Kiedy nie wałęsa się po kawiarniach, tworzy własne kompozycje i covery piosenek znanych artystów. Posiada fanów na całym świecie, a oprócz koreańskiego i angielskiego, zna również francuski. Poznajcie Dabita, kolejnego artystę Wartego Uwagi!

Dabit, a właściwie David Kim, urodził się 5 grudnia 1989 roku w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Zanim przeprowadził się do Korei, studiował dwa lata w Berklee College of Music. Sam mówi, że pomysł na bycie piosenkarzem pojawił się jeszcze w podstawówce. David nagrywał wtedy swój głos na telefonie, aby sprawdzić, jak brzmi. To zachęciło go do śpiewania i tym sposobem przeniósł się na bardziej profesjonalny sprzęt, obsługiwany przez komputer.

Swoją przygodę jako celebryta rozpoczął na YouTube, gdzie nagrywał covery do znanych piosenek. Czasami w filmikach towarzyszył mu brat, który grał na gitarze, a mama trzymała kamerę. Jego najpopularniejsze wideo, utwór Jasona Mraza I’m Yours, został wybrany przez Warner Music Korea jako jeden z sześciu najlepszych coverów tej piosenki.

Kiedy przeprowadził się do Korei, podpisał kontrakt z wytwórnią Choeun Entertainment. Trenował rok, a pierwotnie planowano jego debiut w 24K. Zdecydował jednak, że kariera idola i tego rodzaju muzyka nie są najbliższe jego sercu, więc opuścił agencję. W wywiadzie dla Soompi wspomniał, że wciąż utrzymuje stały kontakt z oryginalnymi członkami 24K.

Kolejną wytwórnią, z którą Dabit zdecydował się współpracować, była KoffeeDream Entertainment. To pod jej skrzydłami wydał swój debiutancki singiel „When The Wind Blows”, napisany i wyprodukowany całkowicie przez niego. Znalazły się na nim dwie pozycje, w tym Whoo Whoo Whoo.

Singiel został wydany 5 grudnia 2013 roku, w urodziny artysty. Dabit opisywał swoje prace jako „lekką i jazzową interpretację mainstreamowego k-popu”. Ten typ muzyki idealnie pasuje do wysokiego głosu Davida. Tekst w prosty i niewinny sposób opowiada o miłości od pierwszego wejrzenia. Obiekt uczuć piosenkarza jest zapraszany do kawiarni, co może nawiązywać do miejsc, gdzie Dabit zwykle szuka inspiracji. W jednym z wywiadów wspomniał, że potrafi podróżować z kafejki do kafejki, aby przełamać brak weny i pisać teksty. Teledysk do utworu nigdy nie powstał, ale możemy za to posłuchać kawałka w ramach klipu do sesji zdjęciowej singla. Podczas jednego z fanmeetingów nagrano także akustyczny występ Whoo Whoo Whoo

Drugi comeback artysty odbył się 10 listopada 2014 roku z Zone Out. Emocjonalna ballada kontrastuje atmosferą i tematyką z poprzednim singlem, co ma być odmiennym podejściem do muzycznych możliwości Dabita. Warto zapoznać się z tekstem piosenki, który możemy znaleźć na Facebooku artysty TUTAJ. Na stronie wytwórni KofeeDream Entertainment znajduje się także akustyczna wersja Zone Out.

Dabit w wywiadach wspominał, że chciałby być znany z tego, że jego muzyka ma wpływ na życie jego słuchaczy. Jako jedną ze swoich największych inspiracji podaje Wheesung’a. To płytę tego artysty R&B dostał jako pierwszą w swoim życiu. Jako drugą podziwianą osobę wybrał Baek Ji Young. Dabit przyznał, że solistka potrafi przekazać fragmenty swojego życia poprzez muzykę, co bardzo podziwia. Sam chciałby w przyszłości opowiadać o swoich emocjach tak dosadnie i precyzyjnie, ponieważ sądzi, że ta umiejętność określa miano prawdziwego artysty. Z k-popowych muzyków, z którymi chciałby kolaborować, marzy o współpracy z San E. Uważa, że głos rapera wprowadziłby zupełnie inną atmosferę do jego piosenek. Napisanie utworu dla boysbandu BTS jest jego kolejnym celem.

Kolejny singiel „UP & DOWN”, na którym znalazły się trzy piosenki, ujrzał światło dzienne 14 października 2015 roku. Promował go utwór o tej samej nazwie. Oprócz samego Dabita, usłyszymy w nim głos Hayana’y, byłej członkini EvoL. Kawałek R&B skupia się wokół kolejnych etapów uczuć, jakich doświadczają kobieta i mężczyzna, którzy się zakochują.

Od tego wydania, wciąż nie usłyszeliśmy od Dabita kolejnej, oficjalnej kompozycji. W czerwcu 2016 roku pojawił się jednak w coverze Lil Marvela do akustycznej wersji Monster EXO. Oprócz tych dwóch muzyków, usłyszymy jeszcze Shin Hyeon Jeong, Devicehoon Jang i Tarin. Za beatbox odpowiedzialny jest Lil Marvel, a gitarową przerwę w połowie piosenki zapewniła Shin Hyeon Jeong. [Obecnie klip jest już niedostępny – przyp. red. 19.03.2018 r.]

Kilka miesięcy później, Dabit nagrał ze swoim przyjacielem McKay cover Touch It Ariany Grande. Ciężkie, elektroniczne brzmienia zastąpiło pianino i subtelne wybijanie rytmu przez pstrykanie palcami. Klubowy kawałek zamienił się tym samym w swoją delikatną, swingową wersję.

W styczniu 2017 roku Dabit podpisał kontrakt z wytwórnią STL Entertainment. Możecie ją kojarzyć przez Choi Junyoung’a, jednego z uczestników drugiego sezonu Produce 101. Agencja ta ma promować Davida w Korei Południowej, podczas gdy KofeeDream Entertainment robi to na skalę globalną.

Pod skrzydłami nowej wytwórni David zdołał zrobić już szereg aktywności. Miesiąc po zawarciu kontraktu otworzył konto na Soundcloud, gdzie publikuje wiele coverów. Pierwszym z nich był One Dance Drake’a. Usłyszymy tam też m.in. Paper Hearts Tori Kelly, Gangsta śpiewane przez Kehlani (utwór znany ze ścieżki dźwiękowej „Suicide Squad”), Eyes Nose Lips Taeyanga z dodatkowym rapem Trigga/Hu z AFOS. Znajdzie się też kilka własnych krótkich nagrań, jak na przykład Sky. W utworze Dabit śpiewa w akompaniamencie gitary Um Young In’a. Razem tworzą folkową kompozycję w języku angielskim. [Obecnie Dabit już nie działa pod skrzydłami STL Entertainment. Usunięto także wszystkie utwory, które znajdowały się na oficjalnym koncie Soundcloud – przyp. red. 19.03.2018 r.]

Amerykańskie korzenie i umiejętności językowe Dabita sprawiły, że wiele globalnych portali o k-popie przeprowadziło wywiad z piosenkarzem. Wśród nich znalazł się także klip dla PolishKpopView, w którym odpowiada na kilka pytań. Mówi, między innymi, o swoich inspiracjach i planach na przyszłość. Oczywiście, w wideo znalazł się drobny polski akcent:

Zainteresowanie ze strony światowych mediów ma swoje odzwierciedlenie w różnorodności zamieszkania fanów Dabita. Posiadają oni swoja oficjalną nazwę, Dalbits, co w języku koreańskim oznacza światło księżyca. Do tej pory artysta występował m.in. w Irlandii, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Indiach, Meksyku, Kanadzie, Hawajach, Tunezji i Filipinach. Czasami na fanmeetingach pojawiał się w towarzystwie Hayana’y.

Dabit przez dwa miesiące pojawiał się w programie V LIVE „IdolxIdol”, w którym mogliście lepiej poznać muzyka. Program prowadzi w języku koreańskim i angielskim. Oprócz samego Dabita, jako goście wystąpiło także kilkoro artystów z STL Entertainment, jak Trigga/Hu i Zett z AFOS. Wszystkie odcinki, w których pojawił się David, podlikowane są poniżej.

[1|Who Are You][2|THE BIGINNING][3|볼링 신들의 전쟁][4|자취생을 부탁해~][5|오락실게임왕은 나야 나]

Nie zapomnijcie też o zaobserwowaniu Dabita na jego social media: Facebook, Twitter, Instagram, SoundCloud, YouTube

 

To jest edytowana wersja artykułu. 19.03.2018 r zaktualizowano informacje dotyczące wytwórni Dabita oraz niedostępnych już piosenek.

 

źródło: (1)(2)(3)(4)(5)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *