MAMAMOO wróciło z nowym projektem, nazwanym „4M”. W porównaniu do poprzedniego konceptu czterech pór roku, tym razem dziewczyny nie skupiają się na pojedycznych członkiniach, a na grupie i więzi, która je łączy. Co to oznacza? Przeczytajcie nasze podsumowanie „reality in BLACK”!

Wydawało się, ze po całym roku eksperymentów w projekcie „4 seasons”, MAMAMOO definitywnie porzuciło rytm retro, z którym na początku stanęły na scenie. Zamiast tego słyszeliśmy grupę w znacznie popularniejszych gatunkach, takich jak latin pop. A jednak nowe LP „reality in BLACK” to śmiałe zerknięcie w przeszłość dziewczyn, które połączono z doświadczeniem i dojrzałym wizerunkiem, jaki wypracowały przez ostatni rok.

Tytułowym kawałkiem płyty jest HIP. Przedstawiono w nim koncept czterech alternatywnych rzeczywistości, które częściowo wyjawiano podczas promocji albumu. W każdym z uniwersum członkinie przybierały inne role, gdzie w pierwszym były po prostu sobą, członkiniami MAMAMOO. W innych zobaczymy np. Solar jako księżniczkę, Moonbyul w nowym życiu pracuje jako choreograf, Wheein pokazała się jako aktywistka środowiskowa, a Hwasa została prezydentem. Co jest jednak kluczowym przesłaniem, to bycie najlepszą wersją siebie – niezależnie kim się jest w danym życiu. Matka, bokserka czy szefowa firmy – zawsze mamy szansę na bycie hip, na czasie i pewni siebie. Najlepiej skupić się na sobie, bo prawdziwe poczucie hip pochodzi z kochania samego siebie.

Chociaż główny kawałek albumu jest nasycony energią, zadbano o to, żeby słuchacze mieli sporo ciepłych melodii, wpasowujących się w nadchodzącą zimę. Razem na płycie znalazło się 11 kawałków. Część z nich posiada rap autorstwa Moonbyul.

 1. Destiny – utwór ten jest już znany fanom girlsbandu. MAMAMOO przedstawiło go po raz pierwszy w programie Queendom, dzięki któremu również wygrało cały show. Tytułowe przeznaczenie oznacza, że nie ważne w jakim wymiarze i miejscu żyje dwoje ludzi, zawsze w końcu się spotkają i będą żyli razem. To także wpisuje się w cały koncept albumu i przewodnią myśl, że członkinie MAMAMOO zawsze spotkają się na swojej drodze.
 2. Universe – kawałek został skomponowany i napisany przez producenta Cosmic Sound oraz artystkę Cosmic Girl. Jak nazwa wskazuje, tematyka piosenki nawiązuje do kosmosu. Nawet gatunek synthpop kojarzy się z magią gwiazd. W tekście nieznane nam uczucia drugiej osoby są porównane do nieskończoności i tajemniczości galaktyki.
 3. Ten Nights – jest to spokojna ballada, która łagodnie opowiada o uczuciu pustki po rozstaniu. Zaczyna się niepozornie, aby w drugiej części rozwinąć się, zarówno ze strony instrumentalnej, jak i wokalnej. Głównym pytaniem, towarzyszącym przez cały utwór jest „Ile minie dni, nim zapomnę?”.
 4. HIP
 5. 4x4ever – kolejna pozycja ponownie dotyka motywu całego albumu. Tym razem skupiamy się na samej relacji członkiń MAMAMOO. Ich więź jest tak mocna, że wykracza poza koncept czasu czy przestrzeni. Taneczna melodia i mocne głosy dziewczyn przekonują, że najlepsze życie to te przeżyte bez żalu.
 6. Better – swój udział w tworzeniu rapu miała Moonbyul. W utworze mowa o nieczęsto omawianej stronie miłości, lub raczej jej skutku – zmęczeniu. Uczucie to potrafi być intensywne, a człowiek im wyżej się wespnie, tym bardziej boli upadek. W tekście słyszymy słowa osoby zranionej, która zdążyła już wstać po bolesnym upadku związku i uznała, że nie potrzebuje „drugiej połówki”.
 7. Hello Mama – spokojna piosenka z minimalistyczną linią melodyjną. Całą uwaga skupia się na słowach numeru. Mówią o nagłym uczuciu tęsknoty za matką, które dotyka każdego dorosłego człowieka. Nawet dźwięk jej głosu przez telefon wywołuje wiele emocji, a największym z nich jest chęć powrotu do domu.
 8. ZzZz – każdy kiedyś to przeżył i z pewnością słuchacze poczują, że tekst numeru przemawia wprost do ich serc. Kawałek opowiada o przytłaczającej nudzie. Bohaterka utworu koniecznie chce zrobić coś nowego i ciekawego, ale wszyscy jej znajomi są zajęci, a ona ma wrażenie, że spróbowała już wszystkiego na tym świecie.
 9. rEALITY – rzeczywistość jest dość zawiłym pojęciem. Czasami nas zaskakuje i zadziwia. Dlatego też tytuł kawałka jest zapisany w odmienny sposób, aby pokazać, że nie wszystko na tym świecie jest proste. W ten sam sposób przedstawione są uczucia osoby zaraz po rozstaniu. Jej myśli, nagła zmiana stylu życia i pogodzenie się z samotnością wydają się oderwane od rzeczywistości, a tak naprawdę wciąż są częścią tego samego uniwersum.
 10. High Tension – pozycja zdecydowanie nastawiona na namiętność i napiętą atmosferę pomiędzy dwojgiem ludzi. Dzięki temu kawałkowi, członkinie mają szansę pokazać swoją dorosłą, seksowną stronę. Hip-hopowy gatunek zmieszano tutaj z jazzem.
 11. I’m Your Fan – ostatni utwór na płycie zajęła piosenka napisana i skomponowana przez Solar. Jest to numer dedykowany fanom, opowiada o ogromnej dumie, jaką czuje MAMAMOO w stosunku do MooMoo. Co ciekawe, zwykle tego typu piosenki są balladami, jednak w tym przypadku Solar zdecydowała się na tropical house.

MAMAMOO jest już na tyle popularne w Korei, że każdy ich comeback jest pewnym sukcesem. Chociaż „reality in BLACK” nie otrzymało wszystkich pierwszych miejsc na muzycznych listach, to tytułowe HIP może pochwalić się wysoką i trwałą pozycją na zestawieniu iChart. Poniżej zamieściliśmy zrzut ekranu listy z porannych godzin 19 listopada. Jeżeli chodzi o międzynarodowe wyniki, to nowy album MAMAMOO znalazł się na pierwszym miejscu Najpopularniejszych Albumów rankingu iTunes w dniu 14 listopada:

Zobaczcie też pierwszy comeback stage dziewczyn, który odbył się 16 listopada w KBS Music Bank. Oprócz HIP, MAMAMOO zaprezentowało również Ten Nights. Fanów wokalu girlsbandu z pewnością zainteresuje tytułowy kawałek w wersji live.

 

źródło zdjęcia: Oficjalny YouTube MAMAMOO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.