EXO wydało swój szósty pełny album w karierze. Grupa po raz kolejny zaprezentowała oryginalny koncept i zdobyła popularność na całym świecie. Co warto wiedzieć o “OBSESSION”?

Najnowszy krążek grupy to pierwsze wydawnictwo EXO w sześcioosobowym składzie. Xiumin oraz D.O. rozpoczęli bowiem swoje służby wojskowe wcześniej w 2019 roku. Tym razem boysband zaprezentował bardzo intensywny koncept, opierający się na rywalizacji EXO i ich złych przeciwników, X-EXO. Drugi zespół ma swoje własne konta na social media, a grupa wciela się na występach w różne odsłony. Po raz kolejny na płycie zaserwowano nam miszmasz stylów i gatunków, tym razem jednak w bardzo zorganizowany sposób. Album rozpoczyna się bardzo mocnymi brzmieniami, by potem powoli przemieniać się w coraz delikatniejsze i spokojniejsze rytmy.

Płytę promuje Obsession, taneczny, hip-hopowy kawałek z mocnym basem. Jego charakterystyczną cechą są wokalne sample, które wprowadzają nas w utwór od pierwszych dźwięków. Do powtarzanego przez całą piosenkę „I want you” dodana jest powracająca w zwrotkach fraza „I don’t think so”. Specyficzna konstrukcja i niewyrazisty refren sprawiają, że numer wyróżnia się na tle całej płyty. W tworzenie kompozycji zaangażowany był jeden z czołowych producentów SM Entertainment – Yoo Young Jin. Tekst o mrocznej, niebezpiecznej obsesji napisała natomiast Kenzie.

W tym comebacku boysband oparł się na koncepcie walki dwóch grup – EXO oraz X-EXO. Oba oblicza zespołu zobaczymy także w teledysku. Za kulisy jego tworzenia możecie zajrzeć TUTAJ.

Jakie utwory znalazły się na płycie?

  1. Obsession
  2. Trouble – taneczny kawałek z elementami trapu, reggae i mocnym basem. Jego mroczny charakter podbija tekst numeru. Bohater zupełnie przepadł w uczuciach do pewnej dziewczyny. Chociaż wywraca jego świat do góry nogami, chłopak czuje, że nie ma już odwrotu i chce, by ta miłość była jeszcze bardziej intensywna.
  3. Jekyll – kolejna intensywna pop-dance’owa kompozycja, w której główną rolę grają syntezatory, bas 808 i mocne wokale grupy. Jej tytuł nawiązuje do postaci Dr Jekylla i Mr Hyde’a, czyli osoby o podwójnej osobowości. W tekście usłyszymy walkę z wewnętrznym „ja”, które jest pełne sprzeczności.
  4. Groove – pozycja zdecydowanie wywraca charakter albumu o 180°, jednocześnie pozostając w rytmicznym, tanecznym klimacie. Instrumenty smyczkowe, flet i dużo lżejsze brzmienie oddają świetnie delikatny słowa piosenki, przepełnione marzeniami, tańcem i miłością.
  5. Ya Ya Ya – w utworze usłyszymy sampel kawałka z lat 90. – You’re The One żeńskiego trio SWV. Piosenka zamienia jednak jego oryginalne brzmienie R&B na hip-hopowo taneczny rytm. Słowa numeru to wyznanie miłości i oczekiwanie na odpowiedź drugiej połówki.
  6. Baby You Are – przeurocze wyznanie uczuć osobie, która trafiła do serca bohatera od pierwszego wejrzenia. Dźwięki akustycznej gitary, spokojnie rozwijający się rytm i delikatnie wokale EXO potęgują pozytywny charakter kompozycji i klimat zauroczenia zawarty w tekście.
  7. Non Stop – zakochana para pragnie spędzać ze sobą dzień i noc, a mężczyzna chce dawać swojej partnerce jak najwięcej miłości. Funkowe rytmy uwydatnione są tu gitarowymi riffami i dźwiękami instrumentów dętych.
  8. Day After Day – utwór R&B z przyjemną dla ucha gitarą akustyczną. Słowa piosenki wyrażają tęsknotę i ciągłe oczekiwanie na powrót ukochanej osoby, której ślady otaczają bohatera ze wszystkich stron.
  9. Butterfly Effect – house’owy groove połączony z funkowym brzmieniem tworzą taneczną kompozycję. Tekst piosenki jest połączony z tytułowym „efektem motyla”, który mówi o tym, że nawet małe, nieważne wydarzenia mogą spowodować wielkie zmiany. W tym przypadku odnosi się to do obecności ukochanej osoby i tego, co wprowadza do naszego życia.
  10. Obsession (Chinese Ver.)

EXO rozpoczęło promocję Obsession zaraz po premierze albumu. Po raz pierwszy zaprezentowali się na żywo podczas wyjątkowego „EXO THE STAGE”, gdzie fani zobaczyli grupę w dwóch odsłonach: EXO oraz X-EXO. SM Entertainment przygotowało także zestawienie obu występów:

Obsession ma już na swoim koncie pierwsze zwycięstwa w programach muzycznych. Zespół otrzymał statuetkę w KBS Music Bank oraz MBC Show! Music Core.

EXO cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno na rodzimym rynku muzycznym, jak i na całym świecie. Tytułowe Obsession wskoczyło na pierwsze miejsca niemalże wszystkich koreańskich rankingów. Album znalazł się natomiast na szczycie list iTunes w ponad 50 krajach, w tym w Polsce. Wszystkie wyniki z dnia premiery płyty obejrzycie w galerii poniżej:

źródło: (1)
źródło zdjęcia: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.