Lee Hi to złoto

Jeżeli przeczytaliście poprzednie artykuły z serii, mogliście zauważyć naszą ogromną sympatię dla wyników współpracy EPIK HIGH i Lee Hi. Zaledwie na początku kariery młodziutkiej wówczas wokalistki został wydany ich wspólny singiel, It’s Cold. Już od pierwszych kroków w YG Entertainment solistka była artystycznie związana z zespołem. Tablo był także zaangażowany w tworzenie jej debiutanckiego albumu. Można powiedzieć, że dziewczyna dojrzewała muzycznie przy EH i innych członkach HIGHGRND (podwytwórni YG – przyp. red.). To właśnie pod ich skrzydłami solistka wydała swoją ostatnią płytę, „Seoulite”. Najnowszy wspólny kawałek muzyków to Here Come The Regrets, które spotkało się z ogromną przychylnością szczególnie międzynarodowego fandomu EPIK HIGH.

Absolutnie kochamy wszystkie debut stage EPIK HIGH

Chociaż EPIK HIGH pod obecną nazwą zaczęło działać w undergroundzie już w 2001 roku, to jednak dwa lata później rozpoczęło swoją oficjalną karierę. Patrząc na I Remember z 2003 roku w Music Camp łapie nas za serce ogromny sentyment, nawet, jeśli nie byliśmy przy debiucie zespołu. Trzeba przyznać, że występy z końca lat 90. i początku millenium to masa podobnie urokliwych piosenek, przy których można bawić się bez obaw o prawidłowy fanchant czy rytm wymachiwania lightsticka. Nasz dzień stanie się lepszy, jak spojrzymy na niezręcznie stojących artystów na scenie, którzy bujając się w charakterystyczny sposób, starają się dopasować do choreografii wykonywanej przez tancerzy za nimi. Całość wzbudza wrażenie bardziej lokalnego koncertu, niż emisji telewizyjnej i trzeba powiedzieć – kochamy to. 

Podróże duże i małe, czyli XXX wytwórni EPIK HIGH

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaczynało EPIK HIGH? Debiutancki krążek zespołu został wydany w 2003 pod skrzydłami Woollim Entertainment. Tak, tego samego Woollim, które aktualnie jest domem Infinite, Golden Child czy Lovelyz. W pewnym momencie kariery trio założyło także z innymi muzykami niezależną agencję, Map The Soul. W 2010 roku, w ogniu kontrowersji wokół autentyczności dyplomu Tablo i służby wojskowej DJ Tukutza grupa odeszła ze swojej wytwórni-matki. Po kilkuletniej przerwie zespół wrócił w pełnym składzie w YG Entertainment. W 2018 roku EPIK HIGH postanowiło jednak rozstać się z popularną agencją i przy pomocy EN Management samodzielnie zarządzać swoją muzyką i karierą.

Run, promującym ostatnią płytę EH wydaną w Woollim, wystąpiło kilku członków Infinite. Których z nich potraficie rozpoznać?

“Blonote”. Po prostu “dobranoc”.

Tablo ma na swoim koncie dwie książki: serię krótkich opowiadań “Pieces of You” i “Blonote”, która ma specjalne miejsce w naszym sercu. Druga publikacja rapera to zbiór cytatów, myśli i opinii o codzienności. Po lekturze ma się ochotę krzyknąć po prostu “tak dokładnie jest!”. Muzyk napisał te krótkie zdania za czasów pracy w radio. Codziennie późno w nocy spotykał się ze słuchaczami i zamiast zwykłego “dobranoc”, serwował im na pożegnanie właśnie takie przemyślenia. “Blonote”, jak sam wspomina artysta we wstępie książki, może “zakończyć zmartwienie czy być zalążkiem inspiracji”. Głównie ma jednak pomagać swoim czytelnikom w momentach zwątpienia i niepokoju. Warto dodać, że wydano dwie wersje publikacji: koreańską i angielską. Ta druga została przetłumaczona przez samego Tablo, by zachować emocje, jakie chciał przekazać w każdym z cytatów.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Duet #블로노트 #BLONOTE • tag a friend who reads 📖

Post udostępniony przez 타블로 | Tablo of Epik High (@blobyblo)

Najważniejszy członek EPIK HIGH – Haru

Nie możemy zapominać o jednym z najważniejszych członków EPIK HIGH – Haru! Można szczerze powiedzieć, że gdy córka Tablo pojawiła się w telewizji, podbiła serca wszystkich fanów. Dziewczynka spędzając czas ze swoim tatą pokazała raperskie zdolności (sprawdźcie koniecznie wideo z bitwą na rymy z Tablo!), miłość do zwierząt oraz przeuroczą i niewymuszoną relację z innymi artystami. Jeśli jeszcze nigdy nie widzieliście Haru z Return of the Superman za kulisami koncertu YG Family, musicie to nadrobić:

 

Złap je wszystkie, czyli hunt collabów

Rap Tablo i Mithry jest super, ale rap Tablo i Mithry w towarzystwie świetnego wokalu lub głosu innego rapera jest jeszcze lepszy. EPIK HIGH doskonale zdaje sobie z tego sprawę i do każdego swojego wydawnictwa stara zaprosić się kilku artystów. W ciągu kilkunastu lat na scenie zebrało się tego naprawdę dużo i nie sposób wyliczyć wszystkich muzycznych współprac zespołu. Nasze ulubione collaby zebraliśmy w jednym z poprzednich artykułów serii: TUTAJ. W tym tekście możecie obejrzeć jedynie występ EPIK HIGH z MAMA 2014, gdzie z pomocą Mino, Bobby’ego i B.I grupa zaprezentowała klasyka – Born Hater:

Mały krok na ogromnej scenie Coachelli

“Dzięki, piękni i świetnie ubrani ludzie Coachelli! EPIK HIGH TEŻ WAS KOCHA!!!”, napisał na swoim Instagramie Tablo po pierwszym z dwóch występów trio na najbardziej znanym festiwalu na świecie. Zespół był pierwszym koreańskim artystą, który wystąpił na Coachelli. Ba, grupa pokazała się na Sahara Stage, jednym z najważniejszych punktów imprezy. W ten sposób koreański hip-hop w wydaniu EPIK HIGH mogli usłyszeć nie tylko zagorzali fani k-popu, a też “zwykli” uczestnicy eventu. Sam zespół określił wspomniany występ “jednym z najlepszych momentów ich życia”, więc trudno po prostu nie cieszyć się razem z nimi. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

One of the most amazing moments of my entire life! Thank you, beautiful well-dressed people of Coachella! EPIK HIGH LOVES YOU TOO!!!

Post udostępniony przez 타블로 | Tablo of Epik High (@blobyblo)

Lekkie pióro osiągnięte ciężką pracą

EPIK HIGH jest przede wszystkim znane z wypracowanych i artystycznych tekstów piosenek. Świetny warsztat każdego z członków sięga głęboko zakorzenionej miłości do literatury. Mithra przeplatał działalność muzyczną ze swoją pasją do poezji. Na jednym z eventów frestyle’owych (które, nota bene, wygrał) spotkał po raz pierwszy Tablo i tak rozpoczęła się długoletnia przyjaźń. Tablo zaś ukończył uniwersytet Stanford w Stanach Zjednoczonych na wydziale filologii angielskiej. To pozwoliło mu na głębsze zrozumienie obu języków i zręczne tworzenie słownych mostów pomiędzy nimi, które wykorzystywał w swoich pracach. Jeżeli dodać do tego doświadczenie Tukutza zdobyte w Technics DJ School w Korei Południowej, to nic dziwnego, że w piosenki EPIK HIGH mają tak dobry odbiór na całym świecie.

 

Autorzy: D. Fenikowska, K. Fedrau, Z. Kadłubowska

źródło zdjęcia: Oficjalny Twitter Tablo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.