Jeśli lubicie mocny trap, zdecydowane flow, bezpośrednie teksty i image wzorowany na amerykańskim hip-hopie to dobrze trafiliście. Przed Wami „król koreańskiego trapu” – Keith Ape!

Chce być niepowtarzalny, a jego stylu nie można podrobić. Keith Ape (też Kid Ash), a dokładnie Lee Dong Heon jest najmłodszym członkiem koreańskiej grupy The Cohort. W pierwszym dniu 2015 roku niespodziewanie wypuścił kawałek IT G MA (Don’t Forget), który stał się viralem i odbił się szerokim echem wśród słuchaczy na całym świecie. Powstał do niego remix (LINK) z gościnnym udziałem amerykańskich raperów A$AP Ferga, Waka Flocka i Dumfoundead.

W teledysku pojawiają się elementy fluorescencyjnej grafiki, symbole koreańskiej i japońskiej waluty, popularne ubrania Bathing Ape oraz logo The Cohort. Sam Keith Ape pojawia się z butelką makkeolli (wino ryżowe) i prowadzi widzów przez cały klip. Towarzyszą mu koledzy z grupy JayAllDay, Loota, Okasian, a także Japończyk Kohh. Ich współpracę niektórzy krytycy uznali za historyczną. Keith uważa, że to właśnie od Koreańczyków zaczęła się moda na trap hip-hop. Dzięki temu kawałkowi zyskał też tytuł „króla koreańskiego trapu”.


W jednym z pierwszych nagrań na Soundcloudzie Keith Ape’a znajdziemy track amerykańskiego rapera KEN REBEL, będący prezentacją członków The Cohort. Ciężki trap miesza się tutaj z tradycyjną koreańską melodią, graną na cymbałach. Takie połączenie jest dość częstym zabiegiem, jednak to, co wyróżnia Underwater Rebels to udział charakterystycznych artystów, którzy tworzą zupełnie inny image koreańskich hip-hopowców. Teledysk został nagrany po tym, jak The Cohort pojawili się na SXWS w 2015 roku w USA. Fragmenty, na których widać uciekających ludzi to autentyczna sytuacja, ponieważ podczas kręcenia na miejsce przyjechała policja i wszyscy, w tym muzycy, musieli uciekać. 


Do The Cohort oprócz Keith’a należą: Okasian, Orca Club Oscar, Kangkook, Jay Allday, Coke Jazz i Bryan Cha$e. Swój album „Orca Tape” wydali pod wytwórnią Hi-Lite Records. Panowie dumnie reprezentują swoją grupę, chociażby w The Last Orcas. Ciekawe jest, że na początku kawałka pojawiają się dźwięki przypominające nawoływanie orek lub waleni. Rytm ponownie jest powolny, wręcz ospały, a prędkości nadają mu poszczególne flow raperów.


Keith często nagrywa z Okasian. W teledysku do Helium raperzy są do siebie bardzo podobni. Prosta melodia i oszczędny, wciąż powtarzający się tekst, w łatwy sposób angażuje słuchaczy. Artyści wymieniają się wersami w refrenie i przyspieszają w swoich zwrotkach. Ponownie pojawia się też motyw orki oraz morza. Ich kawałki mają to do siebie, że w nieskomplikowany sposób serwują przyjemną i rytmiczną kompozycję, która łatwo zostaje w pamięci.

W pewnym momencie swojego życia raper przeprowadził się do Los Angeles, gdzie razem z Okasian tworzyli w muzycznym kolektywie CXSHXNLY Records. Wśród artystów były takie osoby jak DUMFOUNDEAD (LINK do „WU”), Rich Chigga (LINK do Dat $tick), czy tancerz i wokalistka R&B Brian Puspos (LINK do jego Murder She Wrote). W Stanach Keith nawiązał znajomość ze $ki Mask The Slump God, a owoców ich współpracy możecie przesłuchać poniżej. Rytm jest trochę szybszy od tego, do którego przyzwyczaił nas Keith. Wciąż jednak zachowany jest brudny beat i 808bass trap.


Opis jego twórczości nie obyłoby się bez duetu z popularnym młodym raperem Rich Chiggą. Ten reprezentant kanału 88rising swoją ponadprzeciętnością, młodym wiekiem i wyglądem rozkręca właśnie karierę w Stanach Zjednoczonych. Gospel utrzymane jest w zdecydowanie amerykańskim stylu tworzenia trap hip-hopu, podobnym do muzyki Chrisa Browna, Desiigner (nagrał Panda) czy Future (Mask off).

 

Keith Ape po raz kolejny pojawi się na festiwalu SXSW w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku.  Rapera znajdziecie na: Facebookuosobistym Instagramie, Instagramie CXSHXNLY. Teledyski z Keith Apem oraz The Cohort znajdziecie też na kanale 88rising (LINK do playlisty).

 

 

źródła: (1)(2)(3)(4)(5)(6)
źródło zdjęcia: dazeddigital.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.