Już od dłuższego czasu można zauważyć stały wzrost popularności koreańskiego popu wśród użytkowników Spotify. Nic też nie wskazuje na to, że to zainteresowanie niedługo zmaleje – od 2014 roku liczba odsłuchań k-popowych piosenek wzrosła o 1800%. Sprawdźcie, które utwory i grupy cieszą się największą popularnością!

Spotify zauważyło potencjał k-popu już w 2014 roku, kiedy utworzono oficjalną playlistę „K-Pop Daebak”, gdzie można znaleźć najpopularniejsze w danym czasie kawałki. Ten ruch okazał się sukcesem, a playlista zyskała ponad 2,4 miliona obserwujących. Liczba odsłuchań koreańskiego popu na platformie wzrosła o ponad 1800%. Od tamtej pory użytkownicy Spotify spędzili ponad 134 miliardy minut słuchając k-popu.

„K-Pop Daebak” to nie jedyny ślad tego gatunku muzycznego na platformie. W 2015 roku Spotify uruchomiło osobną kategorię poświęconą koreańskiej muzyce popularnej. Znajdziemy tam m.in. składanki ze wschodzącymi artystami, taneczne miksy, bardziej nastrojowe zestawienia, a także oryginalne ścieżki dźwiękowe z koreańskich produkcji filmowych i telewizyjnych, czyli po prostu OST.

„W ciągu ostatnich lat w Spotify jesteśmy świadkami globalnej eksplozji popularności k-popu”, powiedziała Kossy Ng, dyrektor ds. marketingu artystów i wytwórni muzycznych w Azji. „To pierwszy azjatycki gatunek muzyczny, który został tak dobrze odebrany przez słuchaczy na całym świecie. Nie ma wątpliwości, że ogromna popularność k-popu będzie dalej rosła. Jesteśmy podekscytowani tym, że możemy pomagać fanom odkrywać nowych artystów oraz być bliżej swoich idoli”.

Kto jest liderem k-popu na Spotify?

Obecnie najgorętszym artystą na platformie jest BTS. Popularność boysbandu można w prosty sposób przedstawić w kilku esencjonalnych punktach:

 • W 2019 roku BTS stał się pierwszym zespołem z Azji, którego utwory na Spotify miały ponad 5 miliardów odtworzeń.
 • Od lutego 2020 roku piosenki BTS zostały odsłuchane ponad 8 miliardów razy. W samym 2019 roku utwory miały ponad 3 miliardy odtworzeń.
 • We wrześniu 2017 roku BTS stał się pierwszą grupą k-popową, która pojawiła się na liście Global 50 Spotify z utworem „DNA”.
 • „Boy With Luv” BTS z udziałem Halsey to najpopularniejszy k-popowy utwór na Spotify. Został on odsłuchany ponad 380 milionów razy.

BTS był także najpopularniejszym artystą k-popowym, którego słuchano w Polsce w 2019 roku. Zainteresowaniem cieszyło się także BLACKPINK, EXO, Stray Kids i Monsta X. Pisaliśmy o tym w podsumowaniu #SpotifyWrapped 2019.

Oprócz tego mamy kilka najciekawszych statystyk:
 • Do tej pory koreański pop został odsłuchany na Spotify ponad 41 miliardów razy.
 • Ponad połowa (53%) słuchaczy k-popu jest w wieku 18-24 lat, a 73% całej grupy stanowią kobiety.
 • Użytkownicy Spotify na całym świecie dodali koreańskie utwory do ponad 96 milionów list odtwarzania.
 • Koreański pop w ciągu ostatnich 90 dni był najpopularniejszy w: USA, Indonezji, na Filipinach, w Japonii, Brazylii i Meksyku.
 • Popularność k-popu stale rośnie na wszystkich 79 rynkach, na których działa Spotify. Kraje, które odnotowały znaczny wzrost popularności (od stycznia 2019 do stycznia 2020) to: Egipt (33%), Wietnam (30%), Francja (13%) i Kolumbia (8%).
 • Najpopularniejszymi k-popowymi artystami na Spotify są: BTS, BLACKPINK, EXO, TWICE i Red Velvet. Utwory BTS były odtwarzane na Spotify ponad 8 miliardów razy.
 • Najpopularniejszym k-popowym utworem na Spotify jest utwór “Boy With Luv” autorstwa BTS i amerykańskiej piosenkarki i autorki tekstów Halsey. Utwór został przesłany ponad 380 milionów razy.

Spotify podzieliło się także infografiką, która zebrała część powyższych informacji. Zapoznajcie się z nią poniżej:

Kto obecnie jest najczęściej słuchany w Polsce i na świecie? Spotify podsumowało k-popowe wybory swoich użytkowników w trzech listach TOP 10:

TOP 10 najpopularniejszych k-popowych artystów w Polsce:

 1. BTS
 2. BLACKPINK
 3. EXO
 4. Stray Kids
 5. TWICE
 6. MAMAMOO
 7. Monsta X
 8. ATEEZ
 9. True Damage
 10. Red Velvet

TOP 10 najpopularniejszych k-popowych utworów w Polsce:

 1. „Kiss and Make Up” – BLACKPINK, Dua Lipa
 2. „Boy With Luv (feat. Halsey)” – BTS, Halsey
 3. „FAKE LOVE” – BTS
 4. „Kill This Love” – BLACKPINK
 5. „DNA” – BTS
 6. „Blood Sweat & Tears” – BTS
 7. „POP/STARS” – (G)I-DLE, Jaira Burns, K/DA, League of Legends, Madison Beer
 8. „DDU-DU DDU-DU” – BLACKPINK
 9. „Go Go” – BTS
 10. „IDOL” – BTS

TOP 10 najpopularniejszych k-popowych utworów na świecie:

 1. “Boy With Luv” – BTS, Halsey
 2. “Kiss and Make Up” – BLACKPINK, Dua Lipa
 3. “FAKE LOVE” – BTS
 4. “Kill This Love” – BLACKPINK
 5. “DNA” – BTS
 6. “DDU-DU DDU-DU” – BLACKPINK
 7. “Blood Sweat & Tears” – BTS
 8. “Gangnam Style (강남스타일)” – PSY
 9. “SOLO” – JENNIE
 10. “As If It’s Your Last” – BLACKPINK

 

źródło: Informacje Prasowe Spotify
źródło zdjęcia: Oficjalny Twitter BTS / Spotify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.