Końcówka roku to świetna okazja, by przyjrzeć się muzyce, która towarzyszyła nam przez ostatnie 12 miesięcy. Dzięki uprzejmości Spotify Polska przedstawiamy Wam k-popowe podsumowanie #SpotifyWrapped 2019. Jesteście ciekawi, jakich koreańskich piosenek i artystów słuchali Polacy w mijającym roku? Zapraszamy do artykułu!

Co roku w grudniu Spotify prezentuje wyjątkowe podsumowanie najpopularniejszych artystów, albumów, utworów oraz podcastów. Nie inaczej jest w 2019. Dane zostały zebrane od ponad 248 milionów ludzi na całym świecie. Chociaż w czołówkach ogólnych rankingów z Polski i całego globu nie znaleźli się reprezentanci k-popu, koreańskie piosenki często gościły w głośnikach i słuchawkach użytkowników serwisu.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kawałki 2019, prym wiodą numery BTS oraz BLACKPINK. Boysband w TOP11 najczęściej odsłuchiwanych piosenek może pochwalić się sześcioma utworami, w tym Boy With Luv, DNA czy FAKE LOVE. Co ciekawe, grupa spod skrzydeł Big Hit Entertainment nie zajęła jednak pierwszego miejsca w tym rankingu. Należy ono do Kiss and Make Up stworzonego przez Dua Lipę i dziewczyny z BLACKPINK. Oprócz wspomnianej pozycji, na liście odnajdziemy jeszcze DDU-DU DDU-DU oraz SOLO Jennie, które jest jedynym kawałkiem solisty w notowaniu. Wysokie czwarte miejsce przypadło natomiast viralowemu POP/STARS, gdzie usłyszeliśmy Soyeon oraz Miyeon z (G)I-DLE.

 1.  BLACKPINK, Dua Lipa – Kiss and Make Up
 2. BTS, Halsey – Boy With Luv
 3. BLACKPINK – Kill This Love
 4. (G)I-DLE, Jaira Burns, K/DA, League of Legends, Madison Beer – POP/STARS
 5. BLACKPINK – DDU-DU DDU-DU
 6. BTS – FAKE LOVE
 7. JENNIE – SOLO
 8. BTS – DNA
 9. BTS – Dionysus
 10. BTS – Make It Right
 11. BTS – IDOL

Jakich koreańskich artystów najczęściej słuchaliśmy? Najwyższe miejsce podium należy niezaprzeczalnie do BTS. W mijającym roku grupa biła rekord za rekordem i stała się jeszcze popularniejsza, wydając chociażby utwory we współpracy z zagranicznymi artystami. Na drugiej pozycji uplasowało się BLACKPINK, dla których tegorocznym punktem zwrotnym był występ na największym amerykańskim festiwalu – Coachelli. Na comeback trzeciego w notowaniu EXO fani czekali cały rok – zespół dopiero przed kilkoma dniami powrócił z Obsession. Brak nowego grupowego materiału i rozpoczęcie służby wojskowej przez Xiumina i D.O. nie pozbawiły jednak boysbandu wysokiego miejsca.

Popularność nie tylko w Korei, a bardziej na świecie zdaje się przekładać na wyniki poszczególnych grup w Polsce. Wysokie pozycje zajęło Stray Kids, Monsta X czy NCT 127 – to te zespoły w minionym roku w dużej mierze stawiały na promocję za granicą. Podobnie jest także z debiutującym niedawno ATEEZ, które bardzo szybko podbiło serca polskich fanów. Nie sposób oczywiście pominąć kobiecych pierwiastków w TOP10 k-popowych zespołów w naszym kraju. Oprócz wspomnianego wcześniej girlsbandu spod YG Entertainment, najczęściej słuchamy TWICE, (G)I-DLE oraz Red Velvet.

 1. BTS
 2. BLACKPINK
 3. EXO
 4. Stray Kids
 5. Monsta X
 6. TWICE
 7. NCT 127
 8. ATEEZ
 9. (G)I-DLE
 10. Red Velvet

Spotify podzieliło się także ogólnymi podsumowaniami wyników. Więcej o tym przeczytacie na grafice poniżej:

W serwisie pojawiły się oficjalne playlisty z najpopularniejszymi kawałkami oraz muzykami mijającego roku. Także na nich nie zabrakło k-popowego akcentu!

 

 

A wy jakich k-popowych muzyków słuchaliście w 2019 roku? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach! 🙂 

 

źródła zdjęcia: Oficjalny Instagram BLACKPINK / Oficjalny Facebook BTS / Spotify
źródło: Informacje Prasowe Spotify 

autor: redakcja 7POP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.