Według EPIK HIGH człowieka najlepiej poznać po tym jak kocha i jak śpi. Jednak to temu pierwszemu uczuciu w muzyce poświęca się najwięcej uwagi. Z tego powodu trio zebrało wszystko, co kojarzy im się z bezsennością i powróciło z „sleepless in __________”. Co inspirowało grupę w procesie twórczym oraz jak przyjął się krążek wśród międzynarodowej publiczności? Przeczytajcie nasze podsumowanie!

Wraz z opuszczeniem YG Entertainment kolejnym krokom grupy z dużą ciekawością przyglądały się mniej i bardziej mainstreamowe media. Krótko po tych wydarzeniach zespół ogłosił europejskie tournee, w ramach którego zespół odwiedził również Warszawę. Seria koncertów po Starym Kontynencie okazała się idealną okazją do promocji nowego albumu. W ten sposób 11 marca EPIK HIGH zaprezentowało „sleepless in __________”. Chociaż, sami twórcy podkreślają, że album nie jest niczym, czego wcześniej nie stworzyli, to z każdym kolejnym utworem wydawnictwo pochyla się coraz dogłębniej nad zjawiskiem bezsenności i wszystkim, co mu towarzyszy. 

Na tytułowym Lovedrunk oprócz raperów grupy usłyszymy Crusha. Utwór jest idealnym przykładem tego, jak członkowie EPIK HIGH z łatwością potrafią dostosować materiał do stylu swoich współpracowników, jednocześnie nie tracąc tożsamości i charakteru wydawnictwa. Całość opowiada o momencie, w którym pragniemy wymazać kogoś z naszej pamięci, a cały ból z tym związany próbujemy zapić alkoholem, który wydaje się jedynym ukojeniem. Kompozycja tworzy kontrast pomiędzy charakterystycznym dla Crusha powolnym R&B, a pełnym emocji rapem. 

Klip do utworu został wyreżyserowany przez Park Kwang Hyuna. Reżyser w swojej karierze stworzył jeden z największych blockbusterów koreańskiej kinematografii – „Battle Ground 625”. W teledysku wystąpiła również IU oraz aktorka Jin Seo Yeon.

  1. Sleepless – pełniący funkcję wprowadzenia kawałek bezpośrednio nawiązuje do ikony bezsenności naszych czasów-telefonów. W jednym z wywiadów Tablo przyznał, że pomysł na tego typu intro zrodził się w momencie gdy nie mógł zasnąć, a jedyną rzeczą jaką miał w rękach był właśnie telefon. Syntezator mowy o żeńskim głosie bezpośrednio pyta o powód, przez który nie możemy zasnąć.
  2. In Seoul (feat. sunwoojunga) – porusza wiele problemów bezsennego Seulu. Grupa dzieli się także swoimi przemyśleniami dotyczącymi koreańskiego przemysłu muzycznego. „(…) w tym mieście szukają gwiazd na niebie, byleby szybko je sprzedać” słyszymy w jednym z wersów. Tekst utworu w połączeniu z łagodnym głosem sunwoojungi oraz old schoolowym beatem tworzy kojącą, jednocześnie dającą wiele powodów do przemyśleń kompozycję. 
  3. Lovedrunk (feat. Crush)
  4. Eternal Sunshine – kolejny kawałek sprawia złudne wrażenie nieco bardziej pozytywnej kompozycji. Jednak prócz lekkiego, wpadającego w ucho beatu, stworzonego przy współpracy z Sugą z BTS, piosence towarzyszy trudny, depresyjny tekst nawiązujący do m.in. lęku społecznego. Mimo to, bohater utworu pragnie życzyć odbiorcy tytułowego „wiecznego słońca” w jego życiu. 
  5. No Different (feat. Yuna) – prosta, anglojęzyczna ballada opowiada o cierpieniu, które przynosi nam miłość oraz rozstanie. Kochankowie są świadomi, że obydwoje tęsknią za sobą nawzajem. Pomimo to nie wypierają się tego, że ich starania o wspólną przyszłość nie przyniosły rezultatów. Delikatny wokal malezyjskiej wokalistki idealnie kontrastuje z rapem Tablo budując spokojną, lecz emocjonalną kompozycję. 
  6. Rain Again Tomorrow –  zespół ponownie zmierza się z pozornie błahymi, codziennymi problemami, które nas dotykają. Kawałek w akompaniamencie współczesnych, hip-hopowych beatów opowiada o nocach, które spędzamy nie mogąc spać czy podążaniu za marzeniami, których nie jesteśmy w stanie doścignąć. 
  7. Lullaby for a Cat – jak wielokrotnie Tablo podkreślał, Lullaby for a Cat jest “najprawdopobniej najdelikatniejszą piosenką jaką EPIK HIGH kiedykolwiek stworzyło”. Nic dziwnego, utwór bazuje na lekkiej melodii połączonej z stłumionym głosem rapera. Piosenka jest również niewymuszoną, spójną kontynuacją poprzedniego utworu, sprawiając wrażenie jednego, długiego utworu. 

“Sleepless in __________” od początku bardzo dobrze radziło sobie na koreańskich notowaniach. Warto podkreślić, że tytułowe Lovedrunk zdobyło all-kill w dniu premiery. Niewiele gorzej krążek radził sobie na międzynarodowej liście iTunes. Godzinę po wydaniu EP znalazła się na podium pięciu krajach. W Polsce na 28. miejscu zadebiutowało także Eternal Sunshine. Szczegółowe wyniki znajdziecie poniżej.

źródło zdjęcia: Oficjalny YouTube EPIK HIGH 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.